Ten temat nie mógł się nie pojawić na naszym blogu. W szczególności, że organizujemy we Wrocławiu Devoxx4kids i chcąc nie chcąc zrobiliśmy spory research! A uwierzcie, jest w czym wybierać!
PS. Tak, jeśli jesteś całkowicie zielony w programowaniu, to materiały poniżej mogą być świetnym startem również dla Ciebie. Nie ma nic złego sięgnąć na początku po materiały przygotowane dla dzieci, są one bowiem stworzone z naciskiem na jasne i proste wytłumaczenia, oraz dużo zabawy podczas nauki :) Jeśli więc nigdy nie programowałaś, sprawdzenie siebie w Scratchu czy AppInventorze, albo nauka z książką Ruby na Wesoło może być świetnym startem!
Książki
Na polskim rynku pojawiło się kilka naprawdę fajnych pozycji, które śmiało możemy polecić. Dzieci, jak dorośli, mogą mieć różne preferecje jeśli chodzi o źródła nauki i praca z książką może okazać się dla nich znacznie ciekawsza niż kursy online. Dodatkowo, to super materiał dla rodzica (opiekuna), bo dzięki niemu i on może przyswoić sobie podstawowe koncepty, by łatwiej wytłumaczyć je swojemu dziecku.
Dla najmłodszych polecamy: Hello Ruby. Programowanie dla Dzieci. Mieliśmy ją w swoich rękach i wygląda wspaniale! Przygody Ruby przeplatane są zadaniami, a na samej stronie www można znaleźć dodatkowe materiały do nauki i zabawy. Nie ma tu konkretnego języka programowania, są za to zadania nastawione na logiczne myślenie i kreatywność — czyli cechy każdego dobrego programisty.
Dla nieco starszych serię: Programowanie na wesoło, dostępną dzięki PWN. Znajdziecie w niej m.in: Python dla dzieci, JavaScript dla dzieci, Ruby na wesoło czy Programowanie z Mindcraftem. Te książki to już podręczniki poszczególnych technologii, które w prosty sposób tłumaczą podstawy języka i programowania. Po bardziej szczegółową recenzję odsyłam na blog GeekTaty!
Roboty
Dlaczego są fajne? Bo pozwalają fizycznie zobaczyć, co robi napisany program. Pozwalają też zaznajomić dziecko z podstawami elektroniki.
Photon
Zacznijmy od świetnego, polskiego projektu — Photon, to robot, który rośnie razem z nauką. Gdy dzieci uczą się coraz więcej, robot zaczyna mówić, widzieć poruszać się i odróżniać pory dnia. To zachęca je do dalszego ekspolorowania świata IT. Zarówno kampania na indiegogo jak i na kickstarterze okazała się dla niego super sukcesem. Obecnie, możecie kupić go w preorderze i trochę na niego poczekać, myślę jednak, że będzie warto ;) A więcej o samym projekcie przeczytacie na jego stronie www.
Lego Mindstorms
Czyli klocki, które można samodzielnie programować, i które potrafią naprawdę sporo. Roboty tak stworzone potrafią naprawdę sporo. Niestety, podstawowy zestaw jest dość drogi, ale istnieją już wypożyczalnie, gdzie za mniejszą kwotę można się nimi pobawić (często też można je spotkać w ofercie kursów programowania dla dzieci);) Lego ma jeszcze jeden projekt a mianowicie Lego WeGo, który jest bardziej przystępny cenowo.
Dash and Dots
Poznajcie dwójkę sympatycznych robotów, Dash and Dots. Można się nimi naprawdę fajnie bawić, przykładowe scenariusze lekcji znajdziecie tutaj: http://nauczyciele.makewonder.pl/inspiracje.html Do robotów można dokupić akcesoria, a także skorzystać z 5 darmowych aplikacji, które nie tylko umożliwią świetną zabawę, ale też zapoznają z podstawami programowania.
Sphero
To kolejne roboty, które możecie kojarzyć np. z wersji Star Wars, a które można programować za pomocą aplikacji (np. na telefon).
Cubetto
Cubetto to przeniesienie żółwia LOGO (na którym być może kiedyś uczyłaś się programować w szkole) do świata rzeczywistego. Jest też zintegrowana m.in. ze Scratchem, co oznacza masę zabawy i nauki w jednym!
Kursy i narzędzia Online
Wiele narzędzi do nauki programowania, opiera się o “puzzle”, z których w łatwy i intuicyjny sposób można złożyć aplikację. Dzięki temu dziecko może skupić się na stworzeniu aplikacji i jej logicznym ułożeniu, a nie na meandrach składni danego języka (świetna sprawa też dla początkujących dorosłych, by zrozumieć samo przekładanie poszczególnych elementów kodu na funkcjonalności).
(PL) — oznacza, że interfejs (lub jego część) jest w języku polskim.
Hour of code (PL)
Godzina dla programowania to międzynarodowa akcja, która zachęca do spróbowania swoich sił z kodem. Co roku z tej okazji pojawiają się specjalne kursy, które przeprowadzają przez podstawy programowania. W tej nauce pomagają postaci z dobrze znanych bajek (była Kraina Lodu, Star Wars, MindCraft).
