Kulisy branży IT Aktywna studentka informatyki

By 21 października 2014Kulisy branży, Ludzie IT

Można narzekać na polski system edukacji i studia, które obecnie raczej mało przygotowują do zawodu, albo wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Wśród naszych czytelników, na szczęście sporo tych, którym się chce! Przykładem aktywnego studenta, jest Agnieszka, studentka Politechniki Łódzkiej, liderka grupy .NET, stawiająca swoje pierwsze kroki w korporacji. Agnieszka jest mistrzynią efektywności i naginania doby, o czym nam opowiedziała.

 Cykl #kulisy branży IT to seria wywiadów z ludźmi pracującymi w IT. Chcemy pokazać jak szerokie możliwości daje ten sektor, jak różna potrafi być praca i zadania i wyzwania spotykane na co dzień, a przede wszystkim ile satysfakcji może dać praca! To wszystko po to, by zachęcić Cię do spróbowania siebie właśnie w tej branży.

Agnieszka, co należy do Twoich codziennych obowiązków?

1Czynienie niemożliwego możliwym :) Codziennie staram się pogodzić obowiązki studentki informatyki z obowiązkami pracownika firmy. Na uczelni realizuje się jako liderka grupy .NET (Microsoft Student Partner @ Microsoft). Podczas cotygodniowych spotkań staram się zarazić innych studentów swoją pasją do technologii budując przy tym niesamowitą społeczność. Do moich obowiązków należy również organizacja konferencji IT Academic Day. Jako programistka w firmie zajmuję się implementacją wymagań na podstawie specyfikacji technicznej z wykorzystaniem technologii .NET.

A w „wolnej chwili” staram się wypełniać typowe obowiązki studentki.

Skąd pomysł na tyle aktywności?

Zdecydowanie momentem przełomowym i akceleratorem mojego rozwoju w branży było dołączenie do akademickiej grupy .NET. Nigdy nie pomyślałabym, że w przeciągu zaledwie roku moja sytuacja tak bardzo się zmieni. Dwanaście miesięcy wystarczyło, abym z przeciętnej studentki informatyki na Politechnice stała się stażystką w jednej z korporacji i liderką grupy .NET. Dzisiaj to ja zarażam na uczelni innych swoją pasją i pomagam im w ich własnych początkach.

Grupa .NET, której Agnieszka jest liderką.

Grupa .NET, której Agnieszka jest liderką.

Co jest potrzebne żeby móc działać tak aktywnie?

Pasja, pasja i jeszcze raz pasja! Robię to co kocham i dzięki temu mam ciągle niesamowitą ilość paliwa w sobie, które ciągle mnie napędza i nie pozwala mi przestać.

Co jest najważniejsze w kwestii Twojego rozwoju?

2Zdecydowanie determinacja. Informatyka to ciężka branża, wymagająca ciągłej nauki i śledzenia nowinek. Niestety nie zawsze jest z górki, a opanowanie niektórych umiejętności wymaga dużego samozaparcia.

Jak to wygląda na co dzień ? Z jakimi wyzwaniami zmagasz się w swojej pracy?

Największy problem dnia codziennego to zbyt krótka doba :) Łączenie studiów dziennych z pracą i prowadzeniem koła naukowego wymaga niezwykłych umiejętności organizacyjnych. Jednak dzięki temu nie mam poczucia marnowania czasu. Wiem, że każda minuta mojego dnia jest maksymalnie wykorzystana. Zarwane noce, niestety nie są mi obce, ale efekt końcowy mojej pracy zawsze mi to rekompensuje. Jako liderka grupy .NET muszę też wykazywać się również umiejętnościami nie stricte informatycznymi. Przede mną stoi duże wyzwanie – organizacja konferencji IT Academic Day – która już spędza mi sen z powiek.

Opowiedz nam proszę krótko o tym projekcie.

IT Academic Day to cykl konferencji naukowych odbywających się na terenie całego kraju. Jest to niezwykłe spotkanie entuzjastów informatyki organizowane przez liderów grup .NET i IT specjalnie dla studentów. Na wydarzenie zapraszamy największe firmy IT w regionie, dzięki czemu uczestnicy nie tylko mają szansę zarazić się pasją od bardziej doświadczonych programistów, ale również poznać swojego potencjalnego pracodawcę. W tym roku na mojej uczelni będzie to dziesiąta edycja, dlatego na ramionach czuję ogromną odpowiedzialność.

Jaką radę dałbyś/dałabyś osobie która zaczyna karierę w IT?

3Znajdź „swoje miejsce”. Informatyka jest tak szerokim pojęciem, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie czujesz się dobrze w jednej technologii, nie bój się zrezygnować i spróbować innej. Szukaj, dopóki nie poczujesz maksymalnej satysfakcji i spełnienia z tego co robisz. Jeździj na konferencję, poznawaj nowe osoby i poczuj niesamowitą energię bijącą od innych pasjonatów. Nie ograniczaj się!

Chcesz coś dodać?

Żyjemy w świecie pełnym durnych stereotypów. Nie trudno zauważyć, że branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. Na odwagę dla kobiet: „The woman who follows the crowd will usually go no further than the crowd. The woman who walks alone is likely to find herself in places no one has ever been before.” Albert Einstein

Wywiadu udzieliła Agnieszka Jach, studentka, liderka grupy .NET.

Wielkie dzięki za miłą rozmowę!

Jeśli chcesz zadać Agnieszce pytanie – po prostu skomentuj ten wpis.

IMG_4374

Cykl kulisy branży IT szuka bohaterów. Dziękujemy serdecznie za wszystkie dotychczasowe historie i wywiady! Chcesz podzielić się swoją historią i opowiedzieć o swoim zawodzie?  Napisz do nas i pomóż nam przedstawić szerokie perspektywy pracy w IT.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • :)

  Agnieszka, jak Ci idzie z mechaniką 2D? :)

 • Patol.pl

  Ale zębiska