Pisanie listu motywacyjnego bywa czasem wielką mordęgą. Nie wiadomo, co i jak tam napisać i ma się to poczucie, że i tak nikt go nie przeczyta. W tym wpisie postaram się wyjaśnić Wam, kiedy warto napisać list motywacyjny i co w nim umieścić.
Kiedy pisać list?
Po pierwsze, gdy o niego proszą. Często programy stażowe w korporacjach, czy np. inicjatywy organizowane przez NGOsy po prostu wymagają przedstawienia swojej motywacji do wzięcia udziału w danej inicjatywie — wtedy, nie ma wyjścia pisać trzeba, bo jego brak może być formalną przeszkodą w rozpatrzeniu Twojej kandydatury.
Po drugie, gdy wiesz, co tam przekazać. W moim przypadku, dołączony list motywacyjny był swego rodzaju słownikiem do CV, bo tłumaczył skąd wzięłam się w świecie IT.
W końcu, warto go napisać dla siebie! Pozwoli Ci to uporządkować informacje o sobie, które chcesz przekazać na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet jeśli nie będziesz go wysyłała, to spróbuj go stworzyć.
Co w nim zawrzeć?
Na pewno słyszałaś, że w liście nie kopiujemy informacji z CV. Co więc warto w nim opisać?
Zacznij od swojej motywacji i tego, dlaczego chcesz podjąć daną pracę. Potem postaraj się podkreślić swoje umiejętności i doświadczenia, które przełożą się na przyszłą pracę. Pamiętaj, by każdą cechę poprzeć konkretnym przykładem. Użyj liczb i faktów by podkreślić rezultaty Twoich działań ‑nie bój się chwalić i opisywać swoje sukcesy. Pamiętaj jednak, że list nie powinien być laniem wody czy bajkopisarstwem- skup się na konkretach i staraj się nie przekroczyć formatu a4.
Pamiętaj też o personalizacji! Nie pisz w Państwa firmie, używaj jej nazwy. Jeśli znasz dane osoby rekrutującej, to list adresuj do niej. Nie pisz jednego listu do wszystkich firm! Dokładnie zapoznaj się z ogłoszeniem, wymaganiami stawianymi kandydatom, a w końcu opisem firmy. Poznaj organizację do której aplikujesz ( tu przydatne mogą być misja, wizja czy wartości publikowane na ich stronie, czy rozmowa ze znajomymi, którzy w niej pracują) i mając jej świadomość przedstaw siebie. Podkreśl te informacje, które pokażą, że pasujesz do zespołu.
W końcu, postaraj się by list (a więc jego formatowanie, motyw kolorystyczny czy fonty) był podobny do CV. Niech Twoje dokumenty tworzą jedną elegancką całość i będą Twoją wizytówką.
Warto dodać, że list motywacyjny, tak jak i CV to jakaś forma reklamy Ciebie i jak w reklamie, to co przekazujesz powinno być spójne z tym, co oferujesz. Czym innym jest odpowiedni dobór słów i uwypuklenie zalet, a czym innym naciąganie i oszukiwanie… Jeśli na rozmowie zostaniesz złapana na “przebajerzeniu” swoich dokumentów, bardzo ciężko będzie Ci się z tego tłumaczyć. Chyba nie warto robić sobie w ten sposób antyreklamy na dalszą rekrutacje.
Przykład
Poniżej przedstawiam Ci ramową strukturę listu motywacyjnego, jaki wysyłałam w związku z szukaniem pierwszej pracy w IT, mam nadzieję, że będzie ona pomocna.
1)Odniesienie do poprzednich zajęć niezwiązanych z IT (krótko, 2 zdania).
2)Motywacja do zmiany zawodu i rozpoczęcia nauki programowania
3)Opis procesu nauki i zdobywania doświadczenia w programowaniu
4)Dlaczego moje poprzednie doświadczenia i wiedza z programowania czynią mnie dobrym kandydatem
Te punkty, to raczej orientacyjna struktura, przydatna w szczególności dla osób, które są w sytuacji podobnej do mojej. Tak można to napisać, można też pewnie zupełnie inaczej. Ja po prostu chciałam wyjaśnić skąd wzięłam się w IT i myślę, że ten cel list realizował znakomicie.
Wbrew pozorom napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest proste- dlatego warto znaleźć chwilę czasu na jego napisanie choćby w formie szkicu, by łatwiej było go stworzyć w przyszłości. Dobrze napisany list motywacyjny może pomóc Twojej aplikacji wyróżnić się na tle innych, więc jeśli znajdziesz ogłoszenie, w którym jest wymagany poświęć mu wystarczająco dużo czasu, bo korzyści mogą okazać się naprawdę wymierne.
To był post z cyklu #PierwszaPraca, który publikujemy co dwa tygodnie:- Piszemy CV
- Co z listem motywacyjnym?
- Twoja wizytówka w social media
- Jak wybrać firmy, do których aplikować?
- Jak mogą wyglądać procesy rekrutacyjne?
- Przygotowanie do rozmowy
- O co pytać na rozmowie rekrutacyjnej?
- Jak przetrwać pierwszy miesiąc?