Może tak jak my przeganiacie kolejne zimowo-wiosenne przeziębienie? A może wręcz przeciwnie, zdrowi i pełni energii stawiacie czoła kolejnym wzywaniom? Niezależnie od sytuacji warto zajrzeć do naszej cotygodniowej porcji ciekawostek ze świata IT.
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Wyniki konkursu z 4Developers
Dziękujemy za wszystkie pomysły związane z tematem prelekcji na konferencji. Darmowa wejściówka na konferencję wędruje do Barbary Szwarc za propozycję “Creating API Documentation the Developers Love”. Sami z przyjemnością byśmy się wybrali na taką prelekcję ;) Gratulujemy zwyciężczyni a także pozostałym uczestnikom za świetne propozycje!
Prosimy o jak najszybszy kontakt na [email protected] abyśmy mogli przekazać Ci kod!
Geek tapety na pulpit
Na blogu jestemgeekiem.pl nie lada gratka! Minimalistyczne, geekowskie tapety na pulpit, które ucieszą nie tylko programistę.
LOGO w nowym wydaniu
W nielicznych wolnych chwilach przeglądamy nowości na kickstarterze — naszą uwage przykuł niedawno projekt Cubetto. Cubetto to przeniesienie żółwia LOGO (na którym być może kiedyś uczyłaś się programować w szkole) do świata rzeczywistego. Jest też zintegrowana m.in. ze Scratchem, co oznacza masę zabawy i nauki w jednym!
Rzut okiem w przyszłość
Ten news dotyczy trochę bardziej fizyki niż IT, ale nadal jest ekscytujący — naukowcom udało się teleportować zakodowaną informację. Choć nie jest to jeszcze coś, czym zastąpisz modem w domu, możliwości na przyszłość są nieograniczone, głównie przez to, że ‘transport’ informacji nie zajmuje czasu (dla porównania — za pomocą światłowodów przesłanie informacji za ocean zajmuje ok. 200ms). Z niecierpliwością czekamy na więcej!
Piekło zamarza?
Niechęć firmy Microsoft do otwartych technologii i standardów (z nielicznymi wyjątkami jak np. Kerberos czy LDAP) jest wręcz legendarna — wystarczy wspomnieć wypowiedź ówczesnego prezesa firmy, Steva Ballmera, z 2001 roku, który nazwał Linuxa nowotworem świata IT. Microsoft ogłosił niedawno, że wyda wersję swojej bazy danych — SQL Server — na systemy z rodziny Unix. Wynika to zapewne z pragmatyzmu (1/3 serwerów uruchomionych w chmurze Microsoft działa na Linuxie), ale nadal wywołało niemałe poruszenie w świecie IT. W tym kontekście warto wspomnieć także, że chmura Microsoft Azure także opiera się na Linuxie (dokładniej mówiąc: sprzęt sieciowy w niej wykorzystywany).
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: Czym jest ‚bean’ w Springu? Co może, a co nie może nim być?
Beany to obiekty w naszej aplikacji, które są zarządzane (a więc tworzone i inicjowane) przez Springa (w ramach kontenera IoC). Beanem nazywamy dowolny obiekt, który jest zarządzany przez Springa (nie ma w tym zakresie żadnych dodatkowych wymagań). Innymy słowy — wystarczy, że Spring o nim ‚wie’ i jest w stanie użyć go przy polach z adnotacją @Autowired.
Aby jakiś obiekt był beanem, możemy użyć jednej z adnotacji-stereotypów lub zadeklarować go wprost (więcej o tym pisaliśmy w lekcji 9). Beanem w Springu może być (prawie) dowolny obiekt — w tym np. serwisy pisane przez Ciebie, wewnętrzne klasy Springa (np. implementacja ApplicationContext), ale także zwykłe Stringi czy Integery.
Jedynym wyjątkiem są kolekcje i mapy — Ponieważ pola tego typu są traktowane specjalnie w Springu, nie mogą one być beanami same w sobie. Jedynym rozwiązaniem jest ‚opakowanie’ ich w jakąś klasę przed użyciem (np. stworzenie klasy tylko z jednym polem — kolekcją, która nas interesuje).
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Edgar F. Codd
Edgar Codd z pewnością może być opisany jako twórca podstaw branży IT takiej, jaką znamy ją współcześnie. Pracował on w firmie IBM, gdzie zajmował się przechowywaniem i przetwarzaniem danych. Jego najgłośniejszą publikacją jest dokument z 1970 roku zatytułowany “A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks”, gdzie nakreślił teorię za relacyjnymi bazami danych. Zrewolucjonizowały one sposób przechowywania i przetwarzania informacji, a także umożliwiły skalowanie aplikacji wraz ze wzrostem możliwości komputerów — model przez niego zaproponowany był ograniczony jedynie wydajnością i zasobami komputera, na którym był realizowany. Po publikacji wspomnianego artykułu nadal kontynuował prace nad bazami danych, publikując m.in. 13 cech, które musi posiadać relacyjna baza danych (opublikował je, aby producenci baz danych nie ‘naciągali’ znaczenia tego określenia w celach marketingowych). Ta publikacja nosi nazwę 12 reguł Codda (czasem bywa także zwana 12 przykazaniami Codda) i zawiera 13 zasad (ponumerowanych od 0 do 12 — stąd nazwa). W późniejszych latach wsławił się także m.in. pracami nad OLAP (akronim od On-Line Analytical Processing) — sposobem analizy dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym (efekty jego pracy do dziś stanowią podstawę działania hurtowni danych i niektórych systemów typu Big Data). Był laureatem nagrody Turinga.
Notka biograficzna opublikowana przez IBM po śmierci