Listopad już trwa, ale póki co jeszcze nie widać zimy za oknem! Gotowi na kolejną porcję linków i ciekawostek ze świata IT?
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
Pytanie, które zadaliśmy Wam tydzień temu brzmiało: opisz, czym jest autoboxing i kiedy jest wykorzystywany.
Autoboxing to mechanizm języka Java, który pozwala na automatyczną konwersję pomiędzy prymitywami a obiektami odpowiadających typów. Dzięki temu możemy używać zapisu:
Integer jakisInt = 4;
a nie musimy za każdym razem wykorzystywać metody valueOf :
Integer jakisInt = Integer.valueOf(4);
Dzięki temu możliwe jest także efektywne korzystanie z puli obiektów w JVM.
Pod pojęciem autoboxingu kryją się dwie operacje — boxing (zamiana prymitywu na obiekt) oraz unboxing (zamiana obiektu na prymityw) .
Aplikacja email, która (prawie) sama odpowiada
Google pracuje nad nową usługą w ramach Gmail, dzięki której aplikacja na telefonie przeanalizuje treść otrzymanego maila i samodzielnie zaproponuje trzy odpowiedzi do wyboru. Możemy wybrać jedną z nich lub odrzucić wszystkie. Więcej informacji oraz prezentacja, jak to wygląda w praktyce: http://www.buzzfeed.com/brendanklinkenberg/gmail-wants-to-answer-your-email-for-you#.vt5OWe3bQ
EcoBook
EcoBook to jedna z tych rzecz, na widok której drapiecie się w głowę zastanawiając ‘dlaczego ja na to nie wpadłam’. Na dodatek jest to produkt z naszego podwórka — pomysł zrodził się we Wrocławiu, tutaj też działa firma zajmująca się dystrybucją. EcoBook to połączenie whiteboardu oraz zeszytu — innymi słowy zmywalny zeszyt. Idealny do wszelkiego rodzaju prototypowania, szybkich notatek czy szkicy. Więcej informacji oraz krótki wywiad z twórcami: http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/zeszyt-wielokrotnego-uzytku-to-pomysl-z-wroclawia,3562263,art,t,id,tm.html
Zbuduj własne zwierzątko
Niektórzy z nas jeszcze pamiętają elektroniczne zwierzaczki znane pod nazwą ‘Tamagochi’, które w latach 90 zawojowały nasz rynek. Ten tutorial pokazuje jak samodzielnie zaprogramować ‘zwierzątko’ za pomocą Raspbery Pi — komputera za 25$. Tutorial jest wprawdzie w Pythonie, ale nawet osobom, które nie są biegłe w tym języku nie powinno przysporzyć to większych problemów. A może ktoś pokusi się o wykonanie podobnego w Javie? ;) Wideo: http://lifehacker.com/build-your-own-raspberry-pi-powered-interactive-pet-1741010376
Business Cat
Koty, firma oraz komiks — tak, jesteśmy kociarzami i lubimy internetowe komiksy. A szczególnie te ze specyficznym poczuciem humoru ;)
Cher Wang
Cher Wand jest współtwórcą jednej z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie marek telefonów komórkowych — HTC. Firma ta powstała dopiero w 1997 roku, co czyni ją najmłodszym z liczących się graczy na rynku. Urodzona w Tajwanie, uzyskała tytuł z dziedziny ekonomii na uniwersytecie Berkeley w Kalifornii. Obecnie wraz z mężem są najbogatszymi osobami w Tajwanie.
Jeszcze przed założeniem HTC była współzałożycielem firmy VIA — producenta podzespołów elektronicznych, płyt głównych oraz procesorów, najbardziej znanego z energooszczędnych rozwiązań embeded, terminali oraz rozwiązań ITX.
Nadal aktywnie działa w ramach obu firm, udziela się także charytatywnie w wielu inicjatywach wspierając zarówno dostęp do informacji w ubogich krajach, jak też badania naukowe.
Konkurs!
W tym tygodniu opublikowaliśmy recenzję książki o Scrumie wydanej nakładem wydawnictwa PWN, której także jesteśmy patronem medialnym. Jeden z egzemplarzy może być Twój! Wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie w komentarzu, a w kolejnym #main wybierzemy najciekawszą odpowiedź, która zostanie nagrodzona książką. Pytanie konkursowe brzmi: w jaki sposób możesz usprawnić jedną z Twoich codziennych czynności wdrażając praktyki Scrumowe? Pamiętajcie, że na zgłoszenia czekamy do końca tygodnia — do północy w niedzielę, 15 listopada!
WYNIKI KONKURSU ZNAJDZIECIE TUTAJ!