#main, 5 października

By 5 października 2015#main

Mamy dla Ciebie kolejną porcję linków i inspiracji w sam raz na rozpoczęcie tygodnia. Gotowa?

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;) No to zaczynamy. 

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

Zadaliśmy Wam pytanie: Co jest dla Ciebie najważniejsze przy szukaniu pracy? Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają zebrane przez nas wyniki:

wyniki ankiety

Jeśli czytają nas teraz osoby z HR/szefowie firm to może warto uwzględnić te wyniki i spróbować dostosować do możliwości firmy. Przykładowo, jeśli nie jest możliwa praca na MacBooku, a kandydat jest do tego sprzętu przyzwyczajony, może pośrednią opcją będzie kupienie mu macowej klawiatury (żeby nie musiał codziennie frustrować się zamianą alta z controlem:)), a jeśli firma znajduje się na obrzeżach miasta, umożliwienie elastycznych godzin pracy (które powoli stają się w branży normą – grunt to być na spotkaniach swojego projektu) i pracy zdalnej. Warto też pamiętać, że możliwości rozwoju to nie tylko budżet szkoleniowy, ale, a może przede wszystkim – ludzie, od których możemy się uczyć.

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

Zapytaliśmy Was o to, jaka jest różnica pomiędzy klasą abstrakcyjną a interfejsem? We wpisie z cyklu #PraktycznaJava umieściliśmy na nie odpowiedź. Myślisz, że wiesz? A poznałaś już metody default z Javy 8? Zachęcamy do sprawdzenia, jak zmieniają one odpowiedź na to pytanie, czym są, jak i kiedy je stosować.

f.lux

Odpowiedź na nocną pracę przy komputerze, dla osób, które nie lubią ciemnych motywów w swoim IDE. F.lux(klik!) to aplikacja, która dostosowuje jasność i temperaturę kolorów do pory dnia. Na początku można mieć drobne problemy z przyzwyczajeniem do tych zmian na ekranie, ale po czasie jest wręcz niezbędny do pracy. Polecamy sprawdzić, bo może odprężyć Twoje oczy.

TEMPLATED

Nie samym backendem żyje człowiek :) Jeśli pracujesz nad swoją aplikacją warto by jakoś wyglądała – do tego polecamy Ci stronę http://templated.co, na której znajdziesz kilkaset szablonów z licencją CC. Nic, tylko korzystać!

JHipster

Jakiś czas temu bawiliśmy się trochę JHipsterem(klik!), czyli generatorem aplikacji opartym na Yeomanie. Pozwala on na szybkie stworzenie szkieletu z użyciem Spring Boota i Angulara. Ciekawa zabawka, która w prostych przypadkach napisze spory kawałek kodu za Was. Macie ochotę byśmy się nią  trochę więcej pobawili i pokazali Wam jak działa w praktyce? Piszcie w komentarzach.

Gordon E. Moore

To współzałożyciel Intela, któremu zawdzięczamy prawo Moore’a. Jest to empiryczna zasada, która głosi, że „liczba tranzystorów w układzie scalonym zwiększa się w kolejnych latach zgodnie z trendem wykładniczym (podwaja się w niemal równych odcinkach czasu)” i została przez niego zaobserwowana w 1965r! Początkowo, ten odstęp czasu wynosił 18 miesięcy, teraz to 24 i prognozuje się, że ten rozwój będzie zwalniał. Zasada ta, przekłada się też na pojemności dysków twardych, czy pamięć operacyjną. Zainteresowanych tematem odsyłamy do oryginalnego artykułu(klik!) ,a także do strony Intela(klik!), gdzie można znaleźć podsumowanie rozwoju technologii wytwarzania procesorów.

Zadanie

Mamy trzy klasy, A, B i C, które są zdefiniowane następująco:

public class A {
	public A() {
		System.out.println("A constr");
	}

	public void shout() {
		System.out.println("A shout");
	}

	public void doSomething() {
		System.out.println("A do");
	}
}

class B extends A {
	public B() {
		System.out.println("B constr");
	}

	public void shout() {
		System.out.println("B shout");
	}

	public void doSomething() {
		System.out.println("B do");
		super.doSomething();
	}
}

class C extends B {
	public void doSomething() {
		System.out.println("C do");
		super.doSomething();
	}
}

Jaki będzie wynik działania następującego fragmentu kodu:

A a = new A();
a.shout();
a.doSomething();

A b = new B();
b.shout();
b.doSomething();

A c = new C();
c.shout();
c.doSomething();

W jaki sposób najlepiej jest Ci się uczyć i poznawać nowe technologie?

Tradycyjnie zbieramy Wasze odpowiedzi do niedzieli.

W jaki sposób najlepiej jest Ci się uczyć i poznawać nowe technologie?
 • Add your answer

Możesz wybrać kilka odpowiedzi.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • CodeObiect

  Chętnie przeczytam wasz wpis odnośnie praktycznego użycia JHipster :)

  Pozdrawiam!

 • Jakub

  F.lux jest ekstra. Korzystam od jakiś dwóch lat. Heh, jak się go wieczorem wyłączy z jakiegoś powodu ale dziwny, niebieski ekran się robi ;P

  Po zmianie komputera niestety mam problem, nie działa płynna zmiana temperatury barw (wcześniej się płynnie zmieniała, teraz pstryk przeskakuje). Ale daje radę. :)