Rozmowa o pracę w IT -  o co warto zapytać rekrutera?

By 23 października 2017ITlogy, Pierwsza Praca

Wybierasz się na rozmowę o pracę, na której bardzo Ci zależy? Pokaż rekruterowi, że rzeczywiście jesteś zainteresowany jego ofertą i że to właśnie Ty jesteś kandydatem, którego szuka! W tym wpisie znajdziesz kilka ważnych pytań, które warto zadać podczas tego etapu rekrutacji.

Wpis pochodzi z bloga No Fluff Jobs. Na końcu wpisu także informacja o konkursie!

Co do tego rekruterzy są zgodni — jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat nie ma żadnych pytań odnośnie stanowiska, najprawdopodobniej nie jest nim zainteresowany. Taka postawa osoby ubiegającej się o nową pracę nie stawia jej w dobrym świetle i istnieją małe szanse, że to własnie ona zostanie wybrana. O co zatem warto pytać rekrutera, aby go do siebie nie zrazić i pokazać, że na poważnie traktujesz jego ofertę?

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pytań, w zależności od obszaru, jaki Cię interesuje.

Pytania o stanowisko:

 • Jaki jest zakres obowiązków stanowiska, na które aplikuję?
 • Jaki jest poziom samodzielności tego stanowiska? Za jakie kwestie będę odpowiadał sam, a o czym będzie decydował kierownik projektu?
 • Jakie dodatkowe obowiązki wiążą się z pełnieniem tego stanowiska?
 • W jaki sposób będą mierzone efekty mojej pracy?

Tego rodzaju pytania wręcz powinny paść, jeśli rekruter sam nie wyjaśnił Ci tych kwestii. Jeśli rzeczywiście interesuje Cię dane stanowisko, to naturalne, że chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca i czy takie warunki spełniają Twoje oczekiwania. To ważne, aby już na samym początku ustalić, jakie będziesz miał obowiązki, a także jakiego rodzaju aktywności pojawią się w Twojej codziennej pracy.

Pamiętaj, że po takiej rozmowie musisz sam być zdecydowany, czy na pewno chcesz pracować w danej firmie!

Pytania o projekt:

 • Nad jakim projektem obecnie pracuje zespół, do którego miałbym dołączyć?
 • Ile osób należy do tego projektu?
 • Czy istnieje możliwość ewentualnej zmiany projektu?
 • Jaki był najciekawszy projekt, nad jakim pracowała Pańska firma?

To bardzo ważne, aby to, co robisz najzwyczajniej w świecie sprawiało Ci frajdę i satysfakcję. Z tego względu powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o projekcie, nad którym będziesz pracował. Jak wiesz, ofert pracy w IT jest dużo, dlatego nie ma sensu, abyś zajmował się czymś, co nie będzie dla Ciebie ciekawe.

Dalszy rozwój

 • Jakie możliwości rozwoju / dokształcenia oferuje Pańska firma?
 • Jak wygląda ścieżka kariery w Państwa firmie?

Rozmowa na temat dalszej ścieżki zawodowej pozwoli Ci zobrazować sobie, czego możesz się spodziewać wiążąc się z daną firmą na dłużej. To ważne informacje, dzięki którym będziesz wiedział, w czym warto specjalizować się na danym stanowisku.

Pokaż, że jesteś ambitny i zależy Ci na nowych wyzwaniach. Nie bój się pytać, co należy zrobić, aby dostać awans. Dzięki tego typu pytaniom zrobisz wrażenie osoby ambitnej, która stale chce podnosić swoje umiejętności i kompetencje, a to bez wątpienia duży plus w oczach rekrutera!

Zespół

 • Jaki staż pracy mają ludzie, z którymi miałbym współpracować?
 • Jak określiłby Pan/Pani kulturę organizacyjną w Państwa firmie?
 • Kto odpowiada za dobór technologii?

Praca zespołowa to bardzo istotny element Twoich codziennych obowiązków. Ważne jest zatem, aby team, z którym masz współpracować nadawał na podobnych falach, co Ty. Możesz też dopytać, jak wygląda podział obowiązków w zespole, czym zajmują się poszczególne osoby czy też jaka jest średnia wieku tych osób.

