#main, 15 lutego 2016

By 16 lutego 2016#main

Z jednodniowym poślizgiem jest nowy #main! Zapraszamy do lektury!

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Measuring programming progress by lines of code is like measuring aircraft building progress by weight.

– Bill Gates

Kobiety na stanowiskach informatycznych – raport

Jak wiecie choćby po nazwie bloga, staramy się wspierać kobiety w branży IT, dlatego z ciekawością przeczytaliśmy raport na ten temat. Sprawdźcie, jak obecnie wygląda sytuacja i jakie mogą być tego powody.

Czego możesz nauczyć się od nastoletnich przedsiębiorców?

Świeże spojrzenie, brak świadomości o ograniczeniach, a może wręcz przeciwnie – duża biznesowa dojrzałość mimo młodego wieku. Jedno jest pewne, od tych nastolatków warto się uczyć. Sprawdźcie, co mówią o prowadzeniu biznesu.

Jaki język programowania wybrać?

Jeśli nasz poradnik to za mało, to polecamy ten krótki quiz, który pozwoli Ci jeśli nie wybrać język programowania to naprowadzi na pytania jakie powinieneś sobie zadać wybierając ten do nauki.

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: W jaki sposób przetestowałbyś swój kod?

Wyobraź sobie, że napisałeś przed chwilą funkcję obliczającą ciąg Fibonacci’ego. Jakie testy byś napisał, by sprawdzić poprawność jej działania?

Oczywiście testy można zaimplementować w różny sposób, ale ważniejsze jest, co tak naprawdę testujemy. W opisanym przypadku powinniśmy pomyśleć o:

 • sytuacji normalnej (np. 10, 15, 20 wyraz ciągu)
 • sytuacji krańcowej (zerowy/pierwszy wyraz ciągu)
 • sytuacji nieprawidłowej (argument ujemny)
 • sytuacji obliczeniowo złożonej (argument mieści się w zakresie np. int, ale już oczekiwana wartość zwracana niekoniecznie)

W zależności od wymagań możemy dołączyć także testy wymagań niefunkcjonalnych – pamięci podręcznej (jeśli istnieje), czasu obliczeń czy zużycia pamięci (mając jednak na uwadze, że takie testy są z natury niedeterministyczne, i ich warunki powinny być bardzo dokładnie przemyślane, aby miały one sens i pozostały testami jednostkowymi).

Zadanie techniczne

Sprawdź, czy tablica liczb typu (int) jest ciągiem arytmetycznym.

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego rozwiązania zadania. Za tydzień nasza odpowiedź.

Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj! 

Werner Vogels

Werner Vogels jest jedną z tych osób, które ‚kierują’ światem IT, pomimo że to o innych słychać więcej i głośniej. Na pewno słyszałaś o Jeffie Bezosie – prezesie i twórcy Amazon.com . Prawdopodobnie nie wiesz jednak, że to Werner Vogels jest CTO firmy i współtwórcą architektury AWS – chmury Amazon, która jest obecnie największą tego typu usługą na świecie. Vogels wcześniej pracował jako naukowiec, specjalizował się w systemach rozproszonych i ultra-skalowalnych, co jest także jego prywatną pasją. Jest postrzegany jako jeden z najlepszych na świecie ekspertów od budowania skalowalnych aplikacji i systemów. Obecnie poza podstawową działalnością (a także w jej ramach) promuje chmury obliczeniowe i model cloud computingu w zastosowaniach biznesowych – często można spotkać go na konferencjach tematycznych.

Vogels prowadzi bloga allthingsdistributed.com, na którym czasem publikuje materiały, przemyślenia i informacje związane z tworzeniem skalowalnych systemów – obowiązkowa lektura dla każdego przyszłego architekta ;)

Pytanie na ten tydzień

Jest to dla nas o tyle ważne, że obecnie nie prowadzimy newslettera, blogowego konta na twiterze czy linkedIn, czy byłaby taka potrzeba? Komentujcie i dajcie znać, co myślicie.

Jak trafiasz na nowe wpisy na blogu?
 • Add your answer
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Miczeq

  Witam, czy takie rozwiązanie zadania technicznego: http://pastebin.com/KRUrbn29 jest prawidłowe ?

  • Cześć,
   tak, to rozwiązanie powinno zadziałać, można je jednak trochę uprościć – np. pominąć warunek ‚if(i > 0 && i < tablica.length – 1)' odpowiednio modyfikując pętlę for :)

   • Miczeq

    Fakt, nie pomyślałem ;) Dziękuję