Po miesiącach przygotowań, nauki, próbowania i w końcu praktyki przychodzi czas na rozpoczęcie pracy — wcześniej będziesz się jednak musiała zmierzyć z rozmową kwalifikacyjną. Często rozmowa ta jest postrzegana jako sprawdzian dla samego kandydata — podczas gdy jest to w takiej samej mierze sprawdzian dla firmy.
Rozmowa kwalifikacyjna to unikalna możliwość porozmawiania z osobami, które w tej firmie pracują i zadania im pytań. Wykorzystaj to mądrze, abyś nie miała do siebie pretensji związanych ze źle wybranym pracodawcą!
O co pytać
Poniżej znajdziesz przykładowe pytania, na które warto znać odpowiedź. Oczywiście część z tych informacji byc może znajdziesz w ofercie pracy, usłyszysz podczas wcześniejszych rozmów czy będziesz miała od znajomych. Lista ta jest też otwarta — to rzeczy o które sami byśmy zapytali w pierwszej kolejności, ale zdecydowanie nie jest ona wyczerpująca:
- Jaki jest zakres obowiązków na stanowisko, na które jest prowadzona rekrutacja
- Jak wyglądają ścieżki kariery w firmie
- Jakie działania firma podejmuje aby pracownicy mogli się rozwijać
- Czy szkolenia zewnętrzne są dofinansowane, i jeśli tak to na jakich warunkach
- Jak wygląda codzienna praca
- Czy mogę porozmawiać 15 minut z osobą na podobnym stanowisku
- Do jakiego projektu prowadzona jest rekrutacja (uwaga: tutaj możesz spotkać się z ogólnikami lub odmową odpowiedzi, jeśli projekt nie jest jawny)
- Czy godziny pracy są sztywne czy elastyczne
- Jakiej metodyki firma używa do zarządzania pracą zespołów
- Jakie są kryteria awansu na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja
- Czy istnieje system premii oraz na podstawie jakich kryteriów
- Jak wygląda wymiana wiedzy wewnątrz organizacji
- Kwestia pracy zdalnej (np. z domu), czy jest dopuszczalna, na jakich warunkach
- Gdyby osoba rekrutująca była na Twoim miejscu, dlaczego zdecydowała by się pracować właśnie w tej firmie
- Czy stanowisko, na które aplikujesz, wiąże się z wyjazdami służbowymi oraz jeśli tak to jak często (to pytanie dotyczy raczej stanowisk developerskich i seniorskich, ale w przypadku mniejszych firm międzynarodowych zdarza się, że cały zespół jest wysyłany za granicę na szkolenie / spotkanie z resztą zespołu)
Oczywiście są też pytania, na które jasnej czy wiarygodnej odpowiedzi nie uzyskasz w większości przypadków (‘ile wynosi wynagrodzenie na danym stanowisku’, ‘jakie jest podejście zespołu do kobiet w ich zespole’ itp). W trakcie rozmowy sama wyczujesz, o co warto zapytać, a gdzie wiążącej odpowiedzi nie uzyskasz.
O czym powiedzieć
Rozmawiając z potencjalnym pracodawcą jest też kilka rzeczy, o których należy powiedzieć. Do tej kategorii należą np. zaplanowane wcześniej urlopy czy dni, kiedy nie będziesz mogła być w pracy. Raczej nie wpłynie to na decyzję o zatrudnieniu lub nie, a pozwoli uniknąć problemów z rezerwacją terminów urlopu zaraz po zatrudnieniu.
Kolejną kwestią, o której należy mówić otwarcie i wprost to cele zawodowe — podejmując pracę musisz być ich świadoma zarówno Ty, jak i potencjalny pracodawca. W przeciwnym razie może się okazać, że Twoje plany dotyczące Twojego zatrudnienia znacząco rozmijają się z tymi, które ma pracodawca.
Jeśli są inne czynniki istotne z punktu widzenia pracy — jak np. elementy ważne z punktu widzenia zdowia czy przekonań/religii, także powinnaś o nich wspomnieć, aby mieć pewność, że pracodawca jest w stanie zapewnić Ci bezpieczne i komfortowe warunki pracy.
Częstym problemem w przypadku kobiet są pytania pracodawców o plany osobiste dotyczące rodziny. Takie pytanie nie powinno nigdy paść, ale niestety zdarza się. Najlepiej w takiej sytuacji odmówić odpowiedzi — tego rodzaju pytanie powinno jednak zapalić żółto-czerwoną lampkę dotyczącą danego pracodawcy (może się okazać, że była to nadgorliwość osoby rekrutującej, ale jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy odnośnie podejścia firmy do pracownika).
Jak rozmawiać
To w gruncie rzeczy podstawy komunikacji, które na pewno nie są Ci obce, ale dla przypomnienia kilka zasad:
- Zadbaj o neutralność i kulturę wypowiedzi — niby pytania ‘co będę robić’ i ‘jakie są obowiązki na stanowisku, na które prowadzona jest rekrutacja’ pytają o to samo, ale wrażenie na rozmówcy wywierają zupełnie inne
- Nie pytaj o szczegóły, które mogą być niejawne — dopytywanie o szczegóły projektu, które często nie są jawne (np. ‘jak robione jest to i to’) może wprawić rozmówce w zakłopotanie i obniżyć jego ocenę Twojej osoby
- Bądź elastyczna, ale stanowcza — jeśli w trakcie rozmowy poruszane będą np. obowiązki, których nie chcesz się podjąć albo chcesz skupić się na innych obszarach, nie odmawiaj od razu, ale nie zgadzaj się też na nie — np. uzyskując informację, że będziesz odpowiadała też za frontend, możesz zapytać jaką część czasu będziesz poświęcać na to a jaką na inne obowiązki
- Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz, ale nie tłumacz się — masz prawo czegoś nie wiedzieć, po prostu powiedz, że nie wiesz lub nie używałaś tego nigdy — możesz, jeśli czujesz się w miarę pewnie, powiedzieć jak Ci się wydaje, ale zaznacz, że nie jesteś pewna i to Twoje domysły
- Nie bój się odmówić — jeśli w trakcie rozmowy okaże się, że to stanowisko zupełnie Ci nie odpowiada, nie bój się powiedzieć o tym na głos — zaoszczędzisz czas i swój i rekrutera, zostawisz tez raczej pozytywne wrażenie; upewnij się jednak, że dobrze zrozumiałaś rozmówcę
- Nie stresuj się ;) Być może pójdzie Ci gorzej, być może lepiej, stresowanie się na pewno nie zmieni nic na lepsze, a raczej w drugą stronę. Wyłącz nerwy, zaakceptuj to, że możesz czegoś nie wiedzieć, przypomnij sobie, że masz mnóstwo rzeczy do zaoferowania i uwierz mi — będzie Ci o niebo łatwiej
Podsumowanie
Wiesz już o co pytać i jak to robić. Wszystko to można jednak podsumować krócej: podejdź do tego jak do związku (na okreslony czas, w relacji daje-oczekuje, ale nadal) — upewnij się, że będziesz się czuła dobrze i nie będzie on w konflikcie z Twoimi wartościami. Ty wiesz najlepiej co jest dla Ciebie ważne (dla jednych będzie to opieka dla dziecka, dla inncyh elastyczny czas pracy a dla jeszcze innych dostęp do firmowych książek i źródeł wiedzy) i o to dopytaj w szczegółach, ale przede wszystkim — podejdź do tego partnersko; firma wprawdzie płaci Ci wynagrodzenie, ale Ty poświęcasz swój czas i energię. Aby to działało, obie strony muszą się czuć dobrze i dążyć do wspólnego celu.
To był post z cyklu #PierwszaPraca, który publikujemy co dwa tygodnie: