#main 27 października 2015

By 27 października 2015#main

Piąty, minimalnie spóźniony #main! Życzymy więc udanego tygodnia i zachęcamy do lektury.

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;) No to zaczynamy.

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

Zadaliśmy Wam pytanie: Jakich aplikacji / narzędzi używasz na codzień w pracy / nauce? Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają zebrane przez nas wyniki:

main.001

Jeśli któregoś z tych narzędzi nie znasz, być może warto poszukać i spróbować :)

Odpowiedź na pytanie z ubiegłego tygodnia

Tydzień wcześniej pytaliśmy, kiedy należy używać podejścia iteracyjnego, a kiedy rekursywnego.

Podejście rekursywne jest nieco wygodniejsze w zapisie i czytelniejsze – od razu wynika z niego, że do obliczenia kolejnej wartości używamy wyniku tego samego obliczenia dla innych danych. Niemniej równie łatwo takie podejście skomplikować i nadużyć.

Zaletą podejścia iteracyjnego jest teoretycznie nieograniczony rozmiar argumentów, a więc i ‚odwołań’ do wcześniejszych wyników – w przypadku podejścia rekurencyjnego w pewnym momencie otrzymamy StackOverflowException. Problematyczny bywa fakt, że zapis algorytmu jest mniej czytelny, a czasem może wymagać znajomości pewnych reguł i równań matematycznych.

Co ważne – każdy algorytm rekursywny można zapisać w sposób iteracyjny.

Więcej o rekursji i zamianie na podejście iteracyjne przeczytasz niebawem w inaugurującym wpisie z cyklu ‚Teoria programowania’.

Learn Git Branching

Ta prosa, ale wciągająca gra zabierze Cie w podróż po najważniejszych koncepcjach i funkcjach systemu kontroli wersji Git. Obowiązkowa pozycja dla każdego programisty!

http://pcottle.github.io/learnGitBranching/

refactoring.com

W 2000 roku Martin Fawler wydał książkę pod tytułem Refactoring, w której opisuje uniwersalne techniki poprawiania i ulepszania swojego kodu. Zbiór tych technik jest dostępny także na stronie refactoring.com i pokazuje nie tylko zalecane usprawnienia, ale także wyjaśnienie, dlaczego jedno podejście jest lepsze od drugiego oraz kroki pozwalające dokonać poprawy.

Derek Banas

Coraz więcej kanałów na YouTube porusza temat programowania – i bardzo dobrze :) My ostatnio trafiliśmy na tutoriale Dereka Banasa, które serdecznie polecamy – znajdziesz tam nie dość duży przekrój, od technologii frontendowych, poprzez Javę aż po C++.

George Bool

George Bool był matematykiem urodzonym w Wielkiej Brytanii, któremu zawdzięczamy podwaliny działania współczesnych komputerów. W swoim dziele, „An Investigation of the Laws of Thought (1854), on Which are Founded the Mathematical Theories of Logic and Probabilities” nakreślił on podstawy rachunku logicznego, który na jego cześć nazywamy obecnie logiką Boolowską. Co ciekawe, intencją autora było potwierdzenie logiki w rozumieniu Arystotelesa, używając do tego matematyki i równań.

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Boole

Ostatni miesiąc na naszym blogu

Po każdych czterech tygodniach znajdziecie tu zestawienie tekstów, jakie opublikowaliśmy. Może warto się z nimi zapoznać i nadrobić zaległości?

Lazy Sunday: Czego boją się programiści – czyli zestaw grafik przedstawiających koszmary wprost z naszej pracy. Zachęcamy do pobrania i podzielenia się z innymi programistami! Na facebooku znajdziecie też odpowiedni album ze wszystkimi grafikami.

Niezbędnik Juniora: hashCode i equals – dwie metody, których działanie powinien znać każdy junior. Tak samo jak wiedzieć, że w 99,5% wygenerowane equals() przez IDE będzie tym najlepszym do użycia.

O wyznaczaniu celów – wpis rozpoczynający serię, która ma pomóc Wam osiągnąć wyznaczone cele. Mamy nadzieję, że będzie wsparciem w Waszej nauce!

Niezbędnik Juniora: Konstruktory i klasa nadrzędna – coś, co często pojawia się na rozmowach.

Praktyczna Java – interfejsy, metody domyślne i klasy abstrakcyjne – Java 8 wprowadza metody domyślne. Jak do nich podejść i kiedy warto je stosować?

Lazy Sunday: Kocio – wpis dla fanów naszego futrzastego redaktora. Jest historia Tesli, jest też kilka zdjęć!

Niezbędnik Juniora: Scrum – wpis opisujący podstawy tego sposobu pracy. Polecamy, nie tylko programistom i osobą z IT, bo wiele innych procesów można również dostarczać w ten sposób.

Zadanie

Jaka jest różnica pomiędzy GIT a SVN?

Jaką technologię/język chciałabyś poznać przede wszystkim z ciekawości?

Jak zawsze, na Wasze odpowiedzi czekamy do końca tygodnia.

Jaką technologię/język chciałabyś poznać przede wszystkim z ciekawości?
 • Add your answer
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Wojciech Osak

  Mam prośbę :)
  Możecie robić lepsze wykresy kołowe?Chodzi mi o wyraźniejsze kontrasty kolorów. Rozumiem że strona jest dedykowana dla kobiet i one nie mają problemu z odczytaniem takiego jak wyżej ale ja będąc facetem widzę jakieś 7 kolorów max i taki wykres powoduje u mnie tzw. „oczojeb” i nie wiem co do czego :P

  • Strona jest dedykowana dla wszystkich :) Dzięki za feedback, popracujemy nad lepszym kontrastem, by wszystko było ładnie widoczne! Na ten moment, legenda działa tak, ze od największego do najmniejszego procenta są w niej wymienione pozycje w sposób 1 wiersz w lewej kolumnie, pierwszy wiersz w prawej kolumnie, drugi w lewej, drugi w prawej itd.