Weekend się skończył, ale nie ma co się martwić — dzisiaj w pracy kolejna dawka wyzwań i ciekawych zadań, a na kobietydokodu.pl kolejny #main!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Grafika w nagłówku pochodzi z serwisu Freepik
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Jak się okazuje, introwertycy i IT to nierozerwalne połączenie — w ostatniej ankiecie 70% głosów przypadło na aktywności, które nie są związane z interakcją z innymi ;) Niemniej zdecydowanym faworytem jest aktywność fizyczna, co oczywiście popieramy (i zapraszamy do Wrocławia wzdłuż fosy i dalej Odry — można pojeździć na rowerze (ok, ta trasa jest dość krótka…), pospacerować, poleniuchować w parku czy pojeździć na desce/rolkach!
Spontime — polski startup z potencjałem!
Ostatnio opisywaliśmy pomysł polskich twórców, który ma pomóc osobom niewidomym, a dzisiaj kolejny polski startup — tym razem aplikacja, która upraszcza umawianie się na spotkanie ze znajomymi. Jeśli chciałaś kiedyś iść po prostu na kawę czy do kina z kimś znajomym, ale wysyłając 20-tego smsa odpuściłaś, ta aplikacja może Ci pomóc! Wystarczy wybrać, na co masz ochotę, a wszyscy Twoi znajomi dostaną powiadomienie i będą mogli od razu zareagować. Aplikacją zainteresowali się już inwestorzy, zdobywa też coraz większą popularność. Gratulujemy zatem pierwszych sukcesów i czekamy na kolejne! A zainteresowanych odsyłamy do strony projektu a także krótkiego wywiadu z pomysłodawcą.
Bitspiration — założycielki startupów poszukiwane!
Festiwalu Bitspiration przedstawiać chyba nie trzeba (ale na wszelki wypadek — link poniżej). Przed kolejną edycją organizatorzy połączyli siły z Female Founders Poland, aby zorganizować panel dyskusyjny “Women in Tech Business” w trakcie samego wydarzenia. W związku z tym poszukiwane są założycielki startupów, które chciałyby podzielić się swoją historią — jeśli sama jesteś taką osobą lub znasz kogoś takiego, to zachęcamy do odwiedzenia strony poniżej!
Ogłoszenie i informacje jak się zgłosić
Strona festiwalu
Women Testers
Jeśli szukałaś kiedyś publikacji, której głównym celem jest wymiana doświadczeń i wzajemnie uczenie się od siebie, to nie musisz już więcej szukać ;) Women Testers to e‑publikacja, w której praktycy branży dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z testowaniem i zapewnianiem odpowiedniej jakości oprogramowania. Poza artykułami online, co kwartał publikowany jest PDF ze zbiorem artykułów. Polecamy i zachęcamy też do udzielania się!
Karta SIM dla podróżników
Jeśli sporo podróżujesz po świecie, zapewne nie jest Ci obcy problem braku komunikacji — Internet w roamingu niby jest, a praktycznie nigdy go nie ma — albo brak zasięgu, albo cena za dane skutecznie odstrasza. Ostatnio trafiliśmy jednak na ChatSim — kartę Sim, która korzysta z wielu dostawców (jest to właściwie operator wirtualny, ale dzięki temu odpada nam problem zasięgu) w większości krajów świata! Płacąc niski abonament mamy praktycznie nielimitowany dostęp do popularnych komunikatorów jak WhatsUp, przez co możemy stale mieć kontakt ze znajomymi czy rodziną, nawet w najdalszych zakątkach świata. Jeśli potrzebujesz zwykłego dostępu do sieci, możesz wykupić dodatkowe pakiety danych (koszt uzależniony jest od kraju).
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: Czym jest (i do czego służy) interfejs java.lang.Comparable?
Interfejs ten możemy zaimplementować, kiedy chcemy aby nasze obiekty były ‘sortowalne’ przez standardowe mechanizmy Javy, np. kolekcje. Zapewnia on jedną metodę (compareTo), w której możemy zaimplementować logikę decydującą czy jeden obiekt jest ‘przed’ innym, ‘za’ nim lub na tej samej pozycji (uwaga: nie ma to związku z hashCode/equals! dwa obiekty mogą być na tym samym ‘miejscu’, jednocześnie nie będąc sobie równe).
Czym jest (i do czego służy) klasa Locale (oraz inne powiązane klasy)?
Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Morton Heilig
IT pełne jest nazwisk i osób, które wyprzedzały swoją epokę, przez co nie zapisali się na kartach historii dużym drukiem. Jedną z takich osób jest Morton Heilig, twórca pierwszego na świecie zestawu do wirtualnej rzeczywistości (VR).
Ostatnie miesiące przyniosły prawdziwy wysyp technologii związanych z wirtualną rzeczywistością — Oculus, Google czy HTC to tylko kilka z gigantów, którzy walczą o ten rynek. Zdawać by się mogło, że jest to technologiczna nowość, a prawda jest taka, że pierwszy zestaw do wirtualnej rzeczywistości powstał w roku 1957… Nazywał się Sensorama i poza obrazem trójwymiarowym obrazem oferował także wrażenia dźwiękowe oraz zapachowe zsynchronizowane z obrazem! Co prawda całe urządzenie nie miało wielkości okularów, jak współczesne, ale jak na tamte czasy była to zdecydowanie przełomowa technologia. Co ciekawe, jeden z kolejnych patentów Mortona opisuje urządzenie prawie identyczne do współczesnych okularów!
Niestety, jego talent inżynierski i bycie wizjonerem nie przekładały się na sukcesy biznesowe — z różnych powodów wynalazki te nie zostały skomercjalizowane, przez co większość prac Morton dokonywał na własny koszt (jego żona do dziś, prawie 20 lat po śmierci samego wynalazcy, spłaca powstałe długi). Gdyby tworzył kilkadziesiąt lat później być może firma Apple miałaby dzisiaj niemałą konkurencję :)
Artykuł w serwisie techradar.com
Notka na wikipedii
Strona poświęcona jego wynalazkowi