#Lazy Sunday. Jak sprawić, by Twoje miejsce do pracy było idealne

By 5 października 2014Lazy Sunday

Nie samym biurkiem człowiek żyje. Kuba bardzo fajnie opisał Wam tydzień temu jak zaprojektować swój pokój do pracy w sposób ergonomiczny. Ale to nie wszystko prawda? To miejsce, oprócz bycia funkcjonalnym powinno Cię inspirować, pobudzać lub wyciszać i odpowiadać Twoim potrzebom. I o tym podyskutujemy w dzisiejszym wpisie.

Jesteśmy na etapie urządzania naszego biura. Na razie jest duży bałagan, meble stare mieszkają się z nowymi, nie do końca wiemy, jak to będzie wyglądało w ostateczności. Nie dorobiłam się swojego monitora, ale mojego biurka Kuba absolutnie mi zazdrości. Szukając idealnych rozwiązań przeszukiwałam sieć i stwierdziłam, że warto się nimi podzielić. Moje inspiracje znajdziecie na Pintereście.

1. Co robisz przy biurku?

Dla mnie odpowiedź jest dość jasna:programuję. Co przekłada się na to, że  oczekuję czystego blatu. OK, jest jeszcze fajna podkładka na kubek, czasem jakieś orzechy do pochrupania. O i futerał od okularów.  Post – ity, albo mój ukochany moleskine, długopis. I tyle. Nie znoszę mieć na biurku innych rzeczy. Papierów, śmieci. Blat musi być czysty. Ma mnie nie rozpraszać. O właśnie tak, jak na zdjęciu.

Moje biurko. Nawet Tesla załapała się na zdjęcie.

Moje biurko. Nawet Tesla załapała się na zdjęcie.

 

Macie też tam świnkę, która czasem  bardzo pomaga mi w programowaniu, ale o tym w moim kolejnym wpisie ;)

Ale nie zawsze ono tak wygląda. Jako człowiek lubiący rysować i notować czasem porywa mnie wena, a biurko staje się wielką tablicą do burzy mózgów. I nie ma już na nim takiego porządku, bo być go nie musi. Nadal jednak mam wszystko, co niezbędne i nic więcej.

A co jeśli np. zajmujesz się rękodziełem?Albo makijażem? Wyobrażam sobie, że gdybyś dała mi wszystkie swoje narzędzia, to zabrakłoby nie tylko mojego, ale i Kuby biurka by móc to ułożyć. Wtedy największym przyjacielem są pudełeczka do przechowywania. Warto dbać o dyscyplinę  i co jakiś czas sprawdzać, czy aby na pewno „pod ręką” nie znajdują się rzeczy z których nie korzystamy. A dla nich przeznaczyć lepiej jakieś szafeczki obok, bo niezależnie od tego co robisz, im więcej pustego blatu będziesz miała, tym przyjemniej będzie Ci się skupić na swojej pracy.

A i jeszcze jedno. Warto spojrzeć na stronę IKEAhackers, gdzie pokazane jest jak z kilku mebli ikea złożyć mebel idealny. Znajdziecie tam naprawdę fajne rozwiązania na biurko albo na szafki do biura.

 

2. Skupienie i rozproszenie

Ktoś mi kiedyś powiedział, że ludzie dzielą się na dwa typy: tych, którzy do skupienia potrzebują ciszy, spokoju i minimalizmu i tych, którzy potrzebują dodatkowych bodźców do działania. Ja jestem z tych drugich, ale pobudzenie siebie załatwiam głownie muzyką.

Więc znowu mamy ludzi, którzy bez tablic korkowych nie przeżyją i ludzi, którzy ich nienawidzą. Ja jestem bardzo za opcją pomiędzy, czyli tablicą ale nie tuż nad biurkiem, a obok.

Fajną opcją zdaje się też pomalowanie jednej ściany lub jej części na żywy kolor. Coś, co po jednym spojrzeniu zadziała jak kofeina brzmi fajnie, prawda?

3. A co z motywacją

Absolutnie warto zainwestować w coś, co doda skrzydeł. Świetnie sprawdzi się tu wizualizacja twojego celu, albo motywujący plakat – albo i jedno i drugie.

Moim numer jeden w przypadku plakaty ze Start-up vitamins. Ale, tak sobie myślę, że taki plakat można też zrobić samemu. Znasz aplikację Canva.com? To naprawdę intuicyjny edytor grafiki z tuzinem fajnych szablonów, również na plakat. Opracowanie grafiki w nim nie powinno być trudne a pojedynczy druk cyforowy na A3 to jakieś grosze. Efekt za to, będzie bardzo podobny do tego wykonanego przez profesjonalistów. A z resztą, całkiem niedługo zrobię tak swoje i przekonamy się wspólnie co z tego wyjdzie.

A i jeszcze to do listy! Jeśli masz w zwyczaju ich tworzenie, może warto mieć tablicę ścieralną i móc je codziennie zapisywać? Fajną opcją są też farby tablicowe, które każdą gładką powierzchnię zamienią w tablice do pisania kredą lub kredowymi markerami.

Z ich pomocą można też stworzyć np. chmurki, w których umieścisz swój ulubiony cytat.

4. To Twoje biuro

Daj mu o tym powiedzieć. Zadbaj o  jego indywidualny charakter. Ale tego nie muszę Ci chyba podpowiadać :) Zdjęcia najbliższych. Rysunki. Miejsce do kota… Na to też powinna być przestrzeń.

Ja biorę się za pędzel i testuję farby do reszty mieszkania, a Ciebie proszę o Twoje pomysły na biuro idealne. Zostaw je w  komentarzu, bo każda pomoc będzie tu złota ;) .

  •  
  •  
  •  
  •  
  •