Dzisiaj przedostatni #main w tym roku! Zapewne większość z Was już relaksuje się na urlopie z rodziną, ale dla tych, co nadal są w pracy mamy porcję informacji ze świata IT.
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Chat z autorami kobietydokodu.pl!
Już dzisiaj, od godziny 18 do 21 widzimy (czytamy?) się na pierwszym blogowym chacie! Jeśli masz jakieś pytanie lub po prostu chcesz porozmawiać z autorami bloga na tematy około-programistyczne, zapraszamy do dołączenia!
Szczegóły znajdziesz na stronie eventu https://www.facebook.com/events/967078753382669/ — tam podamy adresy, dostępy i wszystko, co potrzebne.
Uwaga 1: Chat będzie na IRCu, z dostępem przez przeglądarkę.
Uwaga 2: Z uwagi na to, że będziemy skupiać się na ‘publicznym’ kanale, możemy nie mieć czasu na odpisywanie na prywatne wiadomości, za co serdecznie przepraszamy :( Jeśli chcesz porozmawiać prywatnie pisz na [email protected]
Uwaga 3: Tesla wspominała że zrobi co w jej mocy, żeby dołaczyć, ale to koliduje z drzemką w jej kalendarzu i nie wie jeszcze jak to rozwiąże
Kosmiczny wyścig
Jakiś czas temu pisaliśmy o udanym starcie i lądowaniu prywatnej rakiety. Dzisiaj kolejną próbę podejmuje firma SpaceX — zdecydowanie najgłośniejsza prywatna inicjatywa kosmiczna, której celem są loty w kosmos dostępne dla każdego. Firmę tą o tyle warto śledzić, że wygrała ona rządowy kontrakt na wysyłanie ludzi na międzynarodową stację kosmiczną od 2017 roku! Więcej informacji znajdziecie na stronie firmy SpaceX oraz w artykule na wired.com
Project ARA się zbliża!
Być może słyszałaś już o projekcie ARA. Jeśli nie — zdecydowanie powinnaś się zainteresować ;) Jest to projekt telefonu z wymienialnymi modułami — sam telefon to tylko szkielet, do którego możesz podczepić dowolny wyświetlacz, baterie, moduły takie jak aparat czy po prostu dodatkowa bateria. Całość jest rozwijana przez Google, co daje nadzieje na szerszą adaptację. Rok 2015 miał być rokiem testów prywatnych — o ile nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych zapowiedzi, to w sieci pojawiają się informacje, że w 2016 roku doczekamy się gotowego produktu! Już nie możemy się doczekać!
Konkurencja dla Raspberry Pi?
Ostatnio informowaliśmy o Raspberry Pi Zero — nowej wersji słynnej maliny. Niewątpliwie zapoczątkowała ona rewolucje w tym, jak myślimy o komputerach pod systemy embedded, ale nie oznacza to, że nie ma się czego obawiać jeśli chodzi o konkurencję! Na KickStarterze możecie wesprzeć projekt Pine A64 — o ile głównym celem RPI była edukacja i szerzenie idei, o tyle Pine A64 stawia na wydajność, a w szczególności grafikę. I to przez duże G — jeśli wierzyć zapewnieniom, w przetwarzaniu grafiki komputerek ten jest wydajniejszy od pierwszej generacji konsol Xbox, przy cenie 15$. Pozostaje nam poczekać na projekty wykonane z jego użyciem, będziemy na pewno bacznie się przyglądać !
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: jakie typy numeryczne są dostępne w Javie i do jakich zastosowań je używamy?
W Javie mamy dostępnych kilka typów numerycznych — w tym prymitywy oraz obiekty. Ponieważ prymitywy posiadają odpowiedniki w obiektach, omówimy tylko te drugie.
Podstawowym interfejsem, które implementują wszystkie typy numeryczne jest java.lang.Number — zawiera on metody pozwalające pobierać wartość jako prymityw int, byte, short itp. Dokładniej o typach liczbowych przeczytacie w tym tygodniu w kolejnym wpisie z cyklu Niezbędnik Juniora, a póki co ograniczymy się do wypisania dostępnych opcji. Do liczb całkowitych możemy użyć Byte, Short, Character, Integer, Long oraz BigInteger, z kolei do reprezentacji liczb zmiennoprzecinkowych służą klasy Float, Double oraz BigDecimal.
Samy Kamkar
W przedostatnim #main pisaliśmy o tym, że numery kart wcale nie są takie losowe, jakby nam się mogło wydawać. Dzisiaj kilka słów więcej o osobie, która to zauważyła, ponieważ nie był to przypadek. Samy jest hackerem, ale nie takim, jakiego sylwetkę znasz z filmów. Nie włamuje się do banków, nie oszukuje rządów i nie wywołuje wojen — zamiast tego, edukuje świat na temat tego, jak (nie)bezpieczny jest otaczający nas elektroniczny świat. Poza wspomnianymi numerami kart, na jego kanale można znaleźć także informacje jak zdalnie otworzyć samochód, zamienić zdalnie sterowaną zabawkę w klucz do drzwi garażowych czy podsłuchać klawiaturę bezprzewodową. Wszystko to w imię powszechnej edukacji i zwiększania świadomości. Gorąco polecamy jego kanał na YouTube — Applied Hacking, gdzie znajdziecie wszystkie jego filmy. Można go także spotkać na konferencjach poświeconych bezpieczeństwie takich jak np. Defcon.