#main, 14 grudnia 2015

By 14 grudnia 2015#main

Po tygodniowej przerwie #main wraca. Przełom listopada i grudnia to dla nas bardzo intensywny czas, za co czytelników przepraszamy. Mamy nadzieję, że dzisiejszy #main choć trochę wynagrodzi oczekiwanie ;)

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001

Największymi rozpraszaczami okazały się na równi strony internetowe (Facebook, portale z newsami itp) jak i niejasne zadania / ich nadmiar. O tym drugim warto porozmawiać z przełożonym, natomiast pierwsze można kontrolować samodzielnie ;)

Zobacz, kto Cię obserwuje

Surfując po sieci wielokrotnie klikamy ‚zgadzam się’ przy tej czy innej wiadomości o ciasteczkach bez większego zastanowienia. Czasem jednak warto poświęcić chwilę na refleksje kto nas obserwuje i co może o nas wiedzieć. Za pomocą dodatków do przeglądarek możesz zidentyfikować kto analizuje dane o Twoim komputerze oraz w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki. Najpopularniejszym obecnie pluginem jest collusion, teraz  dostępny także dla Chrome.

O bezpieczeństwie słów kilka

Na łamach bloga przedstawialiśmy Wam już niebezpiecznik.pl – portal poświęcony bezpieczeństwu i lukom w tymże. Dzisiaj chcieliśmy zaproponować kolejną ciekawą stronę o tej tematyce – https://zaufanatrzeciastrona.pl

PS. Dziękujemy Robertowi za informacje i linki ;)

Raspberry Pi w kosmosie!

Być może jeszcze nie zauważyliście, ale jesteśmy ogromnymi fanami projektu Raspberry Pi. Niedawno te komputerki wielkości karty kredytowej kosztujące niewiele więcej niż paczka chipsów poleciały w kosmos! O całym przedsięwzięciu przeczytacie na https://www.raspberrypi.org/blog/astro-pi-launch-tonight/, a samą wyprawę można śledzić na twitterze: https://twitter.com/astro_pi

Jak wybrać status HTTP

Zapewne niejednokrotnie spotkałaś się z problemem ‚jaki status HTTP powinnam zwrócić?’. O ile w przypadku ‚nie znaleziono, sytuacja jest prosta, o tyle zwracając odpowiedź, która jest sukcesem, ale bez zawartości, której jednak klient się nie spodziewał, może być podchwytliwe. Na szczęście w sieci znajdziesz opracowanie – proste i czytelne diagramy, które pomogą Ci podjąć decyzję o prawidłowym statusie HTTP. Polecamy wydrukować i trzymać na biurku!

http://racksburg.com/choosing-an-http-status-code/

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: czym są mikroserwisy i kiedy warto je stosować?

Mikroserwisy to jedno z podejść do projektowania większych aplikacji, w którym każda funkcjonalność, nawet najdrobniejsza, jest osobym serwisem, najczęściej dostępnym poprzez web. Jest to ektsremalna wersja SOA (Service Oriented Architecture) i służy jak największemu podziałowi całego systemu tak, aby móc podmieniać jego małe elementy w przyszłości bez dużego nakładu pracy, ale także aby minimalizować skutki awarii i zwiększyć ogólną dostępność. Jej zastosowanie ma sens, gdy budujemy nowy system od podstaw z wykorzystaniem chmury obliczeniowej i nie musimy się martwić o integracje z innymi systemami, w przeciwnym wypadku musimy się poważnie zastanowić. Należy też mieć na uwadze wszystkie wady takiego podejścia – trudniejsze lokalizowanie problemów, zmniejszona możliwość ‚manualnej’ analizy sytuacji i zmiany parametrów na hoście, większa ilość logów oraz dużo dłuższy czas odpowiedzi systemu (poprzez wykonywanie dodatkowych zapytań pomiędzy mikroserwisami).

Pytanie: Jakie typy numeryczne są dostępne w Javie i do jakich zastosowań je używamy?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Aleksiej Pażytnow

Na pewno choć raz grałaś w gry komputerowe, i wiesz, że są pozycje kultowe. Do takich z pewnością należy Tetris – gra zaprogramowana przez Aleksieja Pażytnowa, pracującego ówcześnie w Centrum Komputerowym Akademii Nauk ZSRR. W swojej karierze próbował rozkręcić firmę bazującą na popularności gry Tetris, niestety zakończoną niepowodzeniem. Przez pewien czas pracował następnie w Microsofcie, po czym ostatnio związany był z mało znanym producentem gier logicznych WildSnake Software.

Więcej na temat jego twórczości oraz kariery znajdziesz we wpisie na Wikipedii.

Pytanie na ten tydzień

Która część #main podoba Ci się najbardziej i na czym powinniśmy się bardziej skupić w przyszłości
  • Add your answer

Jeśli jest coś, co chciałabyś zobaczyć w #main w przyszłości, dodaj swoją odpowiedź do ankiety!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •