#main, 6 czerwca 2016

By 6 czerwca 2016#main

Dzień dziecka juz za nami, czy zrobiłaś sobie prezent? Jeśli nie, to jeszcze nic straconego! A w międzyczasie zapraszamy do lektury kolejnego #maina!

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Grafika w nagłówku pochodzi z serwisu Freepik

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001Język niemiecki zdeklasował pozostałe opcje w poprzedniej ankiecie, co można pewnie tłumaczyć potencjałem niemieckiego rynku pracy oraz ilością firm, które kuszą pracowników z Polski ciekawymi projektami. My jednak chyba wolimy portugalski lub hiszpański, aby na emeryturze móc odpoczywać w jakimś cichym zakątku świata :)

Photon – robot, który rośnie wraz z dzieckiem

Photon to nie tylko zabawka – to interaktywny robot, który wraz z rozwojem dziecka ‚zdobywa’ nowe możliwości. Dzięki temu może być towarzyszem zabaw od najmłodszych lat, stopniowo pozwalając na coraz bardziej zaawansowane programowanie i interakcje. Jeśli jesteś zainteresowana to radzimy się spieszyć, bo prawie wszystkie spośród oferowanych w kampanii zostały już wyprzedane :)

Kampania w serwisie kickstarter

7 najlepszych animowanych stron 404

Ze stronami ‚404’ spotykamy się właściwie na codzień – nieaktualne linki, literówki, ‚ślepe zaułki’ sieci. Czasem zdarzy się, że twórcy pomyślą o tym, aby nie była to po prostu kolejna strona ‚Not Found’, a czasem trafimy na prawdziwe perełki. Te ostatnie zebrali redaktorzy techcrunch.com – polecamy!

Prezentacja w serwisie techcrunch.com

OnePlus 3, bez zaproszeń

O OnePlus zapewne słyszałaś, jeśli interesujesz się smartfonami i technologiami mobilnymi – to seria telefonów, których specyfikacja przypomina topowe modele, a jednocześnie cena jest dość przystępna (ok. 300-400$ za modele z najlepszymi parametrami). Jednocześnie firma ta znana była z oryginalnego systemu sprzedaży – aby kupić telefon, trzeba było mieć zaproszenie. Ostatnio zaproszenia zostały zniesione w przypadku zamówień na starsze modele, a okazuje się, że najnowszy, OnePlus 3, będzie miał premierę już 14 lipca i zupełnie bez zaproszeń – kupić go będzie mógł każdy zainteresowany. Telefon działa pod kontrolą Androida, bez żadnych aplikacji instalowanych przez producentów, co z pewnością doceni wielu użytkowników. Osobiście także możemy polecić, szczególnie ze względu na baterię oraz dobrej jakości aparat :)

Strona producenta
Notka w serwisie wired.com

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: czym jest (i do czego służy) klasa Locale (oraz inne powiązane klasy)?

Klasa Locale jest związana z systemem lokalizacji obecnym w Javie. Lokalizacja, zwana także i18n / l10n od angielskich słów internationalization / localization, to proces dostosowywania aplikacji do konkretnego regionu czy kultury, obejmujący nie tylko zmianę języka, ale też formatu daty, separatora dziesiętnego (w różnych częściach świata używa się kropki lub przecinka), sposobu odmieniania w liczbie mnogiej itp. Wspomniana klasa Locale służy do przechowywania informacji o konkretnym ‚wariancie’ dostosowania – może on być związany z językiem, językiem oraz rejonem świata, ale też z obszarami kulturowymi. Jest też centralnym punktem systemu lokalizacji w Javie – na jej podstawie określanych jest wiele innych parametrów i wybierane są odpowiednie ustawienia / pliki tłumaczeń.

Jakimi sposobami (systemami) można zapisać liczbę w języku Java (podając ją w kodzie)?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj! 

Ray ‚@’ Tomlinson

Ray Tomilson to kolejna z osób, o której być może słyszałaś, a która odmieniła Twoje życie. Urodzony w 1941 roku krótko po studiach (najpierw w Amsterdamie, potem na MIT) dołączył do zespołu badawczego w firmie Bolt Beranek and Newman (w tamtych czasach była to bardzo znana i ceniona firma, która wniosła znaczący wkład w rozwój technologii). Pracując tam wpółtworzył m.in. system TENEX, wraz z implementacjami protokołów ARPANET (pierwowzoru internetu) oraz Telnet (jedna z pierwszych usług pozwalających na komunikację pomiędzy zdalnymi systemami komputerowymi).

Decyzję, za którą większość osób go zna, podjął w 1971 roku – łącząc aplikacje SNDMSG oraz CPYNET stworzył zalążek komunikacji pomiędzy osobami z użycie sieci – zdecydował wtedy, żeby oddzielić nazwę użytkownika od nazwy serwera znakiem ‚@’. Dziś, 45 lat później, nadal korzystamy z tej samej konwencji wysyłając i odbierając dziesiątki maili każdego dnia.

Co ciekawe, projekt ten nie był nawet zadaniem Raya w pracy – zrobił go w czasie wolnym i początkowo nie pokazywał nikomu poza najbliższymi znajomymi. Ot, taka tam rewolucja w czasie wolnym.

Notka na wikipedii
Biografia w Internet Hall of Fame
Artykuł w serwisie wired.com

Pytanie na ten tydzień

Zakładając, że mogłabyś pracować zdalnie, co byłoby najważniejsze przy wyborze miejsca zamieszkania?
 • Add your answer
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • shmtz

  Dzień dobry!
  Właśnie zaczynam przygodę z programowaniem i na początek polecono mi naukę C++, a następnie ewentualnie inne języki.
  Czy taka ścieżka rozwoju ma sens? Czy lepiej od razu zacząć od najbardziej pożądanych języków na rynku pracy? Chciałbym usłyszeć parę opinii na ten temat, gdyż nie wiem czy ucząc się C++ nie tracę czasu.

  • Cześć,
   to zależy, co jest Twoim celem – jeśli chcesz względnie szybko zacząć pracę, to lepiej zacząć od Javy czy C#. Jeśli wolisz poznać ‚od kuchni’ programowanie i nie zależy Ci na czasie lub chciałbyś programować systemy wbudowane i elektronikę, C++ jest lepszą ścieżką :)

   • shmtz

    Dziękuję za odpowiedź. Nigdzie mi się nie śpieszy, właśnie kończe 1 rok studiów ekonomicznych, więc czasu na dodatkową nauke programowania mam pod dostatkiem :)

    • Miej na uwadze, że jest to też raczej wiedza teoretyczna – ciekawa (jeśli interesują Cię tego typu rzeczy), ale nieprzydatna za bardzo w praktyce ;) Jeśli więc celem jest praca jako programista, to zadaj sobie pytanie czy nie lepiej zdobyć jakąś praktykę wcześniej, zaczynając naukę od języka wyższego poziomu :)