#Pierwsza praca w IT. O co pytać na rozmowie rekrutacyjnej

By 11 sierpnia 2015Pierwsza Praca

Po miesiącach przygotowań, nauki, próbowania i w końcu praktyki przychodzi czas na rozpoczęcie pracy – wcześniej będziesz się jednak musiała zmierzyć z rozmową kwalifikacyjną. Często rozmowa ta jest postrzegana jako sprawdzian dla samego kandydata – podczas gdy jest to w takiej samej mierze sprawdzian dla firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna to unikalna możliwość porozmawiania z osobami, które w tej firmie pracują i zadania im pytań. Wykorzystaj to mądrze, abyś nie miała do siebie pretensji związanych ze źle wybranym pracodawcą!

O co pytać

Poniżej znajdziesz przykładowe pytania, na które warto znać odpowiedź. Oczywiście część z tych informacji byc może znajdziesz w ofercie pracy, usłyszysz podczas wcześniejszych rozmów czy będziesz miała od znajomych. Lista ta jest też otwarta – to rzeczy o które sami byśmy zapytali w pierwszej kolejności, ale zdecydowanie nie jest ona wyczerpująca:

 • Jaki jest zakres obowiązków na stanowisko, na które jest prowadzona rekrutacja
 • Jak wyglądają ścieżki kariery w firmie
 • Jakie działania firma podejmuje aby pracownicy mogli się rozwijać
 • Czy szkolenia zewnętrzne są dofinansowane, i jeśli tak to na jakich warunkach
 • Jak wygląda codzienna praca
 • Czy mogę porozmawiać 15 minut z osobą na podobnym stanowisku
 • Do jakiego projektu prowadzona jest rekrutacja (uwaga: tutaj możesz spotkać się z ogólnikami lub odmową odpowiedzi, jeśli projekt nie jest jawny)
 • Czy godziny pracy są sztywne czy elastyczne
 • Jakiej metodyki firma używa do zarządzania pracą zespołów
 • Jakie są kryteria awansu na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja
 • Czy istnieje system premii oraz na podstawie jakich kryteriów
 • Jak wygląda wymiana wiedzy wewnątrz organizacji
 • Kwestia pracy zdalnej (np. z domu), czy jest dopuszczalna, na jakich warunkach
 • Gdyby osoba rekrutująca była na Twoim miejscu, dlaczego zdecydowała by się pracować właśnie w tej firmie
 • Czy stanowisko, na które aplikujesz, wiąże się z wyjazdami służbowymi oraz jeśli tak to jak często (to pytanie dotyczy raczej stanowisk developerskich i seniorskich, ale w przypadku mniejszych firm międzynarodowych zdarza się, że cały zespół jest wysyłany za granicę na szkolenie / spotkanie z resztą zespołu)

Oczywiście są też pytania, na które jasnej czy wiarygodnej odpowiedzi nie uzyskasz w większości przypadków (‚ile wynosi wynagrodzenie na danym stanowisku’, ‚jakie jest podejście zespołu do kobiet w ich zespole’ itp). W trakcie rozmowy sama wyczujesz, o co warto zapytać, a gdzie wiążącej odpowiedzi nie uzyskasz.

O czym powiedzieć

Rozmawiając z potencjalnym pracodawcą jest też kilka rzeczy, o których należy powiedzieć. Do tej kategorii należą np. zaplanowane wcześniej urlopy czy dni, kiedy nie będziesz mogła być w pracy. Raczej nie wpłynie to na decyzję o zatrudnieniu lub nie, a pozwoli uniknąć problemów z rezerwacją terminów urlopu zaraz po zatrudnieniu.

Kolejną kwestią, o której należy mówić otwarcie i wprost to cele zawodowe – podejmując pracę musisz być ich świadoma zarówno Ty, jak i potencjalny pracodawca. W przeciwnym razie może się okazać, że Twoje plany dotyczące Twojego zatrudnienia znacząco rozmijają się z tymi, które ma pracodawca.

Jeśli są inne czynniki istotne z punktu widzenia pracy – jak np. elementy ważne z punktu widzenia zdowia czy przekonań/religii, także powinnaś o nich wspomnieć, aby mieć pewność, że pracodawca jest w stanie zapewnić Ci bezpieczne i komfortowe warunki pracy.

Częstym problemem w przypadku kobiet są pytania pracodawców o plany osobiste dotyczące rodziny. Takie pytanie nie powinno nigdy paść, ale niestety zdarza się. Najlepiej w takiej sytuacji odmówić odpowiedzi – tego rodzaju pytanie powinno jednak zapalić żółto-czerwoną lampkę dotyczącą danego pracodawcy (może się okazać, że była to nadgorliwość osoby rekrutującej, ale jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy odnośnie podejścia firmy do pracownika).

Jak rozmawiać

To w gruncie rzeczy podstawy komunikacji, które na pewno nie są Ci obce, ale dla przypomnienia kilka zasad:

 1. Zadbaj o neutralność i kulturę wypowiedzi – niby pytania ‚co będę robić’ i ‚jakie są obowiązki na stanowisku, na które prowadzona jest rekrutacja’ pytają o to samo, ale wrażenie na rozmówcy wywierają zupełnie inne
 2. Nie pytaj o szczegóły, które mogą być niejawne – dopytywanie o szczegóły projektu, które często nie są jawne (np. ‚jak robione jest to i to’) może wprawić rozmówce w zakłopotanie i obniżyć jego ocenę Twojej osoby
 3. Bądź elastyczna, ale stanowcza – jeśli w trakcie rozmowy poruszane będą np. obowiązki, których nie chcesz się podjąć albo chcesz skupić się na innych obszarach, nie odmawiaj od razu, ale nie zgadzaj się też na nie – np. uzyskując informację, że będziesz odpowiadała też za frontend, możesz zapytać jaką część czasu będziesz poświęcać na to a jaką na inne obowiązki
 4. Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz, ale nie tłumacz się – masz prawo czegoś nie wiedzieć, po prostu powiedz, że nie wiesz lub nie używałaś tego nigdy – możesz, jeśli czujesz się w miarę pewnie, powiedzieć jak Ci się wydaje, ale zaznacz, że nie jesteś pewna i to Twoje domysły
 5. Nie bój się odmówić – jeśli w trakcie rozmowy okaże się, że to stanowisko zupełnie Ci nie odpowiada, nie bój się powiedzieć o tym na głos – zaoszczędzisz czas i swój i rekrutera, zostawisz tez raczej pozytywne wrażenie; upewnij się jednak, że dobrze zrozumiałaś rozmówcę
 6. Nie stresuj się ;) Być może pójdzie Ci gorzej, być może lepiej, stresowanie się na pewno nie zmieni nic na lepsze, a raczej w drugą stronę. Wyłącz nerwy, zaakceptuj to, że możesz czegoś nie wiedzieć, przypomnij sobie, że masz mnóstwo rzeczy do zaoferowania i uwierz mi – będzie Ci o niebo łatwiej

Podsumowanie

Wiesz już o co pytać i jak to robić. Wszystko to można jednak podsumować krócej: podejdź do tego jak do związku (na okreslony czas, w relacji daje-oczekuje, ale nadal) – upewnij się, że będziesz się czuła dobrze i nie będzie on w konflikcie z Twoimi wartościami. Ty wiesz najlepiej co jest dla Ciebie ważne (dla jednych będzie to opieka dla dziecka, dla inncyh elastyczny czas pracy a dla jeszcze innych dostęp do firmowych książek i źródeł wiedzy) i o to dopytaj w szczegółach, ale przede wszystkim – podejdź do tego partnersko; firma wprawdzie płaci Ci wynagrodzenie, ale Ty poświęcasz swój czas i energię. Aby to działało, obie strony muszą się czuć dobrze i dążyć do wspólnego celu.

