Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami, za oknem zima w pełnej krasie, a na ekranie zapewne Java ;) Zapraszamy na kolejną porcję newsów z branży IT i nie tylko.
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Większość z naszych czytelników, którzy wzięli udział w ankiecie, planuje rozpoczęcie pracy w branży IT bądź naukę programowania w najbliższych latach. Trzymamy mocno kciuki i postaramy się nadal pomagać w stawianiu pierwszych kroków w branży IT!
Nowy sposób na interakcje dla osób niewidomych
Na uniwersytecie Mishigan naukowcy stworzyli nowy rodzaj tabletu przeznaczonego dla osób niewidomych — o ile podobne urządzenia istniały już na rynku, opracowany sposób generowania ‘znaków’ jest tańszy w produkcji i mniejszy, dzięki czemu urządzenia te można zabrać ze sobą niemal wszędzie.
Polyconf 2016
Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Polyconf — wielotematycznej konferencji poświęconej IT. Do połowy marca można jeszcze zgłaszać swoje przemówienia, a my już teraz zachęcamy do śledzenia informacji i rezerwacji daty w kalendarzu!
Pani swojego czasu
Zarządzanie czasem wolnym to coś, z czym chyba każdy ma mniejsze lub większe problemy. Ciekawie postanowili do niego podejść twórcy planera “Pani swojego czasu” — nam taka forma się podoba i mamy nadzieję, że pomoże ‘wycisnąć’ trochę więcej czasu wolnego.
Zainteresowanych zapraszamy na http://planer.paniswojegoczasu.pl
Wznawiamy serię kulisy branży!
W najbliższym czasie wznawiamy wywiady z osobami z branży IT — tym razem zapraszamy do nich Was, naszych czytelników! Jeśli chciałabyś się podzielić swoją historią, wypełnij krótkie zgłoszenie pod adresem http://bit.ly/kulisy — wszystkim tym, którzy już to zrobili serdecznie dziękujemy i będziemy się kontaktować wkrótce!
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: czym w Javie różni się final od finally i finalize?
final to modyfikator, którego możemy użyć przy polach, metodach lub klasach. W zależności od tego, gdzie zostanie zastosowany, oznacza on odpowiednio, że do danego pola nie można przypisać innego obiektu w przyszłości, danej metody nie można przysłonić poprzez dziedziczenie lub danej klasy nie można rozszerzyć.
finally to elementy bloku try-catch-finally, w którym możemy umieścić kod, który wykona się niezależnie od powodzenia operacji wewnątrz try — jest to dobre miejsce, aby pozamykać otwarte zasoby i ‘wyczyścić’ pamięć.
finalize() to metoda klasy Object, która jest wywoływana dokładnie raz, zanim obiekt zostanie usunięty z pamięci przez garbage collector (może się jednak zdarzyć, że nie zostanie ona wywołana, ponieważ obiekt nie jest usuwany); ogólnie nie jest najlepszą praktyką polegać na tej metodzie, lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zarządzanie cyklem życia obiektu
Miguel de Icaza
Miguel to pochodzący z Meksyku programista, autor wielu znanych i bardzo popularnych narzędzi jak np. Midnight Commander, GNOME, Wine czy Mono. Za jego zaangażowanie w projekty i środowisko open source został odznaczony m.in. nagrodą Free Software Foundation. Obecnie pracuje w firmie Xamarin, która rozwija produkt wywodzący się od Mono — biblioteki pozwalającej uruchamiać aplikacje .NET w systemach unixowych. Pomimo zaangażowania w świad open source nigdy nie odrzucał współpracy np. z firmą Microsoft — kiedy swego czasu został zaproszony na rozmowę o pracę do zespołu rozwijającego przegladarkę IE, podczas rozmowy starał się przekonać swoich rozmówców do udostępnienia kodu przeglądarki ;) Było to zanim Netscape — pierwszy poważny konkurent IE — ujrzał światło dzienne. Rozpoczął studia w dziedzinie informatyki, których jednak nie ukończył. Obecnie skupia się na rozwoju platformy Xamarin, a jego wkład w rozwój języka C# oraz bibliotek .NET jest niezaprzeczalnie ogromny — zasiada w radzie dyrektorów fundacji C#, był także na scenie podczas konferencji, na której Microsoft ogłosił upublicznienie kodu .NET .