Jak pewnie wiesz, patronujemy Anita’s Moonshot Codeathon i z tej właśnie okazji, postanowiliśmy napisać wpis, który mam nadzieję, pokaże Ci dlaczego hackathon może być świetnym sposobem na rozwój Twojej kariery. Gotowa?
Gdy właśnie zaczynasz się uczyć…
Powiem szczerze, początkującym nie polecałabym udziału w hackathonie. Presja czasu, konieczność współpracy z ludzmi, których nie zawsze znamy, w technologiach, które dopiero zaczynamy poznawać, to może być za dużo presji. Niemniej, jeśli hackathon nie jest stacjonarny i pozwala na pracę zdalną przez dłuższy czas (a nie 24 czy 48h), to może to być pomysł dla Ciebie! Wtedy sam będziesz odpowiedzialny za tempo pracy i będziesz mógł realizować projekt tak, by uczyć się w fajnych warunkach. Jeśli nie znalazłeś hackathonu spełniającego takie wymagania — nic straconego. Zawsze do nauki i swojej pierwszej aplikacji możesz zainspirować się motywem przewodnim takiego wydarzenia. Często sporym problemem jest przecież jaką aplikację mogę stworzyć, z kolei hackathon zazwyczaj ma motyw przewodni, lub naprawdę bardzo mocno określony problem, jaki chce rozwiązać. To może być wspaniała inspiracja dla twojego pierwszego poważnego projektu!
Gdy chcesz wzmocnić swoje CV…
Fajny projekt na githubie na pewno nie zaszkodzi, w szczególności gdy jesteś na początku swojej kariery. Dlatego udział w hackathonie (a może nawet jakieś osiągnięcie z tym związane) może być świetnym sposobem na wzmocnienie Twojego CV. Pamiętaj jednak, by po samym wydarzeniu zrobić code review repozytorium i poprawić kod, który tworzony na ‘polu bitwy’ może wymagać kilku poprawek :)
Gdy chcesz nauczyć się czegoś nowego…
Oczywiście hackathon to nie miejsce na próbowanie języka, który pierwszy raz widzicie na oczy, jednak może być to dobry czas na sprawdzenie nowej biblioteki, czy przećwiczenie w praktyce języka, którego od jakiegoś czasu się uczycie. Oczywiście niesie to ze sobą ryzyko niepowodzenia (jeśli chodzi o samo rozwiązanie, ale pamiętajmy, że na hackathonie liczy się również pomysł i sama prezentacja), niemniej niepowodzenie w realizacji zadania, nie jest równe niepowodzeniu w Twojej nauce — może właśnie chcesz podjąć takie ryzyko.
Gdy jesteś znużona swoim projektem…
Choć czasem opowieści o IT brzmią jak legendarna kraina mlekiem i miodem płynąca, to wiemy dobrze, że nie zawsze tak jest, idealne firmy czy projekty nie istnieją, a czasem no cóż, praca może stresować, nudzić czy denerwować. Hackathon może być wtedy wspaniałą odskocznią do tego, co robisz na codzień. Może pokazać Ci, że to kodowanie ma sens i może rozwiązywać realne problemy. Może być okazją do pracy z nowymi technologiami, czy okazja do użycia dobrych praktyk, które miało się już od dawna ochotę wypróbować.
Gdy chcesz sprawdzić się w nowej roli…
Wiadomo, hackathon to kodowanie, ale nie tylko. Dochodzi przecież product management, UI, a także samo przygotowanie demo. Do tego zarządzanie zespołem podczas pracy i jej organizacja. Wiele płaszczyn, w których można się sprawdzić! Może właśnie to jest dobra opcja dla Ciebie, żeby spróbować czegoś nowego?
Gdy chcesz zintegrować swój zespoł / społeczność…
Wiele hackathonów pozwala na zapisanie się zespołowo, czasami też organizowane są hackathony firmowe, jest to doskonała okazja by zintegrować ze sobą ludzi, nie tylko w zespole, ale też w ramach organizacji. Może działasz w jakiejś społeczności, może udzielasz się na uczelni … Czemu nie zachęcić ludzi, z którymi działasz na codzień i zapisać się jako zespoł! To może być super przeżycie i sposób na pogłębienie znajomości.
Gdy chcesz poznac innych ludzi z branży…
Odwrotnością powyższego paragrafu, jest wzięcie udziału w hackatonie solo, i skorzystanie z opcji doboru teamu przez organizatorów. To może być świetny sposób, by nawiązać nowe kontakty, oraz sprawdzić się pracujac z kompletnie nowym zespołem.
Gdy chcesz ulepszyć procesy w Twojej fimie…
Zorganizowanie firmowego hackathonu może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów, na które nigdy nie ma czasu. Należy jednak pamiętać, że projekty stworzone w jego trakcie powinny mieć przestrzeń na późniejszy rozwój czy dyskusję, a sam hackathon to tak naprawdę początek procesu zmian.
Ode mnie to tyle pomysłów, jak wykorzystać hackathon do swojego rozwoju. Jak widzisz, motywacji może być naprawdę wiele … Na koniec warto pamiętać, że udział w takim wydarzeniu powinien być też dla Ciebie po prostu przyjemny, bo przecież jest to dodatkowa aktywność :)
A jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat Anita’s Moonshot Codeathon to zapraszamy do naszego wpisu na ten temat.