Ludzie w zespole mają przecież ogromny wpływ na Twoje codzienne samopoczucie i satysfakcję z pracy i na to, czy rzeczywiście chętnie do niej przychodzisz. To ważne, aby wiedzieć, z kim będziesz spędzał te 40 godzin w tygodniu.

Specyfika pracy

 • Z jakich narzędzi korzysta zespół?
 • Na jakich technologiach pracujecie?
 • Z jakiej metodyki zarządzania projektami korzystacie? Działacie zgodnie z Agile czy raczej Waterfall?
 • Jakich technik programowania używacie? Czy zdarza się Wam np. programować w parach albo stosować TDD?
 • Czy korzystacie z innowacyjnych rozwiązań/nowoczesnego oprogramowania? Jeśli tak — to z jakiego?
 • Z jakiego oprogramowania korzysta Państwa firma?

Zadając pytania odnośnie specyfiki pracy, pokazujesz rekruterowi, że bierzesz ją na poważnie i już teraz chciałbyś poznać najwięcej konkretów z nią związanych.

To, co ważne dla Ciebie to przede wszystkim fakt, że dzięki takim pytaniom dowiesz się, czy proces oraz styl pracy odpowiada Twoim wymaganiom i przyzwyczajeniom. Jeśli jesteś Agilowcem, z pewnością nie chciałbyś przecież pracować z firmie działającą zgodnie z Waterfallem.

Działalność firmy

 • Czy Wasza firma organizuje hackathony, konferencje, spotkania?
 • Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę ?
 • Jakie są wartości i cele Państwa firmy?

Szczególnie w branży IT, Specjalistom HR zależy, aby pracownicy utożsamiali się z daną firmą, a co za tym idzie — byli do niej przywiązani i nie myśleli o zmianie pracodawcy. To m.in. właśnie z tego powodu warto zainteresować się daną organizacją i pokazać, że nie tylko warunki zatrudnienia, ale także to, gdzie pracujesz jest dla Ciebie ważne.

Rekrutacja

 • Kiedy można spodziewać się informacji i decyzji?
 • Czy przewidują Państwo dalsze etapy rekrutacji? Jakie?

Pytania odnośnie rekrutacji, zadane na koniec rozmowy pozwalają Ci określić, jak długo będziesz czekał na decyzję, a także na co musisz się jeszcze przygotować.

Możesz też poprosić rekrutera o feedback, nawet jeśli Twoja kandydatura miałaby zostać rozpatrzona negatywnie. Warto pokazać, że zależy Ci na ciągłym podnoszeniu swoich kompetencji, dlatego liczysz się z konstruktywną opinią na temat swojej osoby. Nawet jeśli więc tym razem się nie uda, dzięki takim informacjom, następne rozmowy o pracę z pewnością pójdą Ci lepiej.

A teraz odwróćmy sytuację!

Jakie pytania powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby zrobić dobre wrażenie na kandydacie – programiście?

Czekamy na Twój komentarz pod wpisem lub na Facebooku NoFluffJobs!

Konkurs!

Z okazji współpracy mamy także przyjemność ogłosić konkurs dla naszych czytelników :) Nagrody zostały ufundowane przez sklep No Fluff Coder. Aby wygrać, opisz w kilku zdaniach wymarzoną ofertę pracy (a najlepiej – po prostu napisz samą ofertę :) ). Nie zapomnij wspomnieć o firmie – co ją wyróżnia i powoduje, że byłaby to najlepsza dla Ciebie oferta! Termin wysyłania zgłoszeń mija z końcem października. Swoją odpowiedź zamieść w komentarzu pod tym wpisem lub pod ogłoszeniem o konkursie na FB.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • ᗪ ᒍ ᗩ K ᗪ E K I E ᒪ

  Często na rozmowie jest jedno a już w pracy drugie ;) Z ostatnią firmą przez to nie przedłużyłem umowy

