W dzisiejszym #main przeczytacie m.in. o Melissie Mayers oraz o tym, jak dzięki zbiegowi okoliczności mógł powstać Skype. Zachęcamy!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Zaskoczenia nie było — zdecydowania większość naszych czytelników dowiaduje się o nowych postach za pomocą Facebooka :) Zachęcamy też do zerkania i obserwowania nas na innych kanałach — ostatnio aktualizacje możecie znaleźć także na tweeterze, bloga możecie obserwować także w serwisach bloglovin oraz zblogowani.
O człowieku, który umożliwił powstanie Skype
Czasem sytuacje, które wydają nam się bardzo słabe i demotywujące okazują się najlepszą szansą, jaka nas spotkała. Tak było np. w przypadku Jeffa Pulvera, który przyczynił się do normalizacji prawa wokół technologi VoIP i wyłączeniu jej spod prawa telekomunikacyjnego, co pozwoliło na powstanie np. Skype czy Viber. A zaczęło się od tego, że Jeff został zwolniony z pracy…
Prototypowanie — metoda Google Design Sprint
O ile wdrożenie metodyk zwinnych w programowaniu nie nastręcza większych problemów, a ilość literatury w temacie wystarczy, aby wypełnić niejedną bibliotekę, o tyle inne obszary IT nie mają już tak wielu informacji dostępnych publicznie. Szczególnie polecamy wpis na blogu o tym, jak przeprowadzić Google Design Sprint — zwinne podejście do projektowania interfejsu użytkownika aplikacji, opracowana i rozwijana przez Google.
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: Sprawdź, czy tablica liczb typu (int) jest ciągiem arytmetycznym?
Sprawdzenie możemy dokonać w czasie O(n), przykładowy kod znajdziesz poniżej (kod ten zakłada, że pusty ciąg oraz ciąg jednoelementowy także są ciągami arytmetycznymi):
public boolean isArithmetic(int[] tablica) {
if (tablica.length>2) {
int roznica = tablica[1]-tablica[0];
for (int i=2; i<tablica.length; i++) {
if ((tablica[i]-tablica[i-1])!=roznica) {
return false;
}
}
}
return true;
}
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Marissa Mayer
Marissa, obecnie CEO Yahoo.com, zaczynała swoją karierę jako programista w Google — była jedną z 20 pierwszych zatrudnionych osób. W swojej pracy dała się poznać głównie jako osoba przywiązująca bardzo dużą uwagę do szczegółów, co w połączeniu z innymi kompetencjami spowodowało awans na stanowisko Dyrektora działu Consumer Web (ogólne usługi dla osób prywatnych), a w późniejszym czasie vice prezydentem do spraw technologii wyszukiwania i user experience. Jeśli np. zastanawiało Cię kiedyś, kto jest odpowiedzialny za minimalistyczny wygląd strony google.com, to masz już odpowiedź ;) W okresie pracy w Google współtworzyła i kreowała produkty takie jak Google Search, Gmail, Google Maps, Google Images, Google News, czy Google Books. W trakcie pracy w Google, Marissa wykładała także podstawy programowania na uniwersytecie Stanford.
W 2012 roku została dyrektorem wykonawczym Yahoo, spółki, która lata świetności miała już za sobą. Próbowała odwrócić trend, podejmując m.in. kilka kontrowersyjnych decyzji, np. o przejęciu portalu Tumblr (jego wartość spadła o prawie 1/4 od czasu przejęcia). W ostatnim czasie pojawiły się informacje o możliwości sprzedaży działalności Yahoo innej spółce.
Została nominowana przez magazyn Fortune jako 16 najpotężniejsza busineswoman świata, 4 na liście osób przed 40 rokiem życia.