#main, 2 listopada 2015

By 2 listopada 2015#main

Zaczynamy listopad, mamy nadzieję, że będzie w nim jeszcze trochę słonecznych dni. Gotowi na kolejną porcję ciekawych informacji?

Cykl #main to punkt początkowy Waszego tygodnia,  prasówka, w której zbieramy ciekawe linki, dzielimy się informacjami, a także podsyłamy programistyczne zadanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy Wam poniedziałkowy powrót do rzeczywistości ;)

Podsumowanie ankiety z zeszłego tygodnia

Zgodnie z sugestią poprawiliśmy kontrast wykresu, mamy nadzieję, że nie będzie już problemu z odnalezieniem właściwych procentów :). Pamiętajcie, że legenda jest od najbardziej popularnej odpowiedzi do tych mniej popularnych.

 

jezyki i technologie

Wow, widzimy, że jest naprawdę duże zainteresowanie Angularem, pewnie też ciekawi jesteście tego, jak wyjdzie jego wersja 2.0? Zainteresowanych poznaniem tego narzędzia możemy odesłać do kursu na codeSchool (klik) albo codeCademy (klik).

Pytanie na ten tydzień

Opisz czym jest autoboxing i kiedy jest wykorzystywany.

Odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia

Jaka jest różnica pomiędzy SVN oraz GIT?

Pomimo, że oba narzędzia służą do wersjonowania kodu, istnieją zasadnicze różnice pomiędzy nimi. SVN jest technologią starszą, ale przede wszystkim zarządzaną centralnie. Oznacza to, że jest jeden centralny serwer, który jest ‚nadrzędny’ wobec wszystkich innych. Nadaje on identyfikatory kolejnym rewizjom, które są kolejnymi numerami. Umożliwia tworzenie branchy, ale stanowią one część repozytorium – ich rewizje są współdzielone z główną gałęzią, nie ma także możliwości tworzenia ‚lokalnych’ branchy. W praktyce oznacza to konieczność „lockowania” plików, co również ma swoje zalety, np. gdy pracuje się z plikami typu Excel, które łączy się trochę trudniej niż kod :).

GIT w założeniu jest zdecentralizowany – każde repozytorium może być ‚serwerem’. Kolejne rewizje mają identyfikatory będące skrótem (ang. hash) zmian, które zawierają, dzięki czemu możliwa jest ich jednoznaczna identyfikacja na różnych repozytoriach. Branche mogą być lokalne lub dzielone, a sama operacja jest mało kosztowna i nie powoduje dużego przyrostu rozmiaru repozytorium. Rewizje są tylko w obrębie branchy – tzn. są powiązane jedynie z ‚poprzednią’ rewizją.

Więcej o różnicach i obsłudze każdego z nich znajdziesz wkrótce na naszym blogu!

33RD DEGREE 4 CHARITY

Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać merytorycznie swoimi prelekcjami tę konferencję, która zapowiada się naprawdę świetnie. Bardzo różnorodna agenda na te dwa dni (31.11-01.12) zachęca tak samo, jak sama konwencja wydarzenia, które to przekazuje fee za uczestnictwo (sam wybierasz jedną z kilku zaproponowanych kwot) na wsparcie wybranej przez Was inicjatywy. Super pomysł na podzielenie się z innymi! Zachęcamy do udziału, bo ten projekt to prawdziwe win-win.

Nauka, poprzez ściąganie

Co ty na to, by swoją naukę programowania zacząć od czegoś naprawdę fajnego, np. od sklonowania już istniejących pomysłów np. WordPressa? Podlinkowany przez nas kurs działa właśnie w ten sposób, ale możesz to zrobić też samemu – jeśli brakuje Ci pomysłu na aplikację do portfolio, poszukaj jakiejś, która Ci się podoba, zastanów się jak możesz podejść do tematu i zrobić jej swoją wersję – pamiętaj tylko o koniecznych uproszczeniach, inaczej zajmie to duuuuużo czasu! Gotowe pomysły na aplikacje znajdziecie też tutaj (kilk!), nic tylko programować!

Mówienie ‚nie’ jest złotem

Koniecznie kliknijcie w linka i sprawdźcie, dlaczego! Odmawianie pomaga zachować kształt Twojemu produktowi, ale też po prostu pozwala na jego realizację.

Algorytm radzi sobie lepiej niż ludzie?

Chociaż sztuczna inteligencja jest jeszcze daleko, komputery radzą sobie coraz lepiej z przewidywaniem ludzkich zachowań. Artykuł, pokazuje algorytm, który jest w stanie przewidywać zachowania grupy ludzi i robi to lepiej niż ludzie ;)

Nikola Tesla

Imiennik kociej współautorki bloga jest naszym ulubionym geekiem wszechczasów. Wiele współczesnych wynalazków zawdzięczamy właśnie jemu (jak np. radio i ogólnie bezprzewodową komunikację, prąd przemienny, a także promieniowane roentgenowskie!, silnik elektryczny i wiele, wiele innych). Jednocześnie pracował dla samej przyjemności odkrywania i poznawania świata, nie przejmował się, kiedy inni wykorzystywali jego pomysły. Jest zdecydowanie jednym z bardziej niedocenianych wynalazców w naszej historii.

Biografia Nikola Tesli: http://www.teslasociety.com/biography.htm

Polecamy też ‚biografię’ w formie komiksu: http://theoatmeal.com/comics/tesla

Pytanie na ten tydzień

Liczymy na Wasze odpowiedzi, dzięki nim uzupełnimy nasz FAQ o listę fajnych i pożytecznych miejsc do wymiany wiedzy.

Z jakich forum programistycznych regularnie korzystasz?
 • Add your answer

 

Na koniec dwa ogłoszenia. Po pierwsze, mamy nadzieję, że z częścią z Was widzimy się w czwartek na konferencji code::dive we Wrocławiu, gdzie Kuba będzie opowiadał o aplikacjach współbieżnych w ujęciu globalnym.

Po drugie, chcemy Was przeprosić za problemy jakie mieliśmy z serwerem (mogliście trafić na błędy 504 lub 503) na naszym blogu (prawie 10% ruchu w ostatnich 2 tygodniach dostało taki komunikat). Niestety wina leżała po stronie hostingu i nie bardzo mogliśmy coś z tym zrobić. Cała batalia ma się na szczęście ku końcowi, mamy nadzieję, że teraz będzie stabilnie i bez problemów.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Nierozumny,

  Chyba nigdy nie pojmę fenomenu JS i Angulara ;)

  • To zdaje się pierwsza poważniejsza próba sensownego podejścia do programowania po stronie klienta. Wcześniejsze możliwości w tym zakresie można by porównać do pisania aplikacji webowych w C++ – teoretycznie można, ale odkąd są inne technologie, to się tego nie stosuje ;)

 • sajmplus

  Właśnie wracam z code::dive do Krakowa. Kuba: pełen profesjonalizm, szkoda tylko że tak krótko. Chociaż programuje w C++ większość koncepcji było mi znanych już wcześniej ale też nauczyłem się czegoś nowego :)

  W przypadku kolejnych prelekcji dajcie koniecznie znać dużymi literami bo chociaż śledzę bloga i profil na Facebooku to o wykładzie Kuby dowiedziałem się dopiero z identyfikatora :)

  • Najbliższa na 33rdDegree4Charity 30 listopada we Wrocławiu! :)