 • Ja niestety nie doświadczyłem jeszcze sytuacji że rekruter przyszedł do mnie z interesującą ofertą. Najczęściej rekruterzy kontaktują się w sprawie stanowisk na które ciężko jest kogoś znaleźć, będzie to albo praca przy utrzymaniu archaicznych systemów albo paca w nieprzyjaznym / stresującym środowisku albo praca na dalekich obrzeżach Wa-wy. Dlatego gdy szukam pracy to sam staram się znaleźć interesującą mnie firmę – nieważne czy znajdę ją będąc na jakiejś konferencji czy poleci mi ją znajomy. Jak już wybiorę to badam firmę w internecie (LinkedIn,Glassdoor,4programmers etc.) a na rozmowę idę się tylko upewnić że moje oczekiwania się potwierdzą. Jeżeli widzisz na LN że w firmie pracują osoby które mają sterty certyfikatów, a w umiejętnościach mikroserwisy i DDD to o czymś świadczy. Takie prześwietlenie firmy pomoże uniknąć rozczarowania nawet jak osoby na rozmowie „naciągają” rzeczywistość.

  Zmieniając temat, muszę przyznać że programiści i programistki to często nieśmiali ludzie i o wiele rzeczy po prostu nie pytają, dlatego dobrze że pojawił się taki wpis jak ten. Dodatkowo ode mnie warto zapytać się o dodatkowe szkolenia które firma organizuje: czasami np. są darmowe lekcje angielskiego lub firma do nich dopłaca. Warto też zapytać się o to czy są premie i jakie są warunki ich przyznania (znam osoby które premia ominęła bo po prostu o nią nie zapytali!). I na koniec myślę że warto poprosić o oprowadzenie po biurze – może nie na początkowych okresach rekrutacji ale przed podpisaniem umowy na pewno. W ten sposób od razu można poznać czy w firmie panuje porządek i przyjazna atmosfera, a może jest coś nie tak.

 • grupa_k

  Stań przed lustrem.

  Jezeli:
  Jestem osobą:
  z siłą przebicia, pozytywnym nastawieniem i dbałością o szczegóły
  z kompetencją strategiczną jak snajper w koszarach
  który potrafi żonglować leadami
  takiego, który pilnuje, zamiast być pilnowanym
  taką, który wyprzedza, zamiast być wyprzedzanym
  z charakterem, inteligencją, charyzmą, zainteresowaniami i humorem
  ze znajomością branży IT, dla którego e-commerce, startup to coś więcej niż przypadkowa zbitka liter
  która ogarnia i rozwija współpracę z klientem z branży IT/startup
  która wie co w socialowo-digitalowej trawie piszczy, i piszczał razem z nią a także potrafł zapiszczeć o tym klientom
  gdzie wszystko wokół mnie idzie we właściwym kierunku

  Stawiam na rezultat, a droga do osiągnięcia celu pełna jest niestandardowych rozwiązań i niekonwencjonalnych pomysłów.

  Pokazałem niejednokrotnie, że połączenie kreatywności z technologią i marketingiem jest moją kartą przetargową,

  To jesteś idealny do Nas. Zmień z nami świat IT, pokaż swoją wizję misji informatyka.

 • Katarzyna Fedevych

  Dobrym pytaniem rekrutera może być: jeśli firma dysponuje budżetem na szkolenia i podwyższanie kwalifikacji, to w jakich technologiach chciałbyś się rozwijać, albo w jakich kursach chciałbyś uczestniczyć? Pytanie pozwoliłoby rekuterowi ocenić, czy kandydat chce się rozwijać, i w jakich zakresach, a dla kandydata jest dobre, bo pokazuje że firmie zależy na jego rozwoju. Myślę też, że dobrym, otwartym pytaniem jest coś w stylu: czy jest coś, o czym jeszcze nie mówiliśmy, a o czym chciałbyś, by wiedział Twój manager? Pozwoli to kandydatowi opowiedzieć o ew. przeszkodach np. w podejmowaniu dyżurów, albo o trudnościach z dojazdem na określoną godzinę albo wręcz przeciwnie – może pokazać swoją elastyczność i otwartość.

 • Marta

  Jeśli uważasz, że wiesz wszystko – ta oferta nie jest dla Ciebie.
  Jeśli chcesz się rozwijać, bo nie wiesz wszystkiego – proponujemy:
  – roczny budżet na szkolenia zewnętrzne
  – szkolenia wewnętrzne.

