#main, 11 stycznia 2016

By 11 stycznia 2016#main

Cytując reklamę sprzed lat, ostatnio „pogoda nie zachęca do spacerów” – warto wykorzystać ten czas na programowanie w jakimś przytulnym miejscu. A zaczynając programować – porcja newsów i informacji ze świata IT.

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

wyniki ankiety.001

Najpopularniejszą odpowiedzią było rozszerzenie  obecnego kursu Javy – z czego bardzo się cieszymy, bo na pewno będziemy to robić. Podobnie jak mini kursy z innych frameworków/technologii luźniej związanych z Javą – z zastrzeżeniem, że nie znamy aż tak dobrze innych języków programowania, by stworzyć z nich pełne kursy dla początkujących i ponieść pełną odpowiedzialność za treść. Dzięki za pomysł z quizami, na tem moment jednak uważamy, że lepiej jest przetestować zdobytą wiedzę w praktyce niż trenować z pytaniami zamkniętymi :) Głodnym programistycznych wyzwań polecamy cotygodniowe pytanie z #maina!

Dysk twardy z DNA

Obecnie zapisujemy dane wykorzystując zjawiska elektromagnetyczne – zarówno popularne pamięci flash (np. pendrive’y) jak i tradycyjne dyski twarde (a kiedyś dyskietki) wykorzystują prąd lub jego efekty do przechowywania informacji. Wadą tego jest to, że takie nośniki muszą być ogromne (patrząc z punktu widzenia cząsteczki), aby były niezawodne. Od jakiegoś czasu naukowcy badają możliwość zapisywania danych w strukturach chemicznych i biologicznych – jedna jednostka informacji miałaby wtedy rozmiar cząsteczki (dla porównania najmniejsze współczesne jednostki przechowywania informacji składają się z kilkunastu tysięcy atomów)! Naukowcy ostatnio poczynili znaczny przełom w tej dziedzinie – zapisali, zmodyfikowani i odczytali plik za pomocą sekwencji DNA. O ile do praktycznych zastosowań jeszcze długa droga, jest to niewątpliwy przełom!

Artykuł w serwisie geek.com

Podejmij wyzwanie

Women in Technology stworzyło event na facebooku, gdzie co tydzień pojawiają się teksty mające pomóc w osiąganiu celów na 2016 rok. Może pomoże Ci to w zmotywowaniu się do codziennej pracy nad sobą? Warto zajrzeć.

https://www.facebook.com/events/1682285178652312/

Co obejrzeć na Netflixie?

Wejściem Netfixa do Polski żył cały internet, my mamy dla Ciebie nieco geekowski pomysł na to jak z niego korzystać. Czy wiesz, że liczba w linku netflix.com/browse/genre/10757 oznacza kategorię filmów, które są Ci polecane – wystarczy tylko wyszukać wg niej czegoś dla siebie, albo czegoś czego jeszcze nie znacie! Tutaj znajdziecie listę kategorii – miłego oglądania!

via Elle

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

A pytaliśmy o to: Czym jest TDD?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w ostatnim niezbędniku juniora.

Jak działa Spring (a dokładniej jego kontener IoC)?

Oczywiście zachęcamy do samodzielnego odpowiedzenia na pytanie. Za tydzień nasza odpowiedź.

Richard Stallman

Na pewno słyszałeś kiedyś określenia ‚wolne oprogramowanie’, ‚open source’ i wiesz, że linux to darmowy system operacyjny. Prawdopodobnie nie słyszałaś jednak o Richardzie Stallmanie – jest on założycielem FSF (Free Software Foundation), liderem ruchu na rzecz wolnego oprogramowania oraz autorem systemu GNU (stworzonym w ramach projektu GNU na MIT) – pierwszej inicjatywy stworzenia wolnego systemu operacyjnego. Wprawdzie Linux jako pierwszy ujrzał światło dzienne, ale współcześnie większość dystrybucji Linuxa nie jest wolnym oprogramowaniem (w myśl pierwotnej definicji). GNU dało światu wiele więcej – licencję GPL, kompilator GCC (z dużym prawdopodobieństwem większość programów na Twoim komputerze zostało zbudowanych przy jego użyciu – bezpośrednio lub pośrednio), edytor Emacs (do dziś wielu programistów uważa go za jedyny edytor ;) ). Jego prace (w tym GCC oraz system GNU) przyczyniły się bezpośrednio do stworzenia systemu OS X, w tym wersji iPhone’owej.

Prywatna strona

O systemie GNU

Pytanie na ten tydzień

Tym razem to my czekamy na Wasze pytania! Jeśli więc chciałbyś dowiedzieć się czegoś związanego z nauką/pracą jako programista, prowadzeniem bloga itp. po prostu skomentuj tego #maina, odpowiedzi na najciekawsze zostaną przedstawione we wpisie Q&A.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Darek

  Gratuluje ciekawego blogu. Wygląd zachęca do czytania. To właśnie on przykuł moją uwagę i przyczynił się do tego, iż regularnie zaglądam na Waszą stronę. Pozdrawiam.

  • Dzięki za miły komentarz ;) Na szczęście są narzędzia, które wspierają nas w działalności graficznej, bez nich było by trochę trudniej. Pozdrawiamy!

   • Mariusz Barcikowski

    A można wiedzieć jakie to narzędzia? :)

    • Głównie canva.com, ale też unsplash.com i wiele innych :)

     • Mariusz Barcikowski

      Dzięki! :)