To był post z cyklu #Pier­wsza­Praca, który pub­liku­jemy co dwa tygodnie:
 1. Piszemy CV
 2. Co z lis­tem motywa­cyjnym?
 3. Twoja wiz­ytówka w social media
 4. Jak wybrać firmy, do których aplikować?
 5. Jak mogą wyglą­dać pro­cesy rekru­ta­cyjne?
 6. Przy­go­towanie do roz­mowy
 7. O co pytać na roz­mowie rekru­ta­cyjnej?
 8. Jak przetr­wać pier­wszy miesiąc?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Anna Podczaska

  Do tej pracy nie pracowałam w korpo. Na rozmowie pan poprosił, żebym opisała swojego wymarzonego pracodawcę. Moja odpowiedź co najmniej go nie usatysfakcjonowała. Jakieś pomysły jak powinien taki opis w stosunku do korporacji wyglądać? ;)

 • cAMPy

  Do tej pracy nie pracowałam w korpo. Na rozmowie pan poprosił, żebym
  opisała swojego wymarzonego pracodawcę. Moja odpowiedź co najmniej go
  nie usatysfakcjonowała. Jakieś pomysły jak powinien taki opis w stosunku
  do korporacji wyglądać? ;)

  • W wersji najlepszej – szczerze, bo ściemnianie o idealnym pracodawcy, może i przyniesie CI pracę, ale nie koniecznie w warunkach optymalnych dla Ciebie, ściemniając, że coś dla Ciebie jest ważne, a w rzeczywistości nie, zaszkodzisz tylko sobie. Sama pamiętam jak kilka lat temu dostałam pytanie jak radzę sobie pracując w stresie, odpowiedziałam, że rewelacyjnie, a potem przez 3 miesiące miałam naprawdę trudne warunki w pracy – gdybym nawet wtedy przed sobą odpowiedziała na to pytanie szczerze, być może zrezygnowałabym z oferty wiedząc, że nie jestem na nią gotowa.

   Jednak, odpowiedź na to pytanie można trochę podrasować. Wejdź na stronę firmy i poczytaj o jej misji, wizji, wartościach, jakimi się kieruje, a w zakładce kariera możesz też pewnie znaleźć kolejne słowa klucze. Odpowiadając na takie pytanie możesz wykorzystać swoją wiedzę o firmie i np. powiedzieć :”chcę, by pracodawca wspierał mnie w rozwoju, czytałem na państwa stronie, że sposorujecie udział w konferencjach dla swoich pracowników, czy to prawda”…

   • cAMPy

    Cóż, mam nadzieję, że całkiem się nie spaliłam i będę mogła na rozmowie face to face (ta odbyła się przez telefon) trochę się poprawić ;)

   • cAMPy

    Jednak się nie spaliłam, będzie „prawdziwa” rozmowa z testami moich umiejętności koderskich (zapowiedziane 2h, uf). Jest takie moje „ulubione” pytanie „Dlaczego nasza firma?”. Czy wśród różnych argumentów wypada powiedzieć, że znajomy pracował i był zadowolony?

    • Gratulacje! Jasne, polecenie firmy przez obecnych pracowników to jeden z najważniejszych kanałów rekrutacji :) Pamiętaj jednak, żeby powiedzieć też, co konkretnie w opisie firmy wg kolegi Ci się spodobało.

 • Chilito

  Dla mnie zdecydowanie najbardziej poważna i interesująca była rozmowa w Codete – oprócz „stałych fragmentów”, w tym przypadku po angielsku, mieliśmy skype z jednym z klientów firmy a propos projektu, w którym mógłbym brać udział. Rewelacja! Na koniec dostałem także feedback o tym, co o mnie myśleli.

 • Patol.pl

  Ja bym się radził raczej pytać o wynagrodzenie, bo ja odbyłem rozmowę itp. po to tylko aby się dowiedzieć, że zarobki wynoszą 500zł. Teraz ta firma sobie wzięła kilka milionów dofinansowania z unii na jakieś głupoty :)