Spóźnieni z #main’em, ale za to w odświeżonej szacie graficznej i powolutku nadrabiamy zaległości. Zapraszamy do lektury!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Prawie 1/3 odpowiedzi padła na naukę praktyczną — nie moglibyśmy się bardziej z tym zgadzać ;) Dlatego jeśli planujesz karierę w IT, zachęcamy do pisania własnej aplikacji, być może nasz kurs Javy Ci w tym pomoże!
Co we Frontendzie piszczy
Technologie Frontendowe są dość specyficzne — trendy i możliwości zmieniają się tak szybko, że ciężko za nimi nadążyć. Dla wszystkich chcących szybko nadrobić zaległości i poczytać masę ciekawych treści w temaci polecamy frontendrescue.org — opublikowali oni zbiór linków do bibliotek, tutoriali, osób wartych obserwowania, dokumentacji i kursów, które pomogą podjąć decyzję z jakiej biblioteki korzystać i zrobić pierwsze kroki z konkretną technologią.
Programuj dla NASA
Hackatony coraz częściej pojawiają się na mapie IT nie tylko w Polsce — i to w coraz mniejszych miejscowościach! Już niedługo będzie jednak niecodzienna okazja, 23 i 24 kwietnia w Warszawie odbywać się będzie hackaton z serii Space App Challenge organizowany przez NASA. Serdecznie zachęcamy do udziału :)
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: Czym jest JVM (maszyna wirtualna Javy)?
JVM to środowisko, w którym Java może się uruchamiać. Technicznie jest to wirtualna maszyna, czyli system ‘tłumaczący’ specyficzny język (w tym wypadku bytecode) na instrukcje zrozumiałe dla komputera (czyli język maszynowy).
Unikalność tego rozwiązania polegała na tym, że aplikacja skompilowana na jedną platformę, może być bez zmian uruchamiana także na innych systemach operacyjnych czy platformach sprzętowych — wszystkie różnice pomiędzy platformami są ‘wyrównywane’ na poziomie implementacji JVM (tradycyjnie aplikację trzeba skompilować pod konkretny system operacyjny i platformę sprzętową — wynika to z różnic w budowie procesorów i podstawowych funkcjach systemowych takich jak wyświetlenie tekstu na ekranie czy wczytanie pliku).
JVM jako standard jest otwarty, i firma Oracle (dawniej Sun Microsystems) dostarcza dwie implementacje — otwartą (OpenJDK) oraz na licencji (zawierającą dodatkowe optymalizacje i dodatkowe funkcje związane z zarządzaniem i uruchamianiem na dużej ilości urządzeń jednocześnie). Specyfikacja jest dostępna dla wszystkich i każda firma (lub osoba indywidualna) może napisać własną implementację — dla Javy 8 jest ona dostępna pod adresem https://docs.oracle.com/javase/specs/jvms/se8/jvms8.pdf.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Steve Shirley
Steve Shirley jest bizneswoman i pionierką w dziedzinie IT, która większość życia spędziła i przepracowała w Wielkiej Brytanii. Steve, a właściwie Dame Stephanie “Steve” pracowała na początku swojej kariery w dziale badawczym poczty — były to lata 50, a więc do jej obowiązków należało m.in. budowanie komputerów od podstaw czy programowanie ich w języku maszynowym. Pracę rozpoczęła zaraz po liceum, ponieważ — jak to sama ujęła — ówcześnie jedynym kierunkiem, na którym pozwolono by jej studiować była botanika.
W 1959 roku przeniosła się do firmy CDL (firma ta zajmowała się projektowaniem oraz realizacją komputerów przemysłowych), a już 3 lata później założyła własną firmę, mając zaledwie 6 funtów na start. Firma nazywała się Freelance Programmers i jej modelem biznesowym były właśnie usługi programistyczne świadczone przez freelancerów — w większości kobiety. Aż do 1975 roku, kiedy weszła w życie ustawa zabraniająca dyskryminacji wg płci, na ok. 300 pracowników firmy tylko troje było płci męskiej. Firma ta pracowała m.in. przy oprogramowaniu do rejestratorów parametrów lotu (tzw. czarnych skrzynek) samolotów Concorde.
Co ciekawe sama zainteresowana zmieniła imię na Steve, aby było jej łatwiej działać w środowisku biznesu, zdominowanym wówczas przez mężczyzn i właściwie niedostępnym dla kobiet. Za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień i nagród, w tym także od Brytyjskiej Królowej. W 1993 roku w wieku 60 lat przeszła na emeryturę i skupia się na działalności filantropijnej.