#main, 12 września 2016

By 12 września 2016#main

Zmęczeni, ale szczęśliwi – to chyba najlepsze podsumowanie naszego stanu po Devoxx4Kids ;) Dzisiejszy #main także w temacie rozwoju :)

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Grafika w nagłówku pochodzi z serwisu Freepik

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki-ankiety-001

Najważniejszym przełomem w IT wg naszych czytelników okazał się Internet :) Co ciekawe, na drugiej pozycji mamy zupełnie inny rodzaj przełomu – stricte techniczny – tranzystor. Miło było zobaczyć w zestawieniu także Maszynę Turinga :)

Konferencja JDD – zniżka na bilety!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja JDD – już 10 i 11 października. Dzięki uprzejmości organizatorów możemy podzielić się z Wami kodem, dzięki któremu możecie kupić bilet z 15% zniżką! Kod kuponu to: JDD_kobietydokodu , polecamy!

Agenda konferencji JDD

Warsztaty z Pythona w Koszalinie

Koszalińska grupa Karotek organizuje 30 września warsztaty z Pythona – jest to świetna sprawa dla osób, które chcą spróbować swoich sił z programowaniem lub po prostu mają ochotę dobrze się bawić przy okazji ucząc się czegoś nowego :) Gorąco polecamy – zapisy tylko do 16 września!

Strona wydarzenia
Wydarzenie w serwisie Facebook

Wolves Summit dla Developerów – bezpłatna konferencja dla programistów

26 października 2016 w Warszawie odbędzie się już druga edycja bezpłatnej międzynarodowej konferencji dla programistów – Wolves Summit dla Developerów. Wygraj kurs od Software Development Academy o wartości do 10 tys. PLN, drona lub kamerę GoPro.

Spotkaj globalne korporacje i szybko rosnące startupy z całego świata, odbądź spotkania z firmami, które mogą stać się twoimi przyszłymi pracodawcami i rozwiń karierę w branży IT. Wolves Summit dla Developerów to również możliwość wzięcia udziału w wykładach światowych ekspertów oraz poznania aktualnych trendów i najlepszych praktyk z sektora nowych technologii. Prelekcje prowadzone m.in. przez Przemka Wysotę, Mathiasa Gajhede czy Dariusz Kalbarczyka będą dotyczyły tematów od Angular JS po SCRUM i Design Sprint.

Zobacz 2 min aftermovie z kwietnia 2016

Liczba miejsc ograniczona. Zapisz się teraz.

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: czym się różnic char od byte w przypadku pracy ze Stringami w Javie?

Bajty są podstawową jednostką zapisu informacji w komputerach – i tak też są przechowywane w pamięci. Konkretne wartości bajtów dla danego znaku (np. ‚ś’) różnią się, w zależności od kodowania – w niektórych przypadkach (np. UTF-8 czy UTF-16) jeden znak zapisany jest na kilku bajtach. Ponieważ wewnętrznie Java przechowuje Stringi wykorzystując kodowanie UTF-16, konieczne jest reprezentowanie nie tylko bajtów, ale także pojedynczych znaków/liter. Do tego służy właśnie typ char – do reprezentowania pojedynczych znaków/liter. Formalnie jest to typ liczbowy, który jest przechowywany w pamięci w postaci 2 bajtów – taki sam rozmiar (a więc i ilość możliwych wartości) ma typ short. Różnica jest taka, że short jest typem liczbowym, a więc może reprezentować także liczby ujemne. Typ char jest dostosowany do kodowania UTF-16 – może reprezentować tylko wartości nieujemne (a więc wszystkie opisane standardem UTF-16). Z tego powodu typ char powinien być wykorzystywany tylko w kontekście pracy ze Stringami i plikami tekstowymi.

Czym jest (i do czego służy) blok statyczny?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj! 

Vinton Gray Cerf

Znany szerzej jako Vint Cerf – twórca protokołu TCP/IP. Vint już będąc w liceum pracował w firmie Rocketdyne – jednej z firm współpracujących z NASA przy programie Apollo. Jednym z pierwszych projektów, w którym uczestniczył było program do matematycznej analizy silników F-1 – z uwagi na ograniczoną ich ilość oraz nie do końca poznane parametry, był to jeden z kluczowych elementów niezbędnych do sukcesu misji Apollo. Studiując na uniwersytecie Stanforda pracował w IBM, m.in. przy projekcie QUICKTRAN (język bazujący na FORTRANie, pozwalający np. na debugowanie. Po uzyskaniu dyplomu przerwał pracę aby kontynuować studia na Uniwersytecie Los Angeles w Kalifornii. Tam współpracował m.in z grupą, która opracowywała protokoły komunikacyjne dla sieci ARPANET. Badania te kontynuował wraz ze współpracownikami, czego efektem był protokół TCP/IP – właściwie postawa działania internetu. Vint kontynuował pracę w agencji DARPA do roku 1982, kiedy został wiceprezesem firmy MCI Digital Internet Services – pierwszej platformy oferującej konta poczty email. W międzyczasie był także współzałożycielem ISOC – Internet Society. W latach 1999-2007 był członkiem ICAAN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – organizacji zarządzającej adresami IP). W późniejszych latach współtworzył lub brał udział w pracach wielu instytucji badawczych i doradczych, także przy prezydencie USA. Od czerwca 2016 roku pracuje w NASA przy projektowaniu infrastruktury przesyłu danych odpornej na opóźnienia wynikające ze znacznych odległości w kosmosie.

Notka biograficzna w na Wikipedii

Pytanie na ten tydzień

Jakie są najlepsze sposoby na budowanie swojej sieci kontaktów?
 • Add your answer
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Laghnarr

  Najważniejszym przełomem w historii IT był… Internet?!
  Ankietowani chyba nie do końca przemyśleli swój wybór: Przecież bez tych pozostałych rzeczy – tranzystora, komputera, języków wysokiego poziomu – nie byłoby wcale żadnego Internetu.

  • To oczywiście prawda (podobnie jak bez elektryczności, linii produkcyjnej itp) – myślę że wielu głosującym chodziło o to, że Internet sam w sobie najbardziej zmienił życie ludzi i sposób ich interakcji / komunikacji / zdobywania informacji. O ile oczywiście bez tranzystora byłoby to niemożliwe, o tyle samo wynalezienie tranzystora nie miało tak dużego wpływu na ludzi bezpośrednio :)