Już prawie grudzień! Serwery czeka dzisiaj kolejny ciężki dzień (Cyber Monday), ale programiści mogą zacząć się relaksować. Polecamy do tego #main!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
(Pseudo)losowy numer karty
Czy przyglądałaś się kiedykolwiek numerowi swojej karty? Wygląda na losowy ciąg znaków, który po prostu jest Ci przydzielony, prawda? Otóż jak się okazuje nie do końca, a przynajmniej nie w przypadku kart American Express — Samy Kamkar zauważył, że numery kolejnych kart, które otrzymywał z banku nie tylko nie są losowe, ale też można przewidzieć kolejny numer karty! Więcej przeczytacie w artykule w portalu wired.com.
Prawdziwy mikro-komputer
Nikt nie ma wątpliwości, że komputery stają się coraz mniejsze — od ‘szaf’ kilkadziesiąt lat temu, przez komputery osobiste, laptopy po współczesne smartfony. W ostatnich latach popularne stają się rozwiązania dla amatorów zabawy z elektroniką — RaspberryPi, Beagle Board to tylko przykłady. Komputery te najczęściej działają w oparciu o procesory ARM — nieco ‘okrojone’ z funkcjonalności względem swoich ‘standardowych’ braci. W tym kontekście być może zainteresuje Cię Intel Galileo — pełnoprawny komputer w wersji mini. Jeśli i to jest za dużo to mamy też rekordzistę — komputer o wymiarach 57 x 12mm!
Komputery stają się też tańsze — wspomniany już Raspberry Pi własnie opublikował najnowszą wersję — komputer kosztujący 5$ (!!) o wymiarach mniejszych niż karta kredytowa i parametrach wystarczających do programowania czy oglądania filmów HD.
IT dla świata
Idee wokół których powstają środowiska geeków i hackerów często dotyczą życiowych problemów — choć nie zawsze w całkiem poważny sposób. Nam szczególnie podobają się inicjatywy, które chcą poprawiać otaczający nas świat. Przykładem jest krakowski Smogathon — trzymamy kciuki za projekty i zachęcamy gorąco do udziału!
Gry arcade powracają!
I to w (mikro) wielkim stylu! TinyCircuits uruchomiło kampanię na kickstarterze, w której możemy stać się posiadaczem (i współfinansującym) mikroskopijnej konsoli gier retro! Tylko wyobraź sobie miny współpracowników, kiedy w czasie kompilacji odprężysz się nieco przy własnej maszynie do gier arcade ;) Popieramy wszystkimi rękami (i łapami)!
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: jakie typy baz danych wyróżniamy?
Historycznie istniał podział na bazy danych relacyjne oraz obiektowe, klucz-wartość, grafowe itp. Współcześnie określa się je zbiorczo mianem NoSQL — jako przeciwwstawienie dla relacyjnych baz danych. Ponieważ w większości przypadków bazy NoSQL skupiają się na konkretnych zastosowaniach, dużo trudniej wyróżnić konkretne kategorie, ale (na podstawie najpopularniejszych rozwiązań) można wyróżnić:
- klucz-wartość (key-value store): BerkeleyDB, Amazon DynamoDB
- column family: Apache Cassandra, Google BigTable
- document store: MongoDB
- Triple store (RDF / OWL): AllegroGraph
- Grafowa: neo4j
Zachęcamy do przejrzenia, co oferuje każda z nich — być może to właśnie to, czego szukasz!
Charles Babbage
Myśląc o komputerach mamy przed oczami elektronikę, która w ‘magiczny’ sposób przetwarza nasze dane i generuje wyniki. Na przełomie XVIII i XIX wieku niejaki Charles Babbage miał na ten temat zupełnie inne zdanie — zaprojektował mechaniczną maszynę analityczną, której koncepcja jest niemalże identyczna z współczesnymi komputerami. Za życia ukończył on budowę kilku podzespołów i modeli, które funkcjonują do dzisiaj. Uważa się, że jego wynalazki były pierwszymi, które reguły matematyczne zapisywały w postaci ‘mechanicznej’. Choć obecnie jest kojarzony przede wszystkim dzięki maszynie analitycznej, wsławił się także jako matematyk oraz filozof
Zainteresowanych odsyłamy do strony computerhistory.org oraz biografii na anglojęzycznej Wikipedii.