#main, 23 maja 2016

By 23 maja 2016#main

Lato zaczyna się na dobre, a tu niespodzianka – poniedziałek. Na pocieszenie mamy dla Was kolejnego #maina!

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001

Ubiegłotygodniowa ankieta nas trochę zaskoczyła – nie tylko miażdżącą przewagą Pythona (ponad 50% głosów!), ale także drugim miejscem. Jeśli potrzebujesz na szybko nauczyć się jakiegoś języka skryptowego, żeby coś zautomatyzować – większością głosów polecamy Pythona ;)

Parsee – bo Polacy nie gęsi, i świetne pomysły mają!

Kilka razy prezentowaliśmy na łamach #maina ciekawe projekty i startupy z całego świata – ale i w Polsce mamy prawdziwe perełki. Jedna z nich to Parsee – projekt okularów z wbudowanym mikrokomputerem, których przeznaczeniem jest pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielnie poruszać się np. po mieście. Okulary mają wbudowaną kamerę, za jej pomocą oraz specjalnego oprogramowania ‚opisują’ na bieżąco to, co ‚widzą’, pomagając zorientować się w przestrzeni, dostrzegać zagrożenia (np. ulicę czy jadący samochód) ale także rozpoznawać osoby wokół. Trzymamy mocno kciuki za projekt i zachęcamy do jego śledzenia!

Strona projektu w portalu indiegogo.com

Projekt ARA już wkrótce w sprzedaży!

Jakiś czas temu pisaliśmy o projekcie ARA – modułowym telefonie, w którym możesz wymienić poszczególne komponenty (aparat, baterie, pamięć), a nie cały telefon. Projekt ma się dobrze i co więcej – niedługo ma się pojawić w sprzedaży! Póki co w wersji ‚developerskiej’ do testów i w celach budowania modułów, ale oficjalna sprzedaż dla szerokiej grupy odbiorców planowana jest już na 2017 rok! Z niecierpliwością czekamy na pierwsze recenzje!

Artykuł w serwisie geek.com
Strona projektu ARA

Google I/O

Tego wydarzenia chyba żadnemu geekowi przedstawiać nie trzeba – jedna z najważniejszych konferencji w branży IT. Jak zwykle wiele nowości, kilka klonów innych produktów i kierunek na kolejny rok – tym razem sztuczna inteligencja w aplikacjach używanych na codzień, modularne telefony i wirtualna rzeczywistość. Zachęcamy do zapoznania się z kompletną relacją!

Relacja z konferencji w serwisie techcrunch.com

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: czym jest enkapsulacja?

Enkapsulacja to w uproszczeniu ‚ukrywanie’ wewnętrznych elementów obiektu i udostępnianiu ich jedynie poprzez metody. Jest to jedna z podstawowych zasad programowania obiektowego. O enkapsulacji mówimy wtedy, kiedy wszystkie pola klasy są niewidoczne na ‚zewnątrz’ (dla innych klas, poza dziedziczącymi) – czyli są np. prywatne. Dostęp do nich odbywa się jedynie poprzez metody – np. gettery i settery – lub określone metody interfejsu. Założeniem enkapsulacji jest to, że obiekt powinien udostępniać jedynie metody – swój interfejs – tak, aby można było dowolnie zmieniać jego implementację. Ponieważ jego stan wewnętrzny (czyli pola i ich wartość) nie są bezpośrednio dostępne i nie mogą być kontrolowane z zewnątrz inaczej niż za pomocą metod tego obiektu, ma on pełną kontrolę nad sposobem implementacji i danymi przechowywanymi we własnych polach. W teorii pozwala nam to na podmianę implementacji określonej klasy bez zmiany innych komponentów aplikacji. Przykładem zastosowania mogą być np DAO – w idealnym przypadku obiekty DAO udostępniają jedynie ‚operacje’, a sposób implementacji (np. transakcje na bazie danych czy też przechowywanie obiektu w pamięci) nie mają znaczenia dla innych obiektów.

O ile zasada ta jest często mniej lub bardziej świadomie nadużywana, jej założenia nadal są kluczowe dla tworzenia stabilnych i zarządzalnych systemów.

Czym jest (i do czego służy) interfejs java.lang.Comparable?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj! 

Federico Faggin

Federico Faggin to kolejna z osób, które zrewolucjonizowały branżę elektroniki, przyczyniając się do tego jak ona obecnie wygląda. Jest on projektantem i twórcą procesora Intel 4004. Dlaczego jest to tak ważne? Był to pierwszy powszechnie dostępny mikroprocesor ogólnego zastosowania. Do tego czasu układy scalone były tworzone pod konkretne zastosowanie – innymi słowy ‚program’ był zapisany jako fizyczna struktura układów wewnątrz procesora. Stworzenie takiego układu było nie tylko czasochłonne, ale także drogie i nie nadawało się do tworzenia krótkich, prototypowych serii. Intel 4004 był pierwszym procesorem, który łączył wszystkie układy w jedną całość – dzięki temu operacja np. dodawania czy mnożenia nie wymagała specjalistycznej ‚kostki’ dołączanej do procesora za pomocą specjalnego układu. Wraz z tym procesorem produkowane były komplementarne układy – pamięć RAM, ROM oraz rejestr przesuwny, które zastosowane razem pozwalały zbudować bardzo prosty, uniwersalny komputer.

Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie przełom w produkcji układów, którego autorem był także Federico. W uproszczeniu opracował on sposób na zasąpienie miniaturowych struktur aluminiowych odpowiednikami zbudowanymi z krzemu. Pozwoliło to na umieszczenie dwukrotnie większej liczby elementów na tej samej powierzchni, obniżając jednocześnie straty mocy do 100 razy (!!) i zwiększając szybkość nawet pięciokrotnie, przy tym nie zwiększając poboru energii. Sama przyznasz, że niemała rewolucja?

Wracając do osiągnięć w firmie Intel, procesor 4004 był oczywiście sukcesem i przyczynił się do opracowania kolejnej udanej konstrukcji – procesora 8008 (8-bitowego), który z kolei pozwolił na opracowanie procesora 8080 – niezwykle udanej konstrukcji, która pozwoliła na budowę pierwszych komputerów z prawdziwego zdarzenia dostępnych dla mas. Jednym z ulepszeń tej konstrukcji był procesor 8086 (16-bitowy), który z kolei wyewoluował w procesory serii 80186, 80286, 386, 486 i późniejsze Pentium – wszystkie te procesory są w pewnym stopniu zgodne z architekturą 8080, której sukces pozwolił firmie Intel rozwinąć skrzydła i zdefiniować de facto standardy dla procesorów na długie lata.

W kolejnych latach Federico Faggin pracował jeszcze przy kilku istotnych projektach, a w ostatnich latach skupił się na działalności fundacji swojego imienia, której celem jest wspieranie badań nad m.in. świadomością.

Notka biograficzna na Wikipedii
Biografia w serwisie Ieee Global History Network

Pytanie na ten tydzień

Najlepsza rozrywka (bez prądu) to wg Ciebie
  • Add your answer
  •  
  •  
  •  
  •  
  •