#main, 30 listopada 2015

By 30 listopada 2015#main

Już prawie grudzień! Serwery czeka dzisiaj kolejny ciężki dzień (Cyber Monday), ale programiści mogą zacząć się relaksować. Polecamy do tego #main!

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001

Najlepszym sposobem na stres jest jak widać spotkanie z najbliższymi oraz sport, choć zdania tym razem były bardzo podzielone :)

(Pseudo)losowy numer karty

Czy przyglądałaś się kiedykolwiek numerowi swojej karty? Wygląda na losowy ciąg znaków, który po prostu jest Ci przydzielony, prawda? Otóż jak się okazuje nie do końca, a przynajmniej nie w przypadku kart American Express – Samy Kamkar zauważył, że numery kolejnych kart, które otrzymywał z banku nie tylko nie są losowe, ale też można przewidzieć kolejny numer karty! Więcej przeczytacie w artykule w portalu wired.com.

Prawdziwy mikro-komputer

Nikt nie ma wątpliwości, że komputery stają się coraz mniejsze – od ‚szaf’ kilkadziesiąt lat temu, przez komputery osobiste, laptopy po współczesne smartfony. W ostatnich latach popularne stają się rozwiązania dla amatorów zabawy z elektroniką – RaspberryPi, Beagle Board to tylko przykłady. Komputery te najczęściej działają w oparciu o procesory ARM – nieco ‚okrojone’ z funkcjonalności względem swoich ‚standardowych’ braci. W tym kontekście być może zainteresuje Cię Intel Galileo – pełnoprawny komputer w wersji mini. Jeśli i to jest za dużo to mamy też rekordzistę – komputer o wymiarach 57 x 12mm!

Komputery stają się też tańsze – wspomniany już Raspberry Pi własnie opublikował najnowszą wersję – komputer kosztujący 5$ (!!) o wymiarach mniejszych niż karta kredytowa i parametrach wystarczających do programowania czy oglądania filmów HD.

IT dla świata

Idee wokół których powstają środowiska geeków i hackerów często dotyczą życiowych problemów – choć nie zawsze w całkiem poważny sposób. Nam szczególnie podobają się inicjatywy, które chcą poprawiać otaczający nas świat. Przykładem jest krakowski Smogathon – trzymamy kciuki za projekty i zachęcamy gorąco do udziału!

Gry arcade powracają!

I to w (mikro) wielkim stylu! TinyCircuits uruchomiło kampanię na kickstarterze, w której możemy stać się posiadaczem (i współfinansującym) mikroskopijnej konsoli gier retro! Tylko wyobraź sobie miny współpracowników, kiedy w czasie kompilacji odprężysz się nieco przy własnej maszynie do gier arcade ;) Popieramy wszystkimi rękami (i łapami)!

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: jakie typy baz danych wyróżniamy?

Historycznie istniał podział na bazy danych relacyjne oraz obiektowe, klucz-wartość, grafowe itp. Współcześnie określa się je zbiorczo mianem NoSQL – jako przeciwwstawienie dla relacyjnych baz danych. Ponieważ w większości przypadków bazy NoSQL skupiają się na konkretnych zastosowaniach, dużo trudniej wyróżnić konkretne kategorie, ale (na podstawie najpopularniejszych rozwiązań) można wyróżnić:

Zachęcamy do przejrzenia, co oferuje każda z nich – być może to właśnie to, czego szukasz!

Czym są mikroserwisy i kiedy warto je stosować?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Charles Babbage

Myśląc o komputerach mamy przed oczami elektronikę, która w ‚magiczny’ sposób przetwarza nasze dane i generuje wyniki. Na przełomie XVIII i XIX wieku niejaki Charles Babbage miał na ten temat zupełnie inne zdanie – zaprojektował mechaniczną maszynę analityczną, której koncepcja jest niemalże identyczna z współczesnymi komputerami. Za życia ukończył on budowę kilku podzespołów i modeli, które funkcjonują do dzisiaj. Uważa się, że jego wynalazki były pierwszymi, które reguły matematyczne zapisywały w postaci ‚mechanicznej’. Choć obecnie jest kojarzony przede wszystkim dzięki maszynie analitycznej, wsławił się także jako matematyk oraz filozof

Zainteresowanych odsyłamy do strony computerhistory.org oraz biografii na anglojęzycznej Wikipedii.

Pytanie na ten tydzień

Co najbardziej rozprasza Cie podczas pracy?
 • Add your answer

Pod koniec roku podsumujemy wszystkie ankiety zbiorczo!

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • CodeObiect

  Czy w wykresie i jego podsumowaniu nie ma czasami błędu? Napisaliście, że najlepszym sposobem jest spotkanie z najbliższymi i sport (18% i 17%), ale mi się wydaję (albo źle odczytuje), że gry itp. mają 30% ?
  No chyba, że jest jeszcze dla mnie za wcześnie i mam trochę upośledzone myślenie :D

  Pozdrawiam!

  • To prawda, ale w tą grupę wpadło kilka różnych opcji z najmniejszą ilością głosów – razem więc faktycznie jest to większość, ale patrząc na pojedyncze odpowiedzi, najwięcej głosów uzyskało spotkanie z najbliższymi :)