Cześć! Witamy w nowym roku wraz z porcją interesujących informacji z branży IT.
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Zdecydowanie największa część z Was drodzy Czytelnicy chce w 2016 roku nauczyć się czegoś nowego — mamy nadzieję, że pomogą w tym nasze teksty o efektywnym wyznaczaniu celów, a następnie planowaniu i działaniu.
Zagrożenia na 2016 rok
Czego powinniśmy bać się w 2016 roku, a właściwie jakich hakerskich innowacji możemy się spodziewać? O trendach w bezpieczeństwie IT przeczytacie w tym artykule: http://www.wired.com/2016/01/the-biggest-security-threats-well-face-in-2016/
Implant wydrukowany w 3D
Na pewno słyszałaś już o protezach 3D, które są znacznie tańsze i szybsze w produkcji. Czas na implanty tworzone za pomocą drukarek ! Wydrukowany implant nosa okazał się w pełni funkcjonalny. Takie wykorzystanie technologii naprawdę cieszy. Więcej znajdziesz w artykule: http://www.geek.com/news/new-3d-printed-nose-implant-is-fully-functional-1643508/
Największe targi elektroniki
Już 6 stycznia startuje CES — coroczne święto wszystkich fanów elektroniki. Jak co roku w Las Vegas producenci z całego świata pokażą swoje najnowsze produkty. Jeśli nie macie możliwości uczestniczenia — zachęcamy do śledzenia relacji w większości branżowych portali lub na oficjalnej stronie https://www.cesweb.org
Geekowy bucket list
Pamiętasz film The Bucket List? Jeśli nie, to przypominamy, że była to lista rzeczy do zrobienia do końca życia bohatera. Wersję tego konceptu dla geeków przygotował serwis techradar — kilkanaście obowiązkowych pozycji do zaplanowania na przyszłość dla każdego geeka: http://www.techradar.com/news/world-of-tech/geeky-bucket-list-1311898
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: dlaczego w idealnej sytuacji korzystamy z trzech osobnych modeli – warstwy danych, warstwy aplikacji oraz warstwy prezentacji?
Podejście to ma znaczenie praktyczne, szczególnie w aplikacjach, które mają funkcjonować i być rozwijane w dłuższym okresie czasu. Wyróżniamy trzy osobne modele, ponieważ dwa z nich są związane z konceptami, które mogą się zmieniać, a trzeci — warstwy aplikacji — jest stały i związany z logiką biznesową.
W przypadku warstwy danych model ten może być częściowo wymuszony przez sposób przechowywania / zapisu danych, jakiego używamy — np. JPA. Dzięki wydzieleniu modelu warstwy danych możemy w przyszłości ‘podmienić’ używaną technologię na inną — np. NoSQL czy jakąkolwiek inną technologię, która pojawi się w przyszłości.
Warstwa prezentacji z kolei może być uzależniona od tego, w jaki sposób budujemy tą warstwę — nowoczesna aplikacja stworzona z użyciem technologii takich jak AngularJS będzie korzystała z innego modelu niż np. aplikacja okienkowa. Aby umożliwić łatwą podmianę czy współdziałanie kilku sposobów prezentacji, także ten model wydziela się osobno.
Dzięki temu podejściu pomimo zmian w sposobie przechowywania informacji czy ich prezentacji, główna część naszego systemu — jego logika biznesowa — nie zmienia się, i nie wymaga modyfikacji wraz z pracami w innych częściach aplikacji zmniejszając ryzyko problemów czy błędów.
Bram Cohen
Co chwila słyszymy o coraz młodszych osobach, które umieją programować — Bram (wg tego co mówi) nauczył się programować w wieku 5 lat. O ile nie sposób tego zweryfikować, bezsprzecznie jest on autorem protokołu BitTorrent — popularnego protokołu do dzielenia się plikami w sieci. Protokół ten powstał jako swego rodzaju kontynuacja prac nad projektem MojoNation — w skrócie był to protokół pozwalający przechowywać pliki w sposób rozproszony (oraz szyfrowany, choć projekt nie służył silnemu szyfrowaniu) na komputerach innych użytkowników (był kontynuowany jako wersja open source o nazwie Mnet, obecnie nierozwijany). Zaangażowanie w społeczność wokół BitTorrent’a spowodowało liczne procesy sądowe z wydawcami, które zakończyły się porozumieniem o usuwaniu linków do nielegalnych treści. Bram angażuje się także w społeczności programistów współorganizując liczne spotkania, został także wielokrotnie wyróżniony i nagrodzony przez różne czasopisma i organizacje branżowe. Więcej o jego życiu oraz twórczości znajdziesz na oficjalnej stronie.