Mija rok od założenia bloga i pierwszego wpisu: Jak zaczęłam programować? Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że był to najbardziej intensywny rok w życiu Ani. Dziś chcemy Wam powiedzieć, co u niej słychać. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Anią, współautorką tego bloga, Junior Java Developerem.
Pracujesz jako Junior Java Developer. Co należy do Twoich codziennych obowiązków?
Praca w projekcie, który jest wspierany narzędziami scrumowymi ma swój rytm. W trakcie sprintów realizuje przydzielone mi zadania, związane z programowaniem, testowaniem czy projektowaniem rozwiązań. Uczestniczę też w codziennych spotkaniach zespołu, które aktualizują status naszej pracy, a także odbiorach i planowaniu. Bywają dni, które poświęcam głownie na szukanie rozwiązań, projektowanie, zmienianie kodu i “próbowanie”, a są też takie, gdzie po prostu piszę i piszę kod. W pracy mogę liczyć na pomoc Project Managera, a także doświadczonych developerów, dzięki czemu w razie potrzeby nie zostaje sama z problemem.
Ale praca to tylko część moich obowiązków. Po pierwszej aplikacji, którą pisałam głównie w celach edukacyjnych (więcej o niej w tym wpisie), przyszedł czas na realny projekt. Razem z Kubą tworzymy Code Profit, open sourceową aplikację do wspierania wytwarzania oprogramowania. W tym projekcie jestem zarówno programistą, jak i osobą odpowiedzialną za zarządzanie projektem, trzymanie ręki na pulsie i poganianie batem :P Mam nadzieję, że już niedługo będę mogła pokazać Wam jej pierwszą wersje.
W pierwszym wpisie na blogu opisałaś sam początek Twojej nauki, jak wyglądało to potem?
Bywało różnie, czasem ciężko, czasem przyjemnie (tutaj przeczytasz, jak to wyglądało po kilku miesiącach programowania; po stworzeniu aplikacji czy relacja z szukania pracy). Myślę, że najważniejsze było to, że się nie poddawałam. Na samym początku mojej nauki spotkałam się z opinią, że jestem zbyt pewna siebie, a za mało umiem, ale wtedy uwierzcie — dałabym wiele za tą pewność. Sam proces nauki programowania był też nauką życia- budowania pewności siebie, cierpliwości, motywowania, czy zaciskania zębów. Miałam jasno określony cel, który chciałam zrealizować. To było najważniejsze.
Pewną ścianą był moment, kiedy zaczynałam pisać swoją aplikacje i bałam się samodzielnie napisać choć linijkę kodu. Czułam sztuczną presje, wydawało mi się, że obciachem będzie się pomylić. Potem podobne uczucie towarzyszyło mi na początku pracy, gdzie niekoniecznie potrafiłam bronić swoich pomysłów. Po kilku miesiącach pracy z kodem, zaczęłam z kolei czuć mały niedosyt nauki — stąd między innymi decyzja o zrobieniu certyfikatu (Certified Oracle Associate Java 8 Programmer I). Wyzwania to coś, co naprawdę mnie motywuje.
Co jest potrzebne, aby móc pracować jako programista?
Po pierwsze, ogarnięcie :) Czyli umiejętność szukania rozwiązań i ich implementacji w konkretnym przypadku. Na pewno też przydaje się otwartość do dyskusji i konstruktywnego oceniania pomysłów, podobnie jak umiejętność pracy zespołowej — to ostatnie naprawdę potrafi robić różnicę i zdziałać cuda. Myślę, że niezbędna jest też zaradność i samodzielność, bo to, jak ułożę sobie pracę, jest w dużej mierze zależne tylko ode mnie i to ja odpowiadam za swoją efektywność. Tak samo z resztą jak za rozwój — w tym samym projekcie możesz po prostu wykonywać przydzielone Ci zadania, tak zupełnie bez refleksji i wkładu własnego, możesz też szukać lepszych/innych sposobów, pomagać innym, dokształcać się by dostawać bardziej zaawansowane zadania. Nikt nie jest w stanie zrobić tego za Ciebie, stąd ważna jest pracowitość. Bez niej po kilku latach takiej “biernej” pracy, nadal będziesz tylko przeciętnym developerem.
Fajnym dodatkiem do technicznych umiejętności jest rozumienie biznesu. Tego, że tak naprawdę Twój kod (jego styl, język w jakim piszesz, czy technologie) mało kogo obchodzi, ważniejsze jest to, czy aplikacja zaspokaja potrzeby klienta i czy może z niej korzystać w sposób w jaki chce. Dlatego, choćby przy czytaniu specyfikacji, nie myśl o tym, co łatwiej jest zaprojektować, ale o tym czego tak naprawdę potrzebuje Twój klient i upewnij się, że dobrze go zrozumiałaś. Pytaj, by poznać dokładnie, o co mu chodzi. Z dzisiejszymi możliwościami technologicznymi, właśnie taka postawa uplasuje Twoją aplikacje przed innymi.
Co jest najważniejsze w kwestii własnego rozwoju w roli jakiej pełnisz?
Zdobywanie doświadczenia, uzupełnianie wiedzy, niezostawanie w tyle. W IT uczysz się aż do emerytury. Myślę, że przez najbliższych kilka lat powinnam zdobywać bardzo różnorodne doświadczenie i szukać projektów, które pozwolą mi na rozwój. Fajnie, jak po jakimś czasie znajdziesz swój cel zawodowy (i równie fajnie jeśli nie jest to duża kasa). Dzięki temu nadasz swojej karierze konkretny kierunek.
W takim razie, czy masz już swój cel zawodowy?
Samo programowanie jest fajne, ale jeszcze bardziej kręci mnie analiza problemów, projektowanie rozwiązań. W tym kierunku zamierzam się rozwijać, by za kilka lat nie być przysłowiowym “klepaczem kodu”, ale osobą, która oprócz programowania czuwa nad architekturą projektu. Z drugiej strony lubię dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami, uczyć, z resztą mam w tym doświadczenie i mam nadzieję, że będę mogła je wykorzystywać.
Jako, że naszą drugą pracą jest blog :) to tutaj też mamy pewne plany. Marzy nam się napisanie książki o projektowaniu i tworzeniu pierwszej aplikacji i mam nadzieję, że już niedługo je spełnimy.
Jaką radę dałbyś/dałabyś osobie która zaczyna karierę w IT?
Uwierz w siebie i w ogrom pracy jaką wykonujesz każdego dnia, aby już niedługo podjąć pierwszą pracę. Wymagaj od siebie, ale nie bój się dawać sobie luzu(to normalne, że czasem po prostu nie będzie Ci się chciało). Poszukaj kontaktu do innych osób z branży, parę słów otuchy czy szybka rada naprawdę potrafią pomóc. Nie narzucaj sobie zbyt dużych celów, lepiej rozbij swoje przygotowanie do kariery w IT na mniejsze kroki, w ten sposób nie stracisz motywacji i będziesz miała więcej radości ze swojej pracy. I właśnie, nie zapominaj, że naprawdę świetnym można być tylko w tym, co się lubi i co sprawia Ci przyjemność, znajdź taką ścieżkę kariery, która uczyni Cię szczęśliwym. Nie bój się testować/zmieniać.
Cykl kulisy branży IT szuka bohaterów. Dziękujemy serdecznie za wszystkie dotychczasowe historie i wywiady! Chcesz podzielić się swoją historią i opowiedzieć o swoim zawodzie? Napisz do nas i pomóż nam przedstawić szerokie perspektywy pracy w IT.