Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Co warto wiedzieć, zanim na nią pójdziemy? Jakie pytania mogą zostać zadane? O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.
Przygotowanie do rozmowy technicznej
Nie panikuj, sporo już wiesz, bo pisaliśmy o tym w poprzednim wpisie (a jeśli to dla Ciebie za mało, warto poszperać w internecie, na forach często można znaleźć przykładowe pytania). Na pewno warto powtórzyć sobie najważniejsze zagadnienia, jednak bez przesady ‑w jeden dzień nie opanujesz CSSa czy SQLa ;) Skup się więc na uporządkowaniu rzeczy, które już wiesz. Jeśli stresujesz się programowaniem przy rekruterach spróbuj utworzyć proste klasy np. sklep i koszyk, albo klasa, uczniowie, nauczyciel i podziałaj na operacjach, które znasz z dnia codziennego. Tego typu trening możesz przeprowadzać codziennie w ramach przygotowań do szukania pracy, w szczególności wtedy, gdy mało pracujesz z kodem na co dzień.
Fajną i przydatną umiejętnością jest tłumaczenie problemu za pomocą schematycznych rysunków, uproszczonych diagramów UML itp. Rozrysowanie zagadnienia często bywa łatwiejsze niż jego wytłumaczenie, a programiści lubią rysunki i schematy ;) Warto więc poćwiczyć rysowanie relacji, diagramy klas itp.
Jeśli w internecie masz już swoje portfolio to fajnie by było gdybyś sprawdził, czy na pewno wszystko działa :) Przejrzyj swoje konto na Githubie, nie chcesz chyba, by rekruter oglądał nazwy w stylu “dupa” czy “qwerty”, albo komentarze, które nie mają już sensu. Pamiętaj, że wystawiając swoją wizytówkę do sieci tylko Ty możesz zadbać o jej jakość.
Przygotowanie do części nietechnicznej
Na tych rozmowach pytają zazwyczaj o miękkie rzeczy, związane ze stylem pracy, współpracą w zespole. Warto też zapoznać się w teorii z metodyką Scrum, której wariacje są często wykorzystywane w pracy IT. W szczególności gdy podczas rekrutacji zespół będzie opowiadał Ci o tym jak pracuje. Będzie tu miała też miejsce weryfikacja języka angielskiego.
Przygotowanie do rozmowy o warunkach pracy
Żeby dobrze wynegocjować warunki pracy sama musisz wiedzieć, czego potrzebujesz i na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli chodzi o warunki płacowe, to warto dodać, że nie warto ani zaniżać, ani zawyżać swoich warunków. Za wysokie wymagania spowodują, że nie dostaniesz tej pracy, bo nie ma na Ciebie budżetu, za niskie, zazwyczaj implikują, że będziesz za takie pieniądze pracować. A jeśli na starcie będzie to za mało, to gwarantuję, że będziesz chciała jak najszybciej zmienić pracę. Ogólnie myślę, że godzenie się na coś, co Ci się nie podoba naprawdę spowoduje, że prędzej czy później uciekniesz z tej firmy.
Żelazne zasady
Bardzo podstawowe wskazówki dotyczące samej rozmowy. Część jest oczywista, ale wolimy, by wybrzmiała na blogu :)
Bądź punktualna. Warto być 5 min przed, ale 20 przed to już przesada ;) Będziesz dreptać wokół budynku i stresować się tym, że zaraz rozmowa.
Bądź pozytywnie nastawiona i profesjonalna. Nie ma nic gorszego niż obrażony rekruter, albo obrażony kandydat ;) Istnieje spora szansa, że jeśli wejdziesz do sali z pozytywnym nastawieniem, to zostaniesz pozytywnie potraktowana. Jeśli jednak tak nie będzie, to zaciśnij zęby i do końca rozmowy zachowuj się grzecznie. Nie ma co przesadnie pokazywać, że dane warunki Ci nie odpowiadają, wystarczy powiedzieć, że nie jest to oferta dla Ciebie.
Pytaj! O tym, jakie pytania warto zadać napiszemy w następnym tekście, jednak ważne jest to byś nie bała się doprecyzowywać informacji czy zadanego Ci pytania.
Nie bój się mówić “nie wiem” albo “wydaje mi się” Jak pisaliśmy ostatnio, większość weryfikacji technicznych weryfikuje nad wyrost, szukając jak wiele wiesz i starając się określić tą granicę. Nie ma nic złego, w tym, że nie znasz odpowiedzi na każde pytanie. Jeśli masz przeczucie, co do odpowiedzi, nie bój się powiedzieć, że “nie wiesz, ale wydaje Ci się, że…” Jak to mówi Kuba programowanie wymyślili naprawdę zdroworosądkowi ludzie, stąd zazwyczaj logiczne odpowiedzi są tymi poprawnymi — sprawdzone ;)
Zawsze lepiej przesadzić z elegancją niż wyglądać źle, nie do końca sprawdza się w IT. Większość firm ubiera się w sposób codzienny, więc garnitur na rozmowie może okazać się przesadą :) (istnieją jednak firmy, które oczekują bardziej formalnego stroju do pracy). Weź pod uwagę, że rozmowa będzie trwała minimum godzinę, więc ubierz się przede wszystkim wygodnie. Zestaw jeansy plus koszula jest zazwyczaj bezpiecznym wyborem bez względu na płeć. To, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to by był on czysty, schludny, niewyzywający.
Poproś o coś do picia. Jak nie poprosisz to możesz żałować, bo godzina mówienia to wystarczająco, by zaschło w gardle.
To tyle, a ma mamy nadzieję, że nasza seria faktycznie ułatwi Ci start w pierwszą pracę.
To był post z cyklu #PierwszaPraca, który publikujemy co dwa tygodnie: