“Idzie luty — załóż ciepłe buty” czy jakoś tak to brzmiało. Może faktycznie będzie bardziej zimowo? Z przewidywania pogody jesteśmy kiepscy, ale znaleźliśmy trochę ciekawych informacji, którymi możemy się podzielić!
Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia, prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)
Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia
Zdecydowana większość naszych czytelników korzysta z kalendarza w jakiejś formie — elektronicznej bądź papierowej. Co ciekawe, 19% głosów przypadło notatkom odręcznym — to informacja dla twórców aplikacji wspierających zarządzanie czasem — co najmniej 20% rynku jest jeszcze niezagospodarowane ;)
Języki programowania jako postacie Star Wars
Ze Star Warsami było już chyba wszystko, więc nie mogło zabraknąć i takiego zestawienia. Warto jednak pamiętać, że kryterium do wyboru języka nie powinna być tylko i wyłącznie ulubiona postać :) Pisaliśmy o tym trochę tutaj, więc jeśli zastanawiasz się, co wybrać sprawdź nasz wpis!
Vim tutorial
Dla jednych Vim to czarna magia, dla innych kultowy edytor, w którym robią wszystko. Mówiąc obiektywnie to zaawansowany edytor tekstu pod konsolę :) Niemniej jednak w wolnej chwili można poznać jego postawy i zobaczyć, czy będzie to nasz ulubiony sposób pisania/kodowania.
hello World quiz
Jeśli chcesz dodać swojemu obijaniu się choć trochę z nauki, zrób quiz, który polega na zgadywaniu co to za język programowania na podstawie hello World! Może odkryjesz, że jakaś składnia jest znacznie bardziej przyjemna niż Ci się wydawało?
Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia
A pytaliśmy o to: Co to jest BPMN i do czego służy?
BPMN to akronim od Business Process Modeling Notation — jest on dla procesów biznesowych tym, czym UML dla systemów i kodu — sposobem wizualnego opisu, a jednocześnie standardem pozwalającym na wymianę danych pomiędzy systemami.
BPMN pozwala opisywać procesy biznesowe, czyli sposób, w jaki systemy dostarczają wartość, a także w jaki achodzi interakcja z użytkownikami / innymi uczestnikami procesu. Dzięki tej notacji, diagramy UML stają się narzędziem nie tylko dla programistów, ale też dla analityków.
Więcej pytań technicznych z poprzednich mainów wraz z linkami do odpowiedzi znajdziesz tutaj!
Joanna Hoffman
Córka naszego rodzimego reżysera Jerzego Hoffmana wpisała się w historię Apple’a — i to dość znacząco. Joanna Hoffman, bo o niej mowa, studiowała na uniwersytecie w Chicago, gdzie zrobiła sobie roczną przerwę. Za namową przyjaciół trafiła na wykład organizowany przez Xerox — ówczesnego giganta branży nowych technologii — gdzie podczas dyskusji została zauważona przez przedstawicieli firmy NeXT i zaproszona na rozmowę. W ten sposób w 1980 roku trafiła do projektu Mac, który później przemienił się w firmę Apple znaną nam do dzisiaj. Pracowała tam do lat 90 kierując marketingiem a także tworząc pierwszą wersję wytycznych do budowania interfejsu użytkownika systemu Mac. Można więc powiedzieć, że to jej w co najmniej jakiejś części zawdzięczamy wiele z funkcjonalności systemów graficznych, do których przywykliśmy ;)
Co ciekawe — była uważana za jedną z niewielu osób, które były w stanie bronić swojego zdania przed Stevem Jobsem. Otrzymała za to nawet nagrodę, która funkcjonowała jako pół-żart w firmie. Choć obecnie nieaktywna zawodowo, jej wpływ na branżę IT oraz to, jak ona wygląda współczesnie, był bez wątpienia ogromny.