Scratch (PL)
To język programowania, stworzony do nauczania dzieci i młodzieży (od 8 lat wzwyż, ale młodsze dzieci z pomocą rodziców na pewno sobie poradzą) podstaw programowania. Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki… programy w nim stworzone naprawdę robią wrażenie.
App Inventor
A co gdyby podobnie jak w Scratchu zaprogramować aplikacje mobilną, a potem móc jej używać na swoim telefonie? Dzięki App Inventor (i posiadaniu telefonu z Androidem) jest to możliwe! Sama byłam świadkiem jak Zuza podczas spotkania Geek Girls Carrots w 25 min stworzyła w nim minutnik do jajek :)
Pocket Code (PL)
Aplikacja mobilna (Android), która pozwala na programowanie za pomocą klocków/puzzli, ale pozwala na wykorzystanie potencjału telefonu komórkowego — takie jak kompas, kamera. Aplikacje stworzone w ten sposób mogą być pobierane czy wysyłane do innych użytkowników.
Tynker
To platforma z grami i kursami online, w których podobnie jak w kursach opisanych powyżej programujemy z “puzlli”. W ofercie są dostępne aplikacje, dzięki którym można zaprogramować robota (np. Sphero) czy drona.
Plural Sight
Na tej platformie, którą większość z Was może kojarzyć z bardzo dobrych kursów dla dorosłych, znajdziecie również darmowe materiały do nauki dla dzieci np. HTML, projektowanie, czy programowanie gier.
Tech Rockets
Platforma z kursami z Javy, Pythona czy JS. Część materiałów (pierwsza część kursu, czy też Hour of Code) jest bezpłatna. Warto sprawdzić : https://www.techrocket.com/code/hour-of-code-on-tech-rocket-courses
Khan Academy (PL)
Darmowe kusy, częściowo w języku polskim i dla dorosłych i dla dzieci. Zawiera materiały wideo, zadania i dodatkowe materiały. Warto sprawdzić.
Lightbot
Aplikcja mobilna, która pozwala programować wirutalnego robota i sterować jego drogę na torze przeszkód. Wszystko w bardzo intuicyjny sposób, za pomocą strzałek i prostych znaków.
Kodable
Kurs online (w podstawowej wersji darmowy), skierowany do rodziców i nauczycieli! Zawiera wstęp teoretyczny, scenariusze lekcji i ćwiczenia.
Code combat
Nauka programowania (m.in. Python, JS) poprzez granie w grę! Mamy bohatera, który musi pokonywać przeszkody, zbierać nagrody i walczyć, my mu w tym pomagamy pisząc odpowiedni kod. Jest zabawa!
Hop Scotch
Aplikacja na iPhona i iPada, która również uczy programowania i pozwala na tworzenie animacji, gier czy stron www.
Organizacje i fundacje
W temacie nauki programowania dzieje się coraz więcej! Poniżej znajdziecie inicjatywy, które mogą wspierać Wasze dzieci w nauce kodowania i poznawaniu świata IT.
Devoxx4Kids
Oddolna inicjatywa o charakterze open source, która powstała kilka lat temu wśród organizatorów konferencji Devoxx. Otwarte zajęcia dla dzieci 6+, 8+,10+,12+ oraz ich rodziców, to okazja by pokazać jak wiele możliwości daje IT, robotyka czy elektronika. W Polsce od dwóch lat organizowane są warsztaty w ramach tej idei. Najbliższe wydarzenie, organizowane jest we Wrocławiu (a my dzielnie w tym pomagamy).
Coder Dojo
Girls code fun
Fundacja, która organizuje szkolenia z programowania dla dziewczyn i działa na terenie Warszawy.
Mistrzowie Kodowania
To program dla szkół (i nie tylko), przygotowujący opiekunów do prowadzenia zajęć z programowania. Udział w programie i szkoleniach jest bezpłatny. Szkołę lub inną placówkę realizującą zadania edukacyjne zgłaszają nauczyciele i dyrektorzy wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny w okresie rekrutacji na stronie www. Na ich stronie możecie również znaleźć gotowe scenariusze lekcji z których można skorzystać, jak i webinary dotyczące konkretnych technologii: wiki.mistrzowiekodowania.pl
Super Koderzy
Program fundacji Orange, który zachęca do wykorzystywania IT poza informatyką i użycia jej podczas lekcji polskiego, historii czy przyrody. Rekrutacja dla szkół nadal trwa.
Język Maszyn
Projekt, w ramach którego udostępniane są bezpłatne materiały dla nauczycieli i rodziców wspierające naukę programowania u dzieci.
Dużo tego, ale pewnie nie opisaliśmy wszystkiego. Zachęcamy Was do podzielenia się innymi wartościowymi materiałami, urządzeniami, programami, kursami i organizacjami wspierającymi odkrywanie IT przez dzieci. Tradycyjnie, najciekawsze propozycje dodamy do wpisu.