#main, 16 listopada 2015

By 16 listopada 2015#main

Jesień za pasem, zima zbliża się wielkimi krokami. Żeby umilić oczekiwanie na pierwszy śnieg (albo pocieszyć tych, którzy odliczają ostatnie jesienne dni) – nowa porcja linków i ciekawostek ze świata IT :) W tym tygodniu jest dość kobiecy. Zapraszamy!

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodniamotywacja.001

Bez zaskoczenia dla większości z nas najważniejsza jest atmosfera w pracy, na drugim miejscu jest możliwość rozwoju i dostęp do wiedzy. Bonusy finansowe czy inne dodatki są dopiero na kolejnych pozycjach.

Made with code

Inicjatywa Google’a, której celem jest zachęcenie kobiet do IT. Ale na samej idei się nie kończy, na stronie znajdziecie materiały do nauki programowania, tutoriale czy zestaw na imprezę, na której wspólnie poprogramujecie. Niby materiały do nastoletnich odbiorców, ale polecamy zapoznać się z nimi i podzielić. Sami zaś zastanawiamy się, czy nie zaprosić naszych nieprogramistycznych znajomych na piwo, na którym pokażemy, że kod straszny nie jest, ba potrafi dać dużo funu.

Code Girl

Kim są programistki? Jak to jest być code girl? Code Girl to film, który pokazuje pracę uczestniczek konkursu The Technovation Challenge. Młodych i ambitnych uczennic, których pomysły i zaangażowanie mogą naprawdę mocno zmotywować do działania. Obecnie film można obejrzeć za 0.99$, ale my zachęcamy do zrobienia kroku dalej – zorganizuj w swojej społeczności jego pokaz – można dostać bezpłatną licencje na takie wydarzenie.

Girl, who code

Na naszym podwórku inane są Wam pewnie oganizacje takie jak Geek Girls Carrots, Women in Technology, Rails Girls czy Web Muses, ale czy znacie Girls, who code?

Wywiad z założycielką: http://amysmartgirls.com/interview-reshma-saujani-founder-ceo-of-girls-who-code/

Prześlij zaproszenie na Web Summit

Web Summit to jedna z największych i najciekawszych konferencji technologicznych, dlatego cieszymy się, że powstała akcja umożliwiająca zapraszanie na nią kobiety. Jeśli więc znasz ambitną i lubiącą technologię dziewczynę prześlij jej bilet. Naprawdę warto!

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: co to jest i jak działa servlet?

Servlet to specjalny obiekt, który implementuje interfejs javax.servlet.Servlet – jego zadaniem jest obsługa zapytań HTTP i generowanie odpowiedzi na nie. Wiele frameworków dostarcza już gotową implementację – np. DispatcherServlet w przypadku Spring MVC.

Jeśli chodzi o zasadę działania, to serwer aplikacji, w ramach którego działa aplikacja, otrzymuje zapytanie HTTP w postaci ciągu znaków. Następnie zamienia je na obiekt (typu HttpServletRequest) i przygotowuje obiekt do zapisywania odpowiedzi (typu HttpServletResponse). Na podstawie przechowywanej konfiguracji wybiera następnie servlet, którego użyje do obsługi zapytania i wywołuje jego metodę service(), przekazując jako argumenty utworzone wcześniej obiekty. Cała reszta należy już do naszej aplikacji ;)

Uwaga: Servlety najczęściej wykorzystuje się wraz z protokołem HTTP (i w tym kontekście powyższe przykłady), ale nie jest to wymóg!

Czym jest transakcja?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr, znana także jako ‚najpiękniejsza kobieta w Hollywood’, zdecydowanie większy wkład miała we współczesne technologie, niż kinematografie. Do najważniejszych z jej wynalazków zaliczana jest metoda o nazwie FHSS, w uproszczeniu polegająca na aktywnym wykorzystywaniu różnych częstotliwości do transmisji danych. Początkowo niedoceniana, metoda ta obecnie jest podstawą najważniejszych metod przesyłania informacji, z jakich korzystamy na codzień – WiFi, Bluetooth, sieci komórkowych, GPS i wielu, wielu innych. Mogła także mieć wpływ na przebieg drugiej wojny światowej – zaproponowała radiowo sterowane torpedy odporne na zakłócanie (z wykorzystaniem tejże metody; jej propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem wojska).

Bujną biografię oraz więcej informacji znajdziecie na jej stronie: http://www.hedylamarr.com/about/biography.html oraz na wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Hedy_Lamarr

Code fights

Paweł Tkaczyk od dawna ewangelizuje, że grywalizacja to świete podejście nauki i pracy.  Jeśli codzienna nauka programowania bywa dla Ciebie nużąca i brakuje Ci elementów rozrywki – podejmuj wyzwania ze strony code fights. Znajdziesz tam m.in. wyzwania tygodniowe, możliwość rywalizacji z innymi programistami, zadania polegające na wyszukiwaniu bugów i pisania prostych aplikacji.

Wyniki konkursu Scrum

Dzięki za super odpowiedzi, coś czujemy, że tytuł home scrum mastera należy się niejednemu z Was. Ponieważ musieliśmy wybrać, zadecydowaliśmy, że książka wędruje do: de.

Prosimy o kontakt na adres blog@kobietydokodu.pl z danymi do wysyłki :)

Pytanie na ten tydzień

Co zazwyczaj robisz, gdy trafiasz na ścianę w swojej pracy?
  • Add your answer

Możesz współtworzyć #maina!

Organizujesz ciekawe wydarzenie, znalazłeś inspirującą treść w sieci, chcesz byśmy o czymś napisali – skomentuj ze swoją propozycją, niech #main będzie przepływem inspiracji w obie strony ;)

  •  
  •  
  •  
  •  
  •