Tylko ja i mój komputer. Poczytam trochę o nowej technologii, pobawię się nią, poprawię swoją aplikacje, poczytam stackoverflow…
To naprawdę brzmi jak dobry wieczór z kodem i zakładam, że większość z nas wybiera czasem taką formę spędzenia wolnego czasu. Przecież można sobie pogłaskać koteczka, wypić kieliszek winka, piwko, zamówić burgera czy sushi i po prostu programować.
Sama bardzo tak lubię, ale, tak jak wspomniał Kuba w poprzednim wpisie, networking, rozmowy z innymi programistami, czy współpraca przy projekcie bardzo dużo wnosi do naszego rozwoju. Nie lubię składać postanowień noworocznych, jednak na ten rok zdecydowanie chcę pochodzić na wszelkiego rodzaju spotkania skierowane dla branży IT i po prostu motywować i inspirować się do dalszego rozwoju.
A wybór jest naprawdę spory i dlatego postanowiłam się z Wami podzielić zebraną przeze mnie listą spotkań. Oczywiście, jeśli znasz, działasz, organizujesz coś fajnego to skomentuj nasz wpis, z przyjemnością ją uaktualnimy.
Niezależnie od technologii
Są grupy, spotkania, które po prostu inspirują. Głównie tym, że można tam spotkać naprawdę świetnych ludzi. Takich, którzy uwielbiają swoją pracę, chcą się rozwijać i wymieniać doświadczeniami…
TEDx
TED speeches znają chyba wszyscy, a pewnie większość ma swój ulubiony (mój to How to start a movement?). Hasło wydarzenia, świetnie je opisuje : ideas worth spreading. Na TEDie i TEDxach( to te lokalne wydarzenia) spotkamy więc ciekawe przemówienia, ale i koncerty, pokazy artystyczne. A wszystko to wokół Technologii Edukacji i Designu. I o ile event w Kalifornii jest co tu dużo mówić drogi, to na te lokalne w Polsce nie musimy tyle wydawać. Warto pamiętać, że oprócz głównych TEDx odbywają się też TEDxSalon, mniejsze i bardziej kameralne spotkania. Sama byłam kilkakrotnie na TEDxSalon, raz (bo za drugim zmogła mnie choroba) na TEDxWarsaw i zawsze te spotkania zostawiają na mnie mnóstwo motywacji.
Poszukajcie więc kiedy najbliży TEDx w Waszym mieście i polujcie na niego (miejscówki rozchodzą się jak świeże bułeczki). I sprawdzajcie też jego fanpage, by być na bieżąco z TEDxSalonami ;)
Pecha Kucha
Co byś opowiedziała, gdybyś miała 20 slajdów, a na każdy 20 sekund? Brzmi jak wyzwanie, prawda? Taką formułę mają spotkania Pecha Kucha. Brzmi interesująco? To dobrze, bo w Polsce też można je znaleźć. I o ile TEDx to konferencje, te spotkania są bardziej kameralne. To też miejsce, gdzie złapiecie trochę inspiracji (a też może nauczycie się czegoś o Keep It Short & Simple). Polecam wyszukać Pecha Kucha w Twoim mieście!
Geek Girls Carrots
To dziewczyny, które kochają nowe technologie! Grupa robi świetną robotę promując IT wśród kobiet, organizując warsztaty i zachęcając do IT. W każdym większym mieście polski znajdziecie ich spotkania. Raz w miesiącu możecie więc spotkać się z innymi geek girls (ale panowie też są mile widziani) i posłuchać ciekawych prezentacji (o programowaniu, technologii czy zakładaniu start- upa). Z ręką na sercu byłam tylko raz, ale rozmowa z jedną z dziewczyn utwierdziła mnie w podjęciu decyzji o zmianie swojej kariery i rozpoczęciu programowania. Jeśli tylko jedno spotkanie może mieć taki wpływ, to co się stanie jak zacznę tam brykać regularnie (ale już nie w Warszawie, a we Wrocławiu)? Jestem bardzo ciekawa i pewna, że 2015 upłynie mi pod znakiem GGC ;)
A więcej info znajdziecie tutaj.
Women in Technology
Grupa dla kobiet o zainteresowaniach technicznych i informatycznych. Powstała by pokazać, że kobiety też są specjalistami w technicznych dziedzinach. I radzi sobie z tym całkiem nieźle. Spotkania można znaleźć raz w miesiącu a na nich szkolenia i praktyczne wykłady. Sprawdźcie na stronie kiedy będą w waszym mieście i wpiszcie sobie do kalendarza!
Czwartki Social Media
Nie samym programowaniem człowiek żyje. Dla tych co lubią marketing i social media są czwartki, gdzie można posłuchać prezentacji i wypić piwko z ludźmi z branży. I znowu, każde większe miasto ma swoje czwartki, ja w szczególności polecam te Katowickie, organizowane przez Kubę (no obiecuję, że przyjadę!), ale na każdych czeka Was wymiana doświadczeń z interesującymi ludźmi z branży. To co, piwko w czwartek?
Start Up mixery
Programując często skupiamy się na jakości kodu, zostawiając rzeczy “biