Zanim wzniesiemy noworoczny toast, warto spojrzeć na to jaki był 2016 rok i docenić jego najfajniejsze momenty. Nasze blogowe zestawienie znajdziecie poniżej.
Rok 2016 w liczbach
Jest dobrze, naprawdę dobrze: W ubiegłym roku miesięcznie odwiedzało nas średnio 18 tysięcy UU, a każdy z nich spędzał 4 minuty i przeglądał w tym czasie 2,5 strony. Nasz facebook urósł do 6392 fanów, na blogu pojawiło się sporo nowych komentarzy (disqus coś nawalił i nie mamy dostępu do jej liczby :D), a my odpowiedzieliśmy w sumie na ponad 250 maili. A i przede wszystkim w 2016 roku stworzyliśmy 88 tekstów. Było naprawdę pracowicie!
A dla spragnionych wykresów, oto one:
TOP 10 treści, które powstały w 2016 roku
Najpopularniejszy na naszym blogu jest Kurs Javy, co nas niezmiernie cieszy, jednak w tym zestawieniu podlinkujemy Wam teksty z 2016 roku, które najbardziej Wam się spodobały.
- Niezbędnik Juniora: Dobre praktyki początkującego programisty
- Materiały do nauki programowania dla dzieci
- Niezbędnik Juniora: TDD
- Niezbędnik Juniora: Jak działa internet?
- Niezbędnik Juniora: Code Kata
- Tygodniowe Wyzwanie programistyczne — 1
- Praktyczna Java: Spring bez XML‑a
- Projekt Bilet: zaczynamy
- Szukanie programistycznej pracy w Irlandii
- Lazy Sunday: Ślub w stylu Agile
Subiektywne podsumowanie roku
Ania: Działo się naprawdę wiele, zacznijmy więc od tego co na blogu. Tu jestem chyba najbardziej dumna z Tygodniowego Wyzwania Programistycznego, które choć może nie okazało się super popularne, ale pozwoliło na powstanie naprawdę fajnych i nieszablonowych ćwiczeń! Również samo rozwiązywanie tych zadań było dla mnie nie tylko frajdą, ale i porządną dawka wiedzy. Trochę mi szkoda, ze nie ze wszystkim mogliśmy „podgonić” i niektóre projekty ruszą pełna para dopiero w 2017 (m.in kurs: Projekt bilet), jednak mimo tego, high-five za ciężka pracę.
Wzięlismy też udział w konkursie na blog roku, gdzie uplasowaliśmy się w 30 blogach z naszej kategorii — nie jest to wynik porywający, ale fajnie było zobaczyć jak to działa. Ot eksperyment, ciekawość, dzięki dla tych, co wysłali smsa!
Było też kilka fajnych współpracy, dzięki czemu mogliście wygrać książki czy bilety na konferencje. Musicie wiedzieć, że staramy się starannie dobierać partnerów, tak, by przede wszystkim akcje były atrakcyjne dla Was. Dzięki PWN oraz organizatorom konferencji takich jak 4Developers, JDD czy DevOpsDays było to możliwe!
Czasu nie było tak dużo, ale staraliśmy się być aktywni i udzielać się w społecznościach. Najważniejsze przedsięwzięcie to bez wątpienia Devoxx4Kids Wrocław. Cieszymy się, że stworzyliśmy zespół, który podołał nie tylko organizacji wydarzenia, ale też odważnie bierze się za działanie przy kolejnej edycji. To było wspaniałe doświadczenie, które mogłam poznać również jako prowadząca warsztaty — a prowadzenie warsztatów dla dzieci było wymagające ;)
Zdarzyło mi się też poopowiadać co nieco na spotkaniach na spotkaniach Geek Girls Carrots Wrocław, WiTWrocław, Geek Girls Carrots Szczecin, Rails Girls Tricity, ciesze się ze moglam podzielić się swoimi doświadczeniami, a także poznać Wasze historie. Organizatorzy społeczności wielka piątka dla Was! Macie tę moc i mocno inspirujecie swoją pracą! Żałuję też, że conajmniej kilkanaście razy musiałam odmówić, ale poza blogowo, ten rok również był bardzo intensywny i zwyczajnie nie miałam jak wcisnąć jeszcze więcej w kalendarz (jednak nic straconego, 2017 póki co jest w miarę pusty!- śmiało zapraszam(my) do kontaktu). Jeśli chodzi o konferencje to byłam tylko na 4Developers, ale cieszę się, że mogłam w niej uczestniczyć, mocno podniosło mi to motywację.
Mogliście przeczytać kilka rozmów ze mną (m.in u Karoliny, albo na MamoPracuj;) Czasem mam wrażenie, ze moja historia zmiany pracy wychodzi już z lodówki, ale wtedy, bardzo szybko ktoś pisze, że dopiero ją poznał, ze go to zmotywowało, ze dziękuje za podzielenie się. I choć, od startu mojej nauki programowania minęło juz 2,5 roku, a ja sama nie za bardzo utożsamiam się z Ania, która zmieniła zawód — to wiem, ze nadal moje doświadczenia potrafią Was zagrzać do Walki. Mam nadzieje, ze moja dalsza kariera zawodowa będzie rownież motywująca i dla mnie i dla Was :)
A poza blogiem? Ostatni „polski projekt” dał mi sporo cennego doświadczenia, choć kodersko nie był za ciekawy. Mogłam jednak rozwinąć swoje umiejętności pracy w zespole, a także nauczyć się sporo o wyborze technologii, pracy z klientem czy Scrumie. Choć na początku, gdy poznałam co tak naprawdę będę robić byłam naprawdę zawiedziona, pod koniec wiedziałam, że wiedza jaką zdobyłam jest super! Niemniej, na podstawie tego właśnie doświadczenia, już na początku roku podjęłam decyzję o przeprowadzce do Irlandii (a Kuba o tym, że właśnie tam zostaje). Przeprowadziłam się we wrześniu, bo było jeszcze trochę rzeczy do załatwienia w PL. Obrona (a najpierw napisanie) magisterki, a dwa tygodnie później nasz ślub :D A potem, szukanie pracy, przeprowadzka, szukanie pracy… Było kilka przygód, niemniej od listopada zbieram nowe zawodowe doświadczenia. Jest ciekawie, od stycznia będę full stack developerem, ale więcej będę mogła powiedzieć za kilka miesięcy. Na razie wygląda na to, że będę mogła się naprawdę wiele nauczyć!
Kuba: Ostatni rok przyniósł wiele zmian, zarówno w naszym życiu osobistym jak i profesjonalnym. Największym wyzwaniem okazało się znalezienie czasu aby przygotować wpis. W 2017 roku będziemy mieli trochę ‘luźniej’ więc mamy nadzieję podgonić, przede wszystkim z serią ‘projekt bilet’ :)
W minionym roku patronowaliśmy też kilku świetnym inicjatywą, a nawet książką! Wielkie dzięki dla naszych partnerów za udaną współpracę w tych obszarach :)
Zdecydowanie największym i najciekawszym projektem w minionym roku było współorganizowanie wrocławskiej edycji Devoxx4Kids — projekt który ‘wciągnął’ nas na prawie kwartał, ale zdecydowanie było warto! (psst, w 2017 także będzie organizowana Wrocławska edycja, jeśli chciałabyś pomóc — pisz na [email protected]!). Dla mnie koniec roku przyniósł także zmianę pracy — niedługo zaczynam w nowej firmie, w nieco innych technologiach, z całkiem nowymi wyzwaniami. Przy okazji pojawiło się kilka przemyśleń na temat tego, czego szukać w firmie i w jaki sposób wybrać ‘tą jedyną’ — przeczytasz o nich we wpisie, który mamy nadzieję już wkrótce się pojawi na blogu. Podsumowując — działo się, ale w większości na plus!
A co w 2017?
W styczniu na pewno pojawi się taki wpis, bo trochę juz mamy w planach (m.in zasłużony urlop). Niemniej, będziemy pisać, rozwijać się, dzielić się wiedzą i doświadczeniami. Chcemy, by 2017 był równie aktywny i owocny! Tymczasem, życzymy Wam Szczęśliwego Nowego ROKU!