Jakiś czas temu skontaktował się z nami Jacek Wieczorek — autor “Labiryntów Scruma” z propozycją recenzji książki. Muszę przyznać, że byłem dość sceptycznie nastawiony — książka jest wydana w modelu Self-Publishing, co często niestety wiąże się z niedopracowanym produtem końcowym lub ciężkim do ‘strawienia’ stylem/słownictwem. Na szczęście w tym wypadku nie miałem racji :) Ale po kolei…
Książka jest reklamowana jako praktyczny przewodnik po Scrumie i w założeniu autora jest przeznaczona dla osób, które wiedzą już czym jest Scrum i szukają sposobów na pogłębienie swojej wiedzy lub wskazówek, jak radzić sobie z określonymi problemami (do tego się odniesiemy jeszcze niżej). Niezaprzeczalnym plusem książki jest to, że została napisana przez polskiego autor w rodzimym języku, dzięki czemu nie spotkamy dziwnych konstrukcji zapożyczonych z innych języków, niespójnego tłumaczenia lub tłumaczenia słów z pominięciem kontekstu / żargonu. Książka podzielona jest na perspektywy (np. Scrum Master, Zespół Deweloperski, Właściciel Produktu itp), w ramach każdej z nich mamy przykładowe problemy/sytuacje. Te z kolei są opisane w strukturze sytuacja-konsekwencje-możliwości, dzięki czemu czyta się ją bardzo wygodnie i nie ma potrzeby czytania ‘od deski do deski’ — jeśli interesuje nas jakieś konkretne zagadnienie, rozdziały są od siebie niezależne i wystarczy przeczytać to, co nas interesuje. Językowo czy w kwestii składu “Labirynty” są na wysokim poziomie — trudno znaleźć w tym zakresie cokolwiek, do czego można by mieć zastrzeżenia.
Merytorycznie, często łapałem się na potakiwaniu podczas czytania ;) Autor jest oczywiście praktykiem, z bogatym doświadczeniem w wielu organizacjach, dzięki czemu opisuje problemy i potencjalne rozwiązania z szerokiej perspektywy. Opisywane problemy/sytuacje są ‘najczęściej pojawiającymi się’ — to oczywiście bardzo uznaniowe określenie, ale w moim odczuciu porusza najważniejsze kwestie i nie byłbym w stanie wskazać jakiegoś elementu, którego brakuje. Praktycznie każdy problem zawiera wiele możliwych rozwiązań, często z krótkim omówieniem kontekstu lub potencjalnych wad takiego rozwiązania. “Krótkie” to tutaj słowo klucz — cała książka jest dość zwięzła, autor nie wchodzi w szczegóły a raczej odsyła do źródeł i innych materiałów, co osobiście uważam za plus — nie znajdziemy tutaj szczegółowych opisów czym jest GTD, bo to temat na osobną książkę (których zresztą wiele powstało). Nie ma też niepotrzebnych opisów i okrągłych słów — czyli po prostu krótko i na temat. Jest to taki “ekstrakt”, do przeczytania w jeden wieczór.
Taka forma książki powoduje jednak sporą ilość odnośników — do innych rozdziałów, do książek czy materiałów online. Jako że używaliśmy ebooka, było to wygodne — niemniej w wersji papierowej książki może to być problematyczne i irytujące (nie przeglądaliśmy jednak wersji papierowej — być może jest to rozwiązane w jakiś sposób).
Książka ta jest też targetowana w osoby z jakimś doświadczeniem — wydaje mi się, że można by jednak dodać wstęp w stylu “Czym jest Scrum” albo “Dzień z życia (tutaj po kolei role) w projekcie Scrumowym” i spokojnie byłaby to pozycja dla osób bez doświadczenia, chcących zdobyć trochę wiedzy nie tylko czysto teoretycznej o procesach w firmie/projekcie.
Momentami miałem też wrażenie, że autor wpada w pułapkę struktury, którą sam sobie narzucił. Przykładowo omawiając problem Scrum Mastera wchodzącego w rolę coacha w części rozwiązań mamy opis innych ról i podejść do określania ról — sprawia to wrażenie wiedzy lekko ‘upchniętej’ z braku lepszego miejsca (wydaje mi się, że wspomniany “wstęp teoretyczny” byłby dla tego typu informacji lepszym miejscem). W książce znajdziemy też trochę autopromocji — opisy zagadnień są odnośnikami do innych publikacji autora/grup, w których autor działa. Nie jest to nachalne czy bardzo przesadzone, ale warto byłoby dodać także inne źródła, choćby tylko dla innej perspektywy. W książce zabrakło mi także wydzielonej perspektywy organizacji — niestety często problemem w realizacji projektów jest sama organizacja (nawyki, podejście, polityki itp). Te problemy są omawiane przy innych perspektywach pośrednio (więc nie jest to stricte brak tych informacji) — wydaje mi się jednak, że organizacja jest źródłem problemów na tyle często, że ‘zasłużyła’ na własny rozdział. Ostatnim, i właściwie największym zastrzeżeniem jest wybiórczość w podawaniu opcji — np. przy opisie technik zarządzania czasem mamy wymienioną technikę GTD oraz jedno narzędzie z którego korzysta autor. Jako że różne narzędzia i techniki sprawdzają się dla różnych zespołów/sytuacji, warto byłoby wymienić nawet w punktach inne popularne (w tym konkretnym przykładzie choćby Pomodoro, ‘Zjedz tę żabę’ czy macierz ważne/pilne). Podobnie ‘widoczna’ luka była w przypadku wizji produktu — wypisanie innych opcji (jak np. release note+FAQ czy interaktywne makiety) — w kilku innych miejscach też można by rozwinąć wachlarz opcji (nawet w punktach — po prostu jako dostępne możliwości).
Ogólnie książka jest bardzo solidną pozycją w temacie Scruma — nie jako jedyna książka, ale jako uzupełnienie bardziej teoretycznych pozycji (np. książki Jeffa Schutlanda). Z uwagi na ilość odniesień wewnątrz książki, polecamy raczej wersję elektroniczną z ‘klikalnymi’ linkami. Pomimo, że jest to raczej książka do czytania wybiórczego w zależności od sytuacji, gorąco zachęcamy do poświęcenia jednego wieczoru na przeczytanie (czy nawet przekartkowanie) całości — czasem nie zdajemy sobie sprawy z problemów, które mogą być (jeszcze) mniej intensywne lub po prostu się przyzwyczailiśmy. W obecnej formie może być ciężka do przyswojenia przez osoby całkowicie bez doświadczenia z uwagi na brak kontekstu, ale może mimo tego warto się z nią zapoznać i wrócić po jakimś czasie.
Konkurs!
Dzięki uprzejmości autora, pana Jacka Wieczorka, mamy dla Was trzy kopie książki do wygrania! Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie w komentarzu pod wpisem lub pod informacją o konkursie na FB:
Opisz krótko problem, z jakim się spotkałeś/spotkałaś w zespole i jak go rozwiązaliście?
Zdajemy sobie sprawę, że nie o wszystkim można pisać wprost, dlatego ogólnikowe informacje też są ok w tym wypadku.
Odpowiedzi można nadsyłać do końca Listopada 2017. Spośród nadesłanych na czas odpowiedzi wybierzemy trzy osoby, które otrzymają książkę “Labirynty Scruma”!