Po krótkiej, chorobowej przerwie (nie ma to jak się przeziębić w środku lata…) wracamy z cyklem #main. Kawy w dłoń i zapraszamy do lektury!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Dlaczego praca pod presją czasu nie działa
Nie od wczoraj wiadomo, że praca pod presją czasu nie jest efektywna — często jest też bezsensowna, bo nie skupiamy się na realnych potrzebach a na terminach. Niestety zarządzający projektami IT zdają się cały czas nie widzieć oczywistego ;) Jeśli jednak masz możliwość i chcesz przekonać osoby zarządzające w swojej firmie do zmiany podejścia polecamy artykuł w serwisie medium.com — autorka świetnie opisuje konsekwencje takiego podejścia oraz wyjasnia w prosty sposób, dlaczego się to po prostu nie opłaca i dlaczego (oraz przede wszystkim jak) budować projekty w oparciu o poczucie sensu tego, co robimy.
Octopus — wyrabianie dobrych nawyków u dzieci
Na Kickstarterze pojawiła się kolejna ciekawa kampania — zegarek Octopus, który uczy dzieci pozytywnych nawyków oraz o koncepcie czasu! Zamiast zwykłej tarczy, zegarek komunikuje się za pomocą kolorowych ikonek wyświetlanych na ekranie — dzięki temu może być używany także przez najmłodszych i pomagać rodzicom w pilnowaniu harmonogramu.
Łamanie zabezpieczeń Androida
“Bezpieczeństwo to proces, a nie stan” — jest to szczególnie prawdziwe w przypadku technologii, z którymi mamy kontakt na codzień, tak jak telefony komórkowe. W ostatnim czasie Gal Beniamini odkrył lukę, która realnie pozwala wykraść klucze szyfrujące całe urządzenie. Co ciekawe, problem jest związany nie tyle z oprogramowaniem, co z architekturą procesorów Snapdragon, które znajdziemy w zdecydowanej większości urządzeń mobilnych. To już kolejna w ostatnim czasie luka w sprzęcie odkryta przez naukowców — być może w przyszłości ważniejsze od oprogramowania antywirusowego będą urządzenia i elektronika ‘antywirusowa’ ? Oczywiście nie są to błędy, ktore pozwalają od zaraz przejąć miliony smartfonów — jeśli jednak z jakiegoś powodu telefon zawiera wrażliwe dane, luka ta może zostać wykorzystana do wykradzenia z niego danych. Pełny opis luki znajdziesz na stronie autora.
Tłumaczenie postów w FB
Facebook niedługo udostępni nową usługę — możliwość tłumaczenia swoich postów. O ile obecnie także było to możliwe — jako czytelnik — zmiana polega na tym, że publikując post będziemy mogli go przetłumaczyć na 44 języki, dzięki czemu wyświetli się on w najbardziej dopasowanym języku. Sama funkcja o ile ciekawa i z pewnością użyteczna oznacza także coś ciekawszego — tłumaczenie maszynowe staje się tak dobre, że można mu zaufać z automatycznym tłumaczeniem kompletnych tekstów. Póki co są to usługi raczej wewnętrzne, ale z niecierpliwością czekamy na udostępnienie takich usług o wysokiej jakości tłumaczeń dla każdego!
Netbook za 70$
Druga w dzisiejszym #mainie kampania z kickstartera, tym razem — pełnoprawny komputer. W pakiecie za 70$ (cena dla osób wspierających projekt) znajdziemy całkiem porządnie wykonany kompter wzorowany na MacBook Air i działający pod kontrolą systemu RemixOS — bazującym na Androidzie systemie operacyjnym dla komputerów. Oznacza to możliwość uruchamiania wszystkich androidowych aplikacji. Całość prezentuje się bardzo ciekawie i jest interesująca z jeszcze jednego powodu — system operacyjny wygląda na dojrzałego kandydata do domowego komputera! Biorąc pod uwagę, że coraz więcej aplikacji oferuje wersje mobilne, już niedługo może to być ciekawa alternatywa dla tabletu czy domowego komputera.
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: Jaki będzie wynik wykonania fragmentu Math.min(Double.MIN_VALUE, 0.0d);?
Wynikiem tego działania będzie 0.0 — w przeciwieństwie do np. Long czy Integer, pole MIN_VALUE w przypadku liczby Double nie zawiera liczby o najmniejszej wartości możliwej do zapisania, a najmniejszą liczbę, jaka może być reprezentowana. Powodem jest to, że klasa Double (zgodnie ze standardem zapisu liczb zmiennoprzecinkowych) może reprezentować wartość ‘minus nieskończoność’ (Double.NEGATIVE_INFINITY) — w tym kontekście porównanie ‘mniejszy’ i ‘większy’ nie jest możliwe, przez co zdecydowano się na zapisanie w tym polu innej wartości (wg dokumentacji: najmniejsza dodatnia niezerowa liczba możliwa do zapisania).
Jak zaprojektowałabyś klasy do reprezentacji gry w warcaby?
Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Ivan Getting
Ivan wsławił się w świecie technologii kilkoma odkryciami — i choć nie mają one bezpośrednio wpływu na IT, to technologie opracowane przy ich użyciu mają zastosowanie we współczesnych komputerach. Ivan Getting urodził się w 1912 roku w Nowym Jorku, w 1933 uzyskał dyplom na MIT z fizyki, a w 1935 z astrofizyki., po czym rozpoczął karierę akademicką — najpierw na uniwersytecie Harvarda, a następnie w laboratorium promieniowania MIT. Po rozpoczęciu wojny współpracował z wojskiem, głównie w zakresie wykorzystania nowatorskiej ówczesnie technologii radarowej. Jednym z efektów jego pracy był automatyczny system kierowania anty-pociskami, który pozwolił skuteczniej bronić Londyn przed rakietami V‑1 w końcowych etapach wojny.
W późniejszym okresie był jednym z pierwszych orendowników i propagatorów systemu nawigacji opartego o precyzyjne zegary wzorcowe oraz bazującego na różnicach czasowych pomiędzy wieloma sygnałami — innymi słowy, systemu GPS ;) Poza wkładem technicznym i teoretycznym, był także jedną z osób które doprowadziły do jego faktycznego powstania (przekonując do pomysłu m.in. Pentagon). Uczestniczył także w pracach laboratorium MIT nad skonstruowaniem szybkiego przerzutnika — obecnie nie mają one dużego zastosowania w elektronice, ale ówcześnie pozwoliły na zwiększenie mocy obliczeniowych ‘komputerów’.
Był też pierwszym prezesem The Aerospace Corporation — naukowego zaplecza armii amerykańskiej, gdzie dopracowywał m.in. technologie radarowe, samoloty dalekiego zasięgu, a także elementy programu kosmicznego!
Choć badania Ivana nie mają bezpośredniego przełożenia na komputery takie, jak używamy ich teraz, to wiele z technologii, które powstały przy okazji projektów, które prowadził miała znaczący wpływ na postęp elektroniki oraz technologii cyfrowych.
Więcej o Ivanie Gettingu znajdziesz na wikipedii, zachęcamy też do przeczytania wywiadu.
Pytanie na ten tydzień
Z uwagi na sporo innych obowiązków niestety nie mamy możliwości publikować tak często, jak byśmy tego chcieli — dlatego tym bardziej ważne jest to, na czym zależy Tobie — czytelnikowi bloga. Z góry dziękujemy za wsparcie i pomoc!