#Pierwsza praca w IT. Co z listem motywacyjnym?

By 24 kwietnia 2015Pierwsza Praca

Pisanie listu motywacyjnego bywa czasem wielką mordęgą. Nie wiadomo, co i jak tam napisać i ma się to poczucie, że i tak nikt go nie przeczyta. W tym wpisie postaram się wyjaśnić Wam, kiedy warto napisać list motywacyjny i co w nim umieścić.

Kiedy pisać list?

Po pierwsze, gdy o niego proszą. Często programy stażowe w korporacjach, czy np. inicjatywy organizowane przez NGOsy po prostu wymagają przedstawienia swojej motywacji do wzięcia udziału w danej inicjatywie – wtedy, nie ma wyjścia pisać trzeba, bo jego brak może być formalną przeszkodą w rozpatrzeniu Twojej kandydatury.

Po drugie, gdy wiesz, co tam przekazać. W moim przypadku, dołączony list motywacyjny był swego rodzaju słownikiem do CV, bo tłumaczył skąd wzięłam się w świecie IT.

W końcu, warto go napisać dla siebie! Pozwoli Ci to uporządkować informacje o sobie, które chcesz przekazać na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet jeśli nie będziesz go wysyłała, to spróbuj go stworzyć.

Co w nim zawrzeć?

Na pewno słyszałaś, że w liście nie kopiujemy informacji z CV. Co więc warto w nim opisać?

Zacznij od swojej motywacji i tego, dlaczego chcesz podjąć daną pracę. Potem postaraj się podkreślić swoje umiejętności i doświadczenia, które przełożą się na przyszłą pracę. Pamiętaj, by każdą cechę poprzeć konkretnym przykładem. Użyj liczb i faktów by podkreślić rezultaty Twoich działań -nie bój się chwalić i opisywać swoje sukcesy. Pamiętaj jednak, że list nie powinien być laniem wody czy bajkopisarstwem- skup się na konkretach i staraj się nie przekroczyć formatu a4.

Pamiętaj też o personalizacji! Nie pisz w Państwa firmie, używaj jej nazwy. Jeśli znasz dane osoby rekrutującej, to list adresuj do niej. Nie pisz jednego listu do wszystkich firm! Dokładnie zapoznaj się z ogłoszeniem, wymaganiami stawianymi kandydatom, a w końcu opisem firmy. Poznaj organizację do której aplikujesz ( tu przydatne mogą być misja, wizja czy wartości publikowane na ich stronie, czy rozmowa ze znajomymi, którzy w niej pracują) i mając jej świadomość przedstaw siebie. Podkreśl te informacje, które pokażą, że pasujesz do zespołu.

W końcu, postaraj się by list (a więc jego formatowanie, motyw kolorystyczny czy fonty) był podobny do CV. Niech Twoje dokumenty tworzą jedną elegancką całość i będą Twoją wizytówką.

Warto dodać, że list motywacyjny, tak jak  i CV to jakaś forma reklamy Ciebie i jak w reklamie, to co przekazujesz powinno być spójne z tym, co oferujesz. Czym innym jest odpowiedni dobór słów i uwypuklenie zalet, a czym innym naciąganie i oszukiwanie… Jeśli na rozmowie zostaniesz złapana na „przebajerzeniu” swoich dokumentów, bardzo ciężko będzie Ci się z tego tłumaczyć. Chyba nie warto robić sobie w ten sposób antyreklamy na dalszą rekrutacje.

Przykład

Poniżej przedstawiam Ci ramową strukturę listu motywacyjnego, jaki wysyłałam w związku z szukaniem pierwszej pracy w IT, mam nadzieję, że będzie ona pomocna.

1)Odniesienie do poprzednich zajęć niezwiązanych z IT (krótko, 2 zdania).
2)Motywacja do zmiany zawodu i rozpoczęcia nauki programowania
3)Opis procesu nauki i zdobywania doświadczenia w programowaniu
4)Dlaczego moje poprzednie doświadczenia i wiedza z programowania czynią mnie dobrym kandydatem

Te punkty, to raczej orientacyjna struktura, przydatna w szczególności dla osób, które są w sytuacji podobnej do mojej. Tak można to napisać, można też pewnie zupełnie inaczej. Ja po prostu chciałam wyjaśnić skąd wzięłam się w IT i myślę, że ten cel list realizował znakomicie.

Wbrew pozorom napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest proste- dlatego warto znaleźć chwilę czasu na jego napisanie choćby w formie szkicu, by łatwiej było go stworzyć w przyszłości. Dobrze napisany list motywacyjny może pomóc Twojej aplikacji wyróżnić się na tle innych, więc jeśli znajdziesz ogłoszenie, w którym jest wymagany poświęć mu wystarczająco dużo czasu, bo korzyści mogą okazać się naprawdę wymierne.

To był post z cyklu #Pier­wsza­Praca, który pub­liku­jemy co dwa tygodnie:
 1. Piszemy CV
 2. Co z lis­tem motywa­cyjnym?
 3. Twoja wiz­ytówka w social media
 4. Jak wybrać firmy, do których aplikować?
 5. Jak mogą wyglą­dać pro­cesy rekru­ta­cyjne?
 6. Przy­go­towanie do roz­mowy
 7. O co pytać na roz­mowie rekru­ta­cyjnej?
 8. Jak przetr­wać pier­wszy miesiąc?

 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •