#main, 23 listopada 2015

By 23 listopada 2015#main

Listopad chyli się ku końcowi, a na dworze coraz chłodniej, ale to tylko dodatkowy powód żeby poprogramować trochę w tym tygodniu ;)

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

 

wyniki ankiety.001

Większość zaczyna od zapytania swojego zespołu – dlatego nie denerwuj się następnym razem, gdy ktoś przyjdzie do Ciebie z prostym pytaniem, pamiętaj, że Ty też kiedyś byłaś w tej sytuacji!

Black Friday

Piątek po święcie dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych nazywany jest Black Friday – co do genezy tej nazwy istnieją różne tezy, ale jedno nie ulega wątpliwości – to dzień największych wyprzedaży, obniżek i promocji niemal we wszystkich sklepach i ogólno-amerykańskiego szału zakupowego. O ile tradycja ta dopiero powoli przenika do Europy, jest to wydarzenie, które spędza sen z powiek większości administratorów platform eCommerce po drugiej stronie oceanu. Ruch tego dnia może być nawet kilkukrotnie większy niż zazwyczaj, przeciążając serwery i łącza, co zdarzyło się także największym. Zachęcamy do zerknięcia na garść faktów i statystyk na temat tego ‚święta zakupów’!

Coffitivity

Dla niektórych nie ma bardziej inspirujących dźwięków niż kawiarniany gwar. Jeśli więc nie możesz wyrwać się na małą kawkę by dokończyć rozkminę polecamy aplikację, która przyniesie dźwięki kawiarni do Ciebie.

niebezpiecznik.pl

Dla osób, które interesuje choć trochę tematyka bezpieczeństwa lub są ciekawe ‚jak to działa’, gorąco polecamy blog niebezpiecznik.pl – autor opisuje w przyjazny sposób zagadnienia związane z bezpieczeństwem IT i wpadki różnych firm. Polecamy!

30 lat Windowsa!

W ubiegłym tygodniu Windows skończył 30 lat! Można się nie zgadzać z filozofią tego systemu, nie przepadać za jego twórcą, ale jednego nie można mu odmówić – miał ogromny wpływ na branżę IT. Jeśli kiedykolwiek byłaś ciekawa, jak wyglądały pierwsze wersje, zapraszamy do artykułu http://www.quantumbooks.com/technology/windows-history-from-windows-1-to-windows-10/ – ze zrzutami ekranu każdej z nich ;)

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: czym jest transakcja?

Transakcja to zbiór operacji, które muszą zostać wykonane razem, lub odrzucone od początku. Z transakcjami najczęściej spotykamy się przy bazach danych, ale mogą także istnieć transakcje w innych aplikacjach. To logiczne powiązanie pomiędzy operacjami wymaganymi do zrealizowania pewnego celu.

Więcej o transakcjach przeczytasz w najbliższym czasie na blogu!

Jakie typy baz danych wyróżniamy?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Jeff Dean and Sanjay Ghemawat

Z dużym prawdopodobieństwem nie słyszałaś wcześniej o żadnym z tych panów, a mimo tego mieli większy wpływ na Twoje życie niż większość innych programistów. To starsi programiści z firmy Google, często pracujący wspólnie, bez których Google nie byłoby tym, czym jest współcześnie – to im zawdzięczmy m.in. koncepcję BigTable (system przechowywania danych używany przez wyszukiwarkę). W firmie krążą nawet żarty, że kompilują swój kod przed zacommitowaniem tylko po to, aby znaleźć błędy w kompilatorze i w procesorze…

Polecamy artykuł w serwisie wired.com a także ich profile z listą publikacji: Jeff Dean oraz Sanjay Ghemawat

Pytanie na ten tydzień

Co pozwala Ci się zrelaksować i odstresować po pracy?
  • Add your answer

Pod koniec roku podsumujemy wszystkie ankiety zbiorczo!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • DEV

    relacyjne i nierelacyjne, w temacie windowsa: TO O 30 LAT ZA DUZO