Wybierasz się na rozmowę o pracę, na której bardzo Ci zależy? Pokaż rekruterowi, że rzeczywiście jesteś zainteresowany jego ofertą i że to właśnie Ty jesteś kandydatem, którego szuka! W tym wpisie znajdziesz kilka ważnych pytań, które warto zadać podczas tego etapu rekrutacji.
Wpis pochodzi z bloga No Fluff Jobs. Na końcu wpisu także informacja o konkursie!
Co do tego rekruterzy są zgodni — jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat nie ma żadnych pytań odnośnie stanowiska, najprawdopodobniej nie jest nim zainteresowany. Taka postawa osoby ubiegającej się o nową pracę nie stawia jej w dobrym świetle i istnieją małe szanse, że to własnie ona zostanie wybrana. O co zatem warto pytać rekrutera, aby go do siebie nie zrazić i pokazać, że na poważnie traktujesz jego ofertę?
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pytań, w zależności od obszaru, jaki Cię interesuje.
Pytania o stanowisko:
- Jaki jest zakres obowiązków stanowiska, na które aplikuję?
- Jaki jest poziom samodzielności tego stanowiska? Za jakie kwestie będę odpowiadał sam, a o czym będzie decydował kierownik projektu?
- Jakie dodatkowe obowiązki wiążą się z pełnieniem tego stanowiska?
- W jaki sposób będą mierzone efekty mojej pracy?
Tego rodzaju pytania wręcz powinny paść, jeśli rekruter sam nie wyjaśnił Ci tych kwestii. Jeśli rzeczywiście interesuje Cię dane stanowisko, to naturalne, że chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca i czy takie warunki spełniają Twoje oczekiwania. To ważne, aby już na samym początku ustalić, jakie będziesz miał obowiązki, a także jakiego rodzaju aktywności pojawią się w Twojej codziennej pracy.
Pamiętaj, że po takiej rozmowie musisz sam być zdecydowany, czy na pewno chcesz pracować w danej firmie!
Pytania o projekt:
- Nad jakim projektem obecnie pracuje zespół, do którego miałbym dołączyć?
- Ile osób należy do tego projektu?
- Czy istnieje możliwość ewentualnej zmiany projektu?
- Jaki był najciekawszy projekt, nad jakim pracowała Pańska firma?
To bardzo ważne, aby to, co robisz najzwyczajniej w świecie sprawiało Ci frajdę i satysfakcję. Z tego względu powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o projekcie, nad którym będziesz pracował. Jak wiesz, ofert pracy w IT jest dużo, dlatego nie ma sensu, abyś zajmował się czymś, co nie będzie dla Ciebie ciekawe.
Dalszy rozwój
- Jakie możliwości rozwoju / dokształcenia oferuje Pańska firma?
- Jak wygląda ścieżka kariery w Państwa firmie?
Rozmowa na temat dalszej ścieżki zawodowej pozwoli Ci zobrazować sobie, czego możesz się spodziewać wiążąc się z daną firmą na dłużej. To ważne informacje, dzięki którym będziesz wiedział, w czym warto specjalizować się na danym stanowisku.
Pokaż, że jesteś ambitny i zależy Ci na nowych wyzwaniach. Nie bój się pytać, co należy zrobić, aby dostać awans. Dzięki tego typu pytaniom zrobisz wrażenie osoby ambitnej, która stale chce podnosić swoje umiejętności i kompetencje, a to bez wątpienia duży plus w oczach rekrutera!
Zespół
- Jaki staż pracy mają ludzie, z którymi miałbym współpracować?
- Jak określiłby Pan/Pani kulturę organizacyjną w Państwa firmie?
- Kto odpowiada za dobór technologii?
Praca zespołowa to bardzo istotny element Twoich codziennych obowiązków. Ważne jest zatem, aby team, z którym masz współpracować nadawał na podobnych falach, co Ty. Możesz też dopytać, jak wygląda podział obowiązków w zespole, czym zajmują się poszczególne osoby czy też jaka jest średnia wieku tych osób.
