Koniec sesji? A może termin składania pracy magisterskiej? O, albo coś co obowiązuje każdego z nas — walentynki! W drugim tygodniu lutego, mimo napiętego grafiku polecamy znaleźć chwilę na kawę i nasz #main.
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Tech Leaders
Patronujemy bardzo ciekawej inicjatywie zorganizowanej przez Women in Technology. Tech Leaders to 3 miesięczny program mentoringowy dla kobiet w IT. Lista mentorów robi wrażenie :) Polecamy więc zapoznać się z jego założeniami i zgłosić do udziału! Warto skorzystać z takiej możliwości pomocy w swoim rozwoju :)
IT Walentynki
Rok temu przygotowaliśmy dla Was set kartek walentynkowych wyznających miłość za pomocą HTMLa, Javy czy innych geekowych analogii. Kartki możecie pobrać w dobrej jakości i podesłać swojej drugiej połowce, w szczególności jeśli też jest z branży. Polecamy!
Lab on paper
Nowoczesne technologie nie zawsze opierają się na drogich rozwiązaniach i super nowoczesnej elektronice. Podczas studiów na technologii chemicznej Ania miała okazję poznać koncept lab on paper — tanich i małych systemów do diagnostyki. Jeśli ciekawi Was w jaki działają i dlaczego są przełomowe dla diagnostyki polecamy podlinkowany Wam TEDx. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze potrzebne jest nam super skomplikowane rozwiązanie, czasem trzeba poszukać czegoś zupełnie przeciwnego :)
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: na czym polega wzorzec projektowy Builder — budowniczy?
Jest to wzorzec projekty z grupy kreacyjnych, czyli opisuje sposób tworzenia obiektu. Jego zadaniem jest oddzielenie procesu tworzenia obiektu od implementacji. Proces tworzenia obiektu podzielony jest na kilka etapów, które można implementować w różny sposób. Takie podejście zwiększa czytelność kodu. Zazwyczaj stosuje się go do tworzenia złożonych obiektów.
Przykładową implementacje znajdziecie np. na wikipedii.
Pytanie techniczne: W jaki sposób przetestowałbyś swój kod?
Wyobraź sobie, że napisałeś przed chwilą funkcję obliczającą ciąg Fibonacci’ego. Jakie testy byś napisał, by sprawdzić poprawność jej działania?
Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Jacek Karpiński
Zasłużył się na kartach polskiej historii nie tylko ze względu na swoją waleczną postawę podczas II wojny światowej, ale też ze względu na wkład w IT. Myśląc o mikrokomputerze zapewne myślisz o IBM PC — który zapoczątkowła erę dostępnych dla szerszego grona komputerów. Mało brakowało, a to polska konstrukcja byłaby tak wspominana współcześnie. Jacek Karpiński zaprojektował pierwszy w kraju mikrokomputer k‑202, który miał przewyższać swoją wydajnością obecną na rynku konkurencje. Z uwagi na braki kluczowych elementów na rynku lokalnym nawiązał współpracę z zagranicznymi firmami (dzisiaj nazwali byśmy taką inicjatywę joint-venture) oraz rozpoczął produkcję komputerów, które były złotym interesem — przy kosztach materiałów ok. 1200$, sprzedawano je za 5000$, co było ceną bardzo niską jak na ówczesne warunki. Niestety z powodu sytuacji politycznej produkcję komputerów przerwano. Całą historię można przeczytać tutaj. Co ciekawe, w sposobie prowadzenia prac można się doszukać wiele analogii do współczesnyk metodyk zwinnych — np. każdego rana zespół zbierał się, aby przedyskutować określone zagadnienie, po czym w dyskusji wyłaniano rozwiązanie, które następnie implementowano. Powstały komputer był przełomowy jak na tamte czasy — poza niskim kosztem, był także modułowy: zwiększanie możliwości sprowadzało się do dołączania kolejnych modułów. To właśnie dzięki podobnemu podejściu IBM PC swego czasu zawojował rynek (określał standard komunikacji pomiędzy podzespołami, które można było swobodnie wymieniać — to, co dzisiaj uznajemy za niemal standard, było wtedy prawdziwym novum). Aż żal, że tak obiecujący projekt został zaniechany z powodów politycznych.