  Jeśli lubisz wykonywać powtarzalne czynności, a nowych technologii nie musisz poznawać, żeby stwierdzić, że będą gorsze od starych- zamknij zakładkę z tą ofertą.
  Jeśli nowe technologie, biblioteki, frameworki wzbudzają Twoje zainteresowanie i chętnie się z nimi zapoznajesz, żeby ocenić ich przydatność w projekcie i lubisz mieć wpływ na ich wybór – czytaj dalej.

  Powyżej nie znajduje się cała wymarzona oferta – taka powinna mieć obowiązkowo nazwę firmy, podane przynajmniej widełki płacowe oraz zakres rzeczywistych obowiazków (zamiast wymienionych ciekawszych zadań, które stanowią 10% czasu pracy). Zawarłam jednak punkty, które chciałabym w takiej wymarzonej ofercie widzieć.
  Dodatkowym atutem byłaby dla mnie możliwość pracy zdalnej przez część tygodnia.
  Na rynek pracy wrócę za rok jako mama-programistka, jest więc jeszcze coś czego nie chciałabym doświadczyć – dyskryminacji (mężczyzn raczej nikt nie pyta czy mają małe dziecko). W samej ofercie doceniłabym opis zawierający informację „W naszej firmie pracują ludzie z różnym doświadczeniem – wszystkich wspieramy w rozwoju, niezależnie od ich wieku czy płci, bo te nie mają dla nas znaczenia.”.

 • Justyna Paul

  Rekruter powinien zapytać jaki rodzaj pizzy lubię, bo firma stawia pizzę co poniedziałek… A i jeszcze czy chcę zabierać mojego kota do pracy

 • kensshin985

  Dobra kawa to podstawa.
  Elastyczne godziny pracy – z góry określone ile czasu tygodniowo powinienem przepracować, ale sam wybieram jakie godziny mi odpowiadają – przynajmniej w jakimś zakresie.
  2 godzinny tygodniowo wliczające się do czasu pracy, które MOŻNA poświęcić na jakieś zajęcia samorozwojowe np. nauka języka obcego.
  Ciekawi, a przede wszystkim mili współpracownicy.

 • kensshin985

  Dobra kawa to podstawa – taka faktycznie dobra.
  Elastyczne godziny pracy – z góry określone ile czasu tygodniowo powinienem przepracować, ale sam wybieram jakie godziny mi odpowiadają – przynajmniej w jakimś zakresie.
  2 godzinny tygodniowo wliczające się do czasu pracy, które MOŻNA poświęcić na jakieś zajęcia samorozwojowe np. nauka języka obcego.
  Ciekawi, a przede wszystkim mili współpracownicy.

 • defto94

  Jesteś absolwentem, bądź studentem ostatniego roku, a może jesteś początkującym programistą z zamiłowania?
  Nie masz doświadczenia, ale za to dobre podstawy programowania, chęć rozwijania swoich umiejętności pod okiem starszych, bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów?
  Dołącz do nas, a pomożemy Ci rozwinąć Twoje umiejętności, nauczymy Cię dobrych praktyk programistycznych i zagwarantujemy niezbędne do pracy szkolenia.
  Atutem naszej firmy jest ogromna różnorodność w projektach, a co się z tym wiąże duży wybór technologii. Sam wybierzesz technologie w których chcesz się dalej rozwijać!
  Początki zawsze są trudne, ale w naszej firmie będziesz mógł liczyć na wsparcie i przyjazną atmosferę. Napisz do nas, a z pewnością się do Ciebie odezwiemy.

 • Ola Kunysz

  W naszej firmie:
  – nie piszesz za dużo dokumentacji, za to piszesz dużo kodu (codziennie)
  – nie możesz ograniczyć się do jednej technologii, za to możesz wprowadzać nowe języki i frameworki
  – nie możesz nie pisać testów, za to twój kod do tygodnia jest na produkcji
  – nie ma analityków biznesowych, za to wszyscy koderzy pracują z klientami
  – nie ma widełek płacowych, za to jest otwarta lista płac wszystkich pracowników i jasne kryteria podwyżki
  – nie musisz siedzieć za biurkiem cały dzień, za to możesz stać, albo chodzić po bieżni
  – nie ma piłkarzyków, za to są maty do jogi i miejsca na drzemkę
  – nie ma dress code’u, za to możesz przyprowadzić kogoś w futrze ( jeśli tylko jest to jego własne żywe futro ;))

 • Ania Rogal

  Szukamy pracowników:
  – otwartych na poznawanie nowych technologii,
  – odważnych w propozycjach wprowadzania własnych zmian i technik programowania,
  – ambitnych i wytrwałych,
  – nie zrażających się, jeśli czasem jedną linijkę kodu poprawia się cały dzień,
  – skupionych na pracy ale też mających pasję poza programowaniem.
  W zamian oferujemy możliwość pracy w firmie, która skupia się na pracowniku. Jeśli potrzebujesz szkoleń, śmiało zgłoś się, zapewnimy Ci szkolenia wewnętrzne jak i zewnętrzne. Jeśli masz ochotę popracować w domu – zapewniamy homeoffice ale jesteś również mile widziany kiedy przychodzisz do biura. Zapewanimy również wsparcie bardziej doświadczonych pracowników, a przez pierwsze 3 miesiące pomoc mentora przy projekcie, który zostanie Ci przydzielony. Nikogo nie fawaoryzujemy, natomiast potrafimy nagradzać Twoją ciężką pracę :)
  Śmiało, aplikuj do nas!

 • Aleksandra Nowak

  Jesteśmy łącznikem pomiędzy deweloperami i organizacjami z misją społeczną działającymi na całym świecie. Współpracujemy m.in. z Kopernik, która dostarcza przystępne cenowo rozwiązania technologiczne dla ludności w Indonezji. Projektujemy technologie dla lepszego jutra.

  Z nami:
  * każdy dzień będzie nowym wyzwaniem
  * nie będzie łatwo ale pokażemy Ci, że warto
  * różnorodność to nie tylko ładne słowo w raporcie i brand marketingu

  Oferujemy:
  * pracę, w której poczucie sensu jest na równi z wynagrodzeniem
  * współpracę z mentorem/mentorką, który/a pomoże Ci rozwinąć skrzydła
  * atmosferę współpracy gdzie nie ma głupich pytań i zawsze postaramy dać Ci odpowiedź
  * elastyczność: jesteśmy otwarci zarówno na freelancerów jak i osoby, które chcą się związać z nami na dłużej

  Napisz jeśli:
  * masz pierwsze (co najmniej półroczne) doświadczenia w programowaniu (reszty Cię nauczymy)
  * wiesz, że możesz wnieść coś dobrego do tego świata
  * jesteś zorganizowany/a i potrafisz pracować samodzielnie

 • Wyniki konkursu!
  Leciutko spóźnione, ale są :) Dziękujemy wszystkim za udział, mieliśmy niemały problem z wyborem zwycięzców, ale udało nam się wybrać 3 rozwiązania:

  Miejsce pierwsze, i kawa 250g i kubek ceramiczny do wyboru w ramach nagrody, trafiają do Aleksandry Nowak (odpowiedź w komentarzu na FB, ale też poniżej ;) ) – bardzo nam się spodobało skupienie nie tylko na technologii i benefitach, ale wartości, jaką ta praca generuje!

  Drugie miejsce i kawa 250g do wyboru trafiają do Marty – bardzo słusznie zauważyłaś, że to, czym firmy się ‚reklamują’ to tylko niewielki wycinek każdego dnia w pracy; I w 100% zgadzamy się, że atmosfera w biurze otwarta na każdą osobę i nie dyskryminująca nikogo jest bardzo ważna!

  Trzecie miejsce oraz kubek ceramiczny do wyboru trafia do Ani Rogal – bo w programowaniu nie zawsze wszystko działa tak, jakbyśmy tego chcieli – wtedy naprawdę liczy się nasz zespół i to, jak sobie radzi w takiej sytuacji!

  Wszystkim uczestnikom raz jeszcze dziękujemy i gratulujemy świetnych pomysłów! Ze zwycięzcami będziemy kontaktować się na priv żeby ustalić szczegóły :)
  Nagrody ufundował sklep No Fluff Coder.