WebSummit 2016 coraz bliżej (już tylko 6 miesięcy :D), więc póki co przedstawiamy kolejną część #main’a — miłego poniedziałku!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Ręka jako panel dotykowy
Panele dotykowe nie są już żadną nowością — znajdziemy je w telefonach, pralkach, lodówkach, zegarkach i prawdopodobnie każdym innym rodzaju elektroniki. Czasami pojawiają się jednak nowe pomysły — w tym wykorzystanie ciała jako ‘obszaru’ dotykowego. Wcześniejsze systemy były raczej mało precyzyjne — SkinTrack chwali się jednak dokładnością na poziomie 8mm — to mniej więcej precyzja, jaką osiągają przeciętne ekrany dotykowe! Póki co jest to raczej ciekawostka, ale z przyjemnością zobaczylibyśmy zastosowanie w praktyce :)
Kup (zrób) cokolwiek, wystarczy przycisk!
Amazon Dash to usługa, dzięki której możesz zamówić dowolny produkt za pomocą taniego (ok. 5$) przycisku. Jeśli skończyła się np. kawa, naciskasz przycisk, a będzie ona dostarczona kolejnego dnia (zapewne w zależności od regionu). Ostatnio, bez żadnego rozgłosu, udostępniono na sprzedaż ‘generyczne’ przyciski. Korzystają one z wifi i możesz je w prosty sposób połączyć z chmurą AWS — po naciśnięciu przycisku uruchomisz dowolny kod w usłudze AWS Lambda, możesz też wprowadzić dodatkowe reguły (np. w zależności od pory dnia uruchamiają one różne procesy).
Zamawianie póki co nie jest możliwe w Europie.
Strona główna (z opcją zakupu)
Artykuł w serwisie wired.com
IoT a’la Scratch
Internet of Things to ostatnio bardzo gorący temat. Do tej pory był jednak zamknięty na osoby z dość dużymi umiejętnościami programowania i trochę wiedzy sprzętowej. Projekt modkit.io chce to zmienić — proponują rozwiązanie, dzięki któremu programowanie rozwiązań IoT będzie tak proste jak użycie Scracha. Zobaczymy, póki co będziemy pilnie śledzić postępy projektu :)
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: jak wyświetlić (wypisać w konsoli) datę i godzinę w wybranym formacie?
Na to pytanie istnieją oczywiście dwie odpowiedzi ;) Zacznijmy od obiektu java.util.Date — starego podejścia do obsługi dat w Javie.
java.util.Date
Formatowanie daty sprowadza się do utworzenia obiektu SimpleDateFormat a następnie wywołaniu jego metody format.
SimpleDateFormat dateFormat = new SimpleDateFormat("dd-MM-yyyy");
String date = dateFormat.format(new Date());
Oczywiście w konstruktorze SimpleDateFormat podajemy, w jaki sposób data ma zostać wyświetlona.
Java Date API
Nowe API Javy dostarcza podobny obiekt — DateTimeFormatter — ale zmienia się minimalnie sposób jego użycia. W nowym API przekazujemy go do metody naszego obiektu (np. LocalDateTime):
DateTimeFormatter formatter = DateTimeFormatter.ofPattern("dd-MM-yyyy");
LocalDate date = LocalDateTime.now();
String text = date.format(formatter);
DateTimeFormatter pozwala na podanie kilku dodatkowych parametrów — takich jak Locale (czyli zbiór ustawień lokalnych, które mogą wpływać na to, jak wyświetlana jest data). Po szczegóły zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją API.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Niklas Zennström
Niklas to pochodzący ze Szwecji przedsiębiorca, który zrewolucjonizował sposób w jaki się komunikujemy — jest jednym z współtwórców komunikatora Skype.
Niklas rozpoczynał karierię w firmie Tele2 (jeden z europejskich operatorów telefonicznych), gdzie odpowiadał głównie za projekty internetowe takie jak get2net (dostawca internetu) czy portal everyday.com. W 2000 roku zaprezentował światu jeden ze swoich pierwszych produktów — aplikację do wymiany plików Kazaa. Oparta na technologii peer-to-peer bardzo szybko stała się popularnym narzędziem (w 2003 roku była najczęściej pobieranym oprogramowaniem w internecie). Zapewne ten sukces był powodem, dla którego kolejne spółki (Joltid, Altnet) koncentrowały się właśnie na rozwiązaniach P2P. Ta druga jest szczególnie warta uwagi — była to pierwsza na świecie bezpieczna (szyfrowana) sieć P2P, która oferowała płatny content wraz z jego promocją i dystrybucją (na podobnej zasadzie działa obecnie np. Steam).
Oczywiście najpopularniejszym produktem do tej pory jest Skype — komunikator, który zrewolucjonizował rynek komunikacji. Pozwalał na bezpłatne rozmowy głosowe i wideo pomiędzy użytkownikami sieci, bez ograniczeń. Trzeba to umieścić także w kontekście czasu — ówcześnie królowały komunikatory takie jak IRC, które były tym, co obecnie znamy pod nazwą chatu. Była to więc zdecydowanie rewolucja. Skype do dzisiaj jest liderem rynku, w przejętym w 2011 roku przez firmę Microsoft za 8.5mld dolarów.
Obecnie Niklas wspiera startupy technologiczne poprzez inwestycje oraz inkubacje za pośrednictwem funduszu Atomico — w ich portfolio znajdziemy takie firmy jak Last.fm, Rovio Interactive czy Supercell.