Dzień dziecka juz za nami, czy zrobiłaś sobie prezent? Jeśli nie, to jeszcze nic straconego! A w międzyczasie zapraszamy do lektury kolejnego #maina!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Grafika w nagłówku pochodzi z serwisu Freepik
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Język niemiecki zdeklasował pozostałe opcje w poprzedniej ankiecie, co można pewnie tłumaczyć potencjałem niemieckiego rynku pracy oraz ilością firm, które kuszą pracowników z Polski ciekawymi projektami. My jednak chyba wolimy portugalski lub hiszpański, aby na emeryturze móc odpoczywać w jakimś cichym zakątku świata :)
Photon — robot, który rośnie wraz z dzieckiem
Photon to nie tylko zabawka — to interaktywny robot, który wraz z rozwojem dziecka ‘zdobywa’ nowe możliwości. Dzięki temu może być towarzyszem zabaw od najmłodszych lat, stopniowo pozwalając na coraz bardziej zaawansowane programowanie i interakcje. Jeśli jesteś zainteresowana to radzimy się spieszyć, bo prawie wszystkie spośród oferowanych w kampanii zostały już wyprzedane :)
7 najlepszych animowanych stron 404
Ze stronami ‘404’ spotykamy się właściwie na codzień — nieaktualne linki, literówki, ‘ślepe zaułki’ sieci. Czasem zdarzy się, że twórcy pomyślą o tym, aby nie była to po prostu kolejna strona ‘Not Found’, a czasem trafimy na prawdziwe perełki. Te ostatnie zebrali redaktorzy techcrunch.com — polecamy!
OnePlus 3, bez zaproszeń
O OnePlus zapewne słyszałaś, jeśli interesujesz się smartfonami i technologiami mobilnymi — to seria telefonów, których specyfikacja przypomina topowe modele, a jednocześnie cena jest dość przystępna (ok. 300–400$ za modele z najlepszymi parametrami). Jednocześnie firma ta znana była z oryginalnego systemu sprzedaży — aby kupić telefon, trzeba było mieć zaproszenie. Ostatnio zaproszenia zostały zniesione w przypadku zamówień na starsze modele, a okazuje się, że najnowszy, OnePlus 3, będzie miał premierę już 14 lipca i zupełnie bez zaproszeń — kupić go będzie mógł każdy zainteresowany. Telefon działa pod kontrolą Androida, bez żadnych aplikacji instalowanych przez producentów, co z pewnością doceni wielu użytkowników. Osobiście także możemy polecić, szczególnie ze względu na baterię oraz dobrej jakości aparat :)
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: czym jest (i do czego służy) klasa Locale (oraz inne powiązane klasy)?
Klasa Locale jest związana z systemem lokalizacji obecnym w Javie. Lokalizacja, zwana także i18n / l10n od angielskich słów internationalization / localization, to proces dostosowywania aplikacji do konkretnego regionu czy kultury, obejmujący nie tylko zmianę języka, ale też formatu daty, separatora dziesiętnego (w różnych częściach świata używa się kropki lub przecinka), sposobu odmieniania w liczbie mnogiej itp. Wspomniana klasa Locale służy do przechowywania informacji o konkretnym ‘wariancie’ dostosowania — może on być związany z językiem, językiem oraz rejonem świata, ale też z obszarami kulturowymi. Jest też centralnym punktem systemu lokalizacji w Javie — na jej podstawie określanych jest wiele innych parametrów i wybierane są odpowiednie ustawienia / pliki tłumaczeń.
Jakimi sposobami (systemami) można zapisać liczbę w języku Java (podając ją w kodzie)?
Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Ray ‘@’ Tomlinson
Ray Tomilson to kolejna z osób, o której być może słyszałaś, a która odmieniła Twoje życie. Urodzony w 1941 roku krótko po studiach (najpierw w Amsterdamie, potem na MIT) dołączył do zespołu badawczego w firmie Bolt Beranek and Newman (w tamtych czasach była to bardzo znana i ceniona firma, która wniosła znaczący wkład w rozwój technologii). Pracując tam wpółtworzył m.in. system TENEX, wraz z implementacjami protokołów ARPANET (pierwowzoru internetu) oraz Telnet (jedna z pierwszych usług pozwalających na komunikację pomiędzy zdalnymi systemami komputerowymi).
Decyzję, za którą większość osób go zna, podjął w 1971 roku — łącząc aplikacje SNDMSG oraz CPYNET stworzył zalążek komunikacji pomiędzy osobami z użycie sieci — zdecydował wtedy, żeby oddzielić nazwę użytkownika od nazwy serwera znakiem ‘@’. Dziś, 45 lat później, nadal korzystamy z tej samej konwencji wysyłając i odbierając dziesiątki maili każdego dnia.
Co ciekawe, projekt ten nie był nawet zadaniem Raya w pracy — zrobił go w czasie wolnym i początkowo nie pokazywał nikomu poza najbliższymi znajomymi. Ot, taka tam rewolucja w czasie wolnym.
Notka na wikipedii
Biografia w Internet Hall of Fame
Artykuł w serwisie wired.com