Ludzie w zespole mają przecież ogromny wpływ na Twoje codzienne samopoczucie i satysfakcję z pracy i na to, czy rzeczywiście chętnie do niej przychodzisz. To ważne, aby wiedzieć, z kim będziesz spędzał te 40 godzin w tygodniu.
Specyfika pracy
- Z jakich narzędzi korzysta zespół?
- Na jakich technologiach pracujecie?
- Z jakiej metodyki zarządzania projektami korzystacie? Działacie zgodnie z Agile czy raczej Waterfall?
- Jakich technik programowania używacie? Czy zdarza się Wam np. programować w parach albo stosować TDD?
- Czy korzystacie z innowacyjnych rozwiązań/nowoczesnego oprogramowania? Jeśli tak — to z jakiego?
- Z jakiego oprogramowania korzysta Państwa firma?
Zadając pytania odnośnie specyfiki pracy, pokazujesz rekruterowi, że bierzesz ją na poważnie i już teraz chciałbyś poznać najwięcej konkretów z nią związanych.
To, co ważne dla Ciebie to przede wszystkim fakt, że dzięki takim pytaniom dowiesz się, czy proces oraz styl pracy odpowiada Twoim wymaganiom i przyzwyczajeniom. Jeśli jesteś Agilowcem, z pewnością nie chciałbyś przecież pracować z firmie działającą zgodnie z Waterfallem.
Działalność firmy
- Czy Wasza firma organizuje hackathony, konferencje, spotkania?
- Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę ?
- Jakie są wartości i cele Państwa firmy?
Szczególnie w branży IT, Specjalistom HR zależy, aby pracownicy utożsamiali się z daną firmą, a co za tym idzie — byli do niej przywiązani i nie myśleli o zmianie pracodawcy. To m.in. właśnie z tego powodu warto zainteresować się daną organizacją i pokazać, że nie tylko warunki zatrudnienia, ale także to, gdzie pracujesz jest dla Ciebie ważne.
Rekrutacja
- Kiedy można spodziewać się informacji i decyzji?
- Czy przewidują Państwo dalsze etapy rekrutacji? Jakie?
Pytania odnośnie rekrutacji, zadane na koniec rozmowy pozwalają Ci określić, jak długo będziesz czekał na decyzję, a także na co musisz się jeszcze przygotować.
Możesz też poprosić rekrutera o feedback, nawet jeśli Twoja kandydatura miałaby zostać rozpatrzona negatywnie. Warto pokazać, że zależy Ci na ciągłym podnoszeniu swoich kompetencji, dlatego liczysz się z konstruktywną opinią na temat swojej osoby. Nawet jeśli więc tym razem się nie uda, dzięki takim informacjom, następne rozmowy o pracę z pewnością pójdą Ci lepiej.
A teraz odwróćmy sytuację!
Jakie pytania powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby zrobić dobre wrażenie na kandydacie — programiście?
Czekamy na Twój komentarz pod wpisem lub na Facebooku NoFluffJobs!
Konkurs!
Z okazji współpracy mamy także przyjemność ogłosić konkurs dla naszych czytelników :) Nagrody zostały ufundowane przez sklep No Fluff Coder. Aby wygrać, opisz w kilku zdaniach wymarzoną ofertę pracy (a najlepiej — po prostu napisz samą ofertę :) ). Nie zapomnij wspomnieć o firmie — co ją wyróżnia i powoduje, że byłaby to najlepsza dla Ciebie oferta! Termin wysyłania zgłoszeń mija z końcem października. Swoją odpowiedź zamieść w komentarzu pod tym wpisem lub pod ogłoszeniem o konkursie na FB.
Wpis pochodzi z bloga No Fluff Jobs (oryginalna publikacja: https://blog.nofluffjobs.com/rozmowa-o-prac%C4%99-w-it-o-co-warto-zapyta%C4%87-rekrutera-58d299554b29).