#main, 16 maja 2016

By 16 maja 2016#main

WebSummit 2016 coraz bliżej (już tylko 6 miesięcy :D), więc póki co przedstawiamy kolejną część #main’a – miłego poniedziałku!

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001

Rower jest zdecydowanym faworytem na dojazd do pracy (tutaj puszczamy oczko do osób z HR – pamiętajcie o stojakach i prysznicach w biurze ;) ), ale co ciekawe – więcej osób preferuje iść pieszo niż jechać samochodem. Popieramy!

Ręka jako panel dotykowy

Panele dotykowe nie są już żadną nowością – znajdziemy je w telefonach, pralkach, lodówkach, zegarkach i prawdopodobnie każdym innym rodzaju elektroniki. Czasami pojawiają się jednak nowe pomysły – w tym wykorzystanie ciała jako ‚obszaru’ dotykowego. Wcześniejsze systemy były raczej mało precyzyjne – SkinTrack chwali się jednak dokładnością na poziomie 8mm – to mniej więcej precyzja, jaką osiągają przeciętne ekrany dotykowe! Póki co jest to raczej ciekawostka, ale z przyjemnością zobaczylibyśmy zastosowanie w praktyce :)

Artykuł w serwisie geek.com

Kup (zrób) cokolwiek, wystarczy przycisk!

Amazon Dash to usługa, dzięki której możesz zamówić dowolny produkt za pomocą taniego (ok. 5$) przycisku. Jeśli skończyła się np. kawa, naciskasz przycisk, a będzie ona dostarczona kolejnego dnia (zapewne w zależności od regionu). Ostatnio, bez żadnego rozgłosu, udostępniono na sprzedaż ‚generyczne’ przyciski. Korzystają one z wifi i możesz je w prosty sposób połączyć z chmurą AWS – po naciśnięciu przycisku uruchomisz dowolny kod w usłudze AWS Lambda, możesz też wprowadzić dodatkowe reguły (np. w zależności od pory dnia uruchamiają one różne procesy).

Zamawianie póki co nie jest możliwe w Europie.

Strona główna (z opcją zakupu)
Artykuł w serwisie wired.com

IoT a’la Scratch

Internet of Things to ostatnio bardzo gorący temat. Do tej pory był jednak zamknięty na osoby z dość dużymi umiejętnościami programowania i trochę wiedzy sprzętowej. Projekt modkit.io chce to zmienić – proponują rozwiązanie, dzięki któremu programowanie rozwiązań IoT będzie tak proste jak użycie Scracha. Zobaczymy, póki co będziemy pilnie śledzić postępy projektu :)

Strona projektu na kickstarter.com

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: jak wyświetlić (wypisać w konsoli) datę i godzinę w wybranym formacie?

Na to pytanie istnieją oczywiście dwie odpowiedzi ;) Zacznijmy od obiektu java.util.Date – starego podejścia do obsługi dat w Javie.

java.util.Date

Formatowanie daty sprowadza się do utworzenia obiektu SimpleDateFormat a następnie wywołaniu jego metody format.

SimpleDateFormat dateFormat = new SimpleDateFormat("dd-MM-yyyy");
String date = dateFormat.format(new Date());

Oczywiście w konstruktorze SimpleDateFormat podajemy, w jaki sposób data ma zostać wyświetlona.

Java Date API

Nowe API Javy dostarcza podobny obiekt – DateTimeFormatter – ale zmienia się minimalnie sposób jego użycia. W nowym API przekazujemy go do metody naszego obiektu (np. LocalDateTime):

DateTimeFormatter formatter = DateTimeFormatter.ofPattern("dd-MM-yyyy");
LocalDate date = LocalDateTime.now();
String text = date.format(formatter);

DateTimeFormatter pozwala na podanie kilku dodatkowych parametrów – takich jak Locale (czyli zbiór ustawień lokalnych, które mogą wpływać na to, jak wyświetlana jest data). Po szczegóły zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją API.

Czym jest enkapsulacja?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj! 

Niklas Zennström

Niklas to pochodzący ze Szwecji przedsiębiorca, który zrewolucjonizował sposób w jaki się komunikujemy – jest jednym z współtwórców komunikatora Skype.

Niklas rozpoczynał karierię w firmie Tele2 (jeden z europejskich operatorów telefonicznych), gdzie odpowiadał głównie za projekty internetowe takie jak get2net (dostawca internetu) czy portal everyday.com. W 2000 roku zaprezentował światu jeden ze swoich pierwszych produktów – aplikację do wymiany plików Kazaa. Oparta na technologii peer-to-peer bardzo szybko stała się popularnym narzędziem (w 2003 roku była najczęściej pobieranym oprogramowaniem w internecie). Zapewne ten sukces był powodem, dla którego kolejne spółki (Joltid, Altnet) koncentrowały się właśnie na rozwiązaniach P2P. Ta druga jest szczególnie warta uwagi – była to pierwsza na świecie bezpieczna (szyfrowana) sieć P2P, która oferowała płatny content wraz z jego promocją i dystrybucją (na podobnej zasadzie działa obecnie np. Steam).

Oczywiście najpopularniejszym produktem do tej pory jest Skype – komunikator, który zrewolucjonizował rynek komunikacji. Pozwalał na bezpłatne rozmowy głosowe i wideo pomiędzy użytkownikami sieci, bez ograniczeń. Trzeba to umieścić także w kontekście czasu – ówcześnie królowały komunikatory takie jak IRC, które były tym, co obecnie znamy pod nazwą chatu. Była to więc zdecydowanie rewolucja. Skype do dzisiaj jest liderem rynku, w  przejętym w 2011 roku przez firmę Microsoft za 8.5mld dolarów.

Obecnie Niklas wspiera startupy technologiczne poprzez inwestycje oraz inkubacje za pośrednictwem funduszu Atomico – w ich portfolio znajdziemy takie firmy jak Last.fm, Rovio Interactive czy Supercell.

Notka biograficzna w Wikipedii

Pytanie na ten tydzień

Jakiego języka skryptowego warto się nauczyć do prostych skryptów i automatyzacji?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •