Zmęczeni, ale szczęśliwi — to chyba najlepsze podsumowanie naszego stanu po Devoxx4Kids ;) Dzisiejszy #main także w temacie rozwoju :)
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Grafika w nagłówku pochodzi z serwisu Freepik
Warsztaty z Pythona w Koszalinie
Wolves Summit dla Developerów – bezpłatna konferencja dla programistów
26 października 2016 w Warszawie odbędzie się już druga edycja bezpłatnej międzynarodowej konferencji dla programistów – Wolves Summit dla Developerów. Wygraj kurs od Software Development Academy o wartości do 10 tys. PLN, drona lub kamerę GoPro.
Spotkaj globalne korporacje i szybko rosnące startupy z całego świata, odbądź spotkania z firmami, które mogą stać się twoimi przyszłymi pracodawcami i rozwiń karierę w branży IT. Wolves Summit dla Developerów to również możliwość wzięcia udziału w wykładach światowych ekspertów oraz poznania aktualnych trendów i najlepszych praktyk z sektora nowych technologii. Prelekcje prowadzone m.in. przez Przemka Wysotę, Mathiasa Gajhede czy Dariusz Kalbarczyka będą dotyczyły tematów od Angular JS po SCRUM i Design Sprint.
Zobacz 2 min aftermovie z kwietnia 2016
Liczba miejsc ograniczona. Zapisz się teraz.
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: czym się różnic char od byte w przypadku pracy ze Stringami w Javie?
Bajty są podstawową jednostką zapisu informacji w komputerach — i tak też są przechowywane w pamięci. Konkretne wartości bajtów dla danego znaku (np. ‘ś’) różnią się, w zależności od kodowania — w niektórych przypadkach (np. UTF‑8 czy UTF-16) jeden znak zapisany jest na kilku bajtach. Ponieważ wewnętrznie Java przechowuje Stringi wykorzystując kodowanie UTF-16, konieczne jest reprezentowanie nie tylko bajtów, ale także pojedynczych znaków/liter. Do tego służy właśnie typ char — do reprezentowania pojedynczych znaków/liter. Formalnie jest to typ liczbowy, który jest przechowywany w pamięci w postaci 2 bajtów — taki sam rozmiar (a więc i ilość możliwych wartości) ma typ short. Różnica jest taka, że short jest typem liczbowym, a więc może reprezentować także liczby ujemne. Typ char jest dostosowany do kodowania UTF-16 — może reprezentować tylko wartości nieujemne (a więc wszystkie opisane standardem UTF-16). Z tego powodu typ char powinien być wykorzystywany tylko w kontekście pracy ze Stringami i plikami tekstowymi.
Czym jest (i do czego służy) blok statyczny?
Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Vinton Gray Cerf
Znany szerzej jako Vint Cerf — twórca protokołu TCP/IP. Vint już będąc w liceum pracował w firmie Rocketdyne — jednej z firm współpracujących z NASA przy programie Apollo. Jednym z pierwszych projektów, w którym uczestniczył było program do matematycznej analizy silników F‑1 — z uwagi na ograniczoną ich ilość oraz nie do końca poznane parametry, był to jeden z kluczowych elementów niezbędnych do sukcesu misji Apollo. Studiując na uniwersytecie Stanforda pracował w IBM, m.in. przy projekcie QUICKTRAN (język bazujący na FORTRANie, pozwalający np. na debugowanie. Po uzyskaniu dyplomu przerwał pracę aby kontynuować studia na Uniwersytecie Los Angeles w Kalifornii. Tam współpracował m.in z grupą, która opracowywała protokoły komunikacyjne dla sieci ARPANET. Badania te kontynuował wraz ze współpracownikami, czego efektem był protokół TCP/IP — właściwie postawa działania internetu. Vint kontynuował pracę w agencji DARPA do roku 1982, kiedy został wiceprezesem firmy MCI Digital Internet Services — pierwszej platformy oferującej konta poczty email. W międzyczasie był także współzałożycielem ISOC — Internet Society. W latach 1999–2007 był członkiem ICAAN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers — organizacji zarządzającej adresami IP). W późniejszych latach współtworzył lub brał udział w pracach wielu instytucji badawczych i doradczych, także przy prezydencie USA. Od czerwca 2016 roku pracuje w NASA przy projektowaniu infrastruktury przesyłu danych odpornej na opóźnienia wynikające ze znacznych odległości w kosmosie.