Po tygodniowej przerwie #main wraca. Przełom listopada i grudnia to dla nas bardzo intensywny czas, za co czytelników przepraszamy. Mamy nadzieję, że dzisiejszy #main choć trochę wynagrodzi oczekiwanie ;)
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Największymi rozpraszaczami okazały się na równi strony internetowe (Facebook, portale z newsami itp) jak i niejasne zadania / ich nadmiar. O tym drugim warto porozmawiać z przełożonym, natomiast pierwsze można kontrolować samodzielnie ;)
Zobacz, kto Cię obserwuje
Surfując po sieci wielokrotnie klikamy ‘zgadzam się’ przy tej czy innej wiadomości o ciasteczkach bez większego zastanowienia. Czasem jednak warto poświęcić chwilę na refleksje kto nas obserwuje i co może o nas wiedzieć. Za pomocą dodatków do przeglądarek możesz zidentyfikować kto analizuje dane o Twoim komputerze oraz w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki. Najpopularniejszym obecnie pluginem jest collusion, teraz dostępny także dla Chrome.
O bezpieczeństwie słów kilka
Na łamach bloga przedstawialiśmy Wam już niebezpiecznik.pl — portal poświęcony bezpieczeństwu i lukom w tymże. Dzisiaj chcieliśmy zaproponować kolejną ciekawą stronę o tej tematyce — https://zaufanatrzeciastrona.pl
PS. Dziękujemy Robertowi za informacje i linki ;)
Raspberry Pi w kosmosie!
Być może jeszcze nie zauważyliście, ale jesteśmy ogromnymi fanami projektu Raspberry Pi. Niedawno te komputerki wielkości karty kredytowej kosztujące niewiele więcej niż paczka chipsów poleciały w kosmos! O całym przedsięwzięciu przeczytacie na https://www.raspberrypi.org/blog/astro-pi-launch-tonight/, a samą wyprawę można śledzić na twitterze: https://twitter.com/astro_pi
Jak wybrać status HTTP
Zapewne niejednokrotnie spotkałaś się z problemem ‘jaki status HTTP powinnam zwrócić?’. O ile w przypadku ‘nie znaleziono, sytuacja jest prosta, o tyle zwracając odpowiedź, która jest sukcesem, ale bez zawartości, której jednak klient się nie spodziewał, może być podchwytliwe. Na szczęście w sieci znajdziesz opracowanie — proste i czytelne diagramy, które pomogą Ci podjąć decyzję o prawidłowym statusie HTTP. Polecamy wydrukować i trzymać na biurku!
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: czym są mikroserwisy i kiedy warto je stosować?
Mikroserwisy to jedno z podejść do projektowania większych aplikacji, w którym każda funkcjonalność, nawet najdrobniejsza, jest osobym serwisem, najczęściej dostępnym poprzez web. Jest to ektsremalna wersja SOA (Service Oriented Architecture) i służy jak największemu podziałowi całego systemu tak, aby móc podmieniać jego małe elementy w przyszłości bez dużego nakładu pracy, ale także aby minimalizować skutki awarii i zwiększyć ogólną dostępność. Jej zastosowanie ma sens, gdy budujemy nowy system od podstaw z wykorzystaniem chmury obliczeniowej i nie musimy się martwić o integracje z innymi systemami, w przeciwnym wypadku musimy się poważnie zastanowić. Należy też mieć na uwadze wszystkie wady takiego podejścia — trudniejsze lokalizowanie problemów, zmniejszona możliwość ‘manualnej’ analizy sytuacji i zmiany parametrów na hoście, większa ilość logów oraz dużo dłuższy czas odpowiedzi systemu (poprzez wykonywanie dodatkowych zapytań pomiędzy mikroserwisami).
Aleksiej Pażytnow
Na pewno choć raz grałaś w gry komputerowe, i wiesz, że są pozycje kultowe. Do takich z pewnością należy Tetris — gra zaprogramowana przez Aleksieja Pażytnowa, pracującego ówcześnie w Centrum Komputerowym Akademii Nauk ZSRR. W swojej karierze próbował rozkręcić firmę bazującą na popularności gry Tetris, niestety zakończoną niepowodzeniem. Przez pewien czas pracował następnie w Microsofcie, po czym ostatnio związany był z mało znanym producentem gier logicznych WildSnake Software.
Więcej na temat jego twórczości oraz kariery znajdziesz we wpisie na Wikipedii.