#main, 25 stycznia 2016

By 25 stycznia 2016#main

Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami, za oknem zima w pełnej krasie, a na ekranie zapewne Java ;) Zapraszamy na kolejną porcję newsów z branży IT i nie tylko.

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001

Większość z naszych czytelników, którzy wzięli udział w ankiecie, planuje rozpoczęcie pracy w branży IT bądź naukę programowania w najbliższych latach. Trzymamy mocno kciuki i postaramy się nadal pomagać w stawianiu pierwszych kroków w branży IT!

Nowy sposób na interakcje dla osób niewidomych

Na uniwersytecie Mishigan naukowcy stworzyli nowy rodzaj tabletu przeznaczonego dla osób niewidomych – o ile podobne urządzenia istniały już na rynku, opracowany sposób generowania ‚znaków’ jest tańszy w produkcji i mniejszy, dzięki czemu urządzenia te można zabrać ze sobą niemal wszędzie.

Prezentacja tabletu

Polyconf 2016

Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Polyconf – wielotematycznej konferencji poświęconej IT. Do połowy marca można jeszcze zgłaszać swoje przemówienia, a my już teraz zachęcamy do śledzenia informacji i rezerwacji daty w kalendarzu!

Strona konferencji

Konferencja w serwisie eventil

Pani swojego czasu

Zarządzanie czasem wolnym to coś, z czym chyba każdy ma mniejsze lub większe problemy. Ciekawie postanowili do niego podejść twórcy planera „Pani swojego czasu” – nam taka forma się podoba i mamy nadzieję, że pomoże ‚wycisnąć’ trochę więcej czasu wolnego.

Zainteresowanych zapraszamy na http://planer.paniswojegoczasu.pl

Wznawiamy serię kulisy branży!

W najbliższym czasie wznawiamy wywiady z osobami z branży IT – tym razem zapraszamy do nich Was, naszych czytelników! Jeśli chciałabyś się podzielić swoją historią, wypełnij krótkie zgłoszenie pod adresem http://bit.ly/kulisy – wszystkim tym, którzy już to zrobili serdecznie dziękujemy i będziemy się kontaktować wkrótce!

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: czym w Javie różni się final od finally i finalize?

final to modyfikator, którego możemy użyć przy polach, metodach lub klasach. W zależności od tego, gdzie zostanie zastosowany, oznacza on odpowiednio, że do danego pola nie można przypisać innego obiektu w przyszłości, danej metody nie można przysłonić poprzez dziedziczenie lub danej klasy nie można rozszerzyć.

finally to elementy bloku try-catch-finally, w którym możemy umieścić kod, który wykona się niezależnie od powodzenia operacji wewnątrz try – jest to dobre miejsce, aby pozamykać otwarte zasoby i ‚wyczyścić’ pamięć.

finalize() to metoda klasy Object, która jest wywoływana dokładnie raz, zanim obiekt zostanie usunięty z pamięci przez garbage collector (może się jednak zdarzyć, że nie zostanie ona wywołana, ponieważ obiekt nie jest usuwany); ogólnie nie jest najlepszą praktyką polegać na tej metodzie, lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zarządzanie cyklem życia obiektu

Co to jest BPMN i do czego służy?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Miguel de Icaza

Miguel to pochodzący z Meksyku programista, autor wielu znanych i bardzo popularnych narzędzi jak np. Midnight Commander, GNOME, Wine czy Mono. Za jego zaangażowanie w projekty i środowisko open source został odznaczony m.in. nagrodą Free Software Foundation. Obecnie pracuje w firmie Xamarin, która rozwija produkt wywodzący się od Mono – biblioteki pozwalającej uruchamiać aplikacje .NET w systemach unixowych. Pomimo zaangażowania w świad open source nigdy nie odrzucał współpracy np. z firmą Microsoft – kiedy swego czasu został zaproszony na rozmowę o pracę do zespołu rozwijającego przegladarkę IE, podczas rozmowy starał się przekonać swoich rozmówców do udostępnienia kodu przeglądarki ;) Było to zanim Netscape – pierwszy poważny konkurent IE – ujrzał światło dzienne. Rozpoczął studia w dziedzinie informatyki, których jednak nie ukończył. Obecnie skupia się na rozwoju platformy Xamarin, a jego wkład w rozwój języka C# oraz bibliotek .NET jest niezaprzeczalnie ogromny – zasiada w radzie dyrektorów fundacji C#, był także na scenie podczas konferencji, na której Microsoft ogłosił upublicznienie kodu .NET .

Prywatny blog

Strona na Wikipedii

Pytanie na ten tydzień

Czego używasz do zarządzania swoim czasem ?
  • Add your answer
  •  
  •  
  •  
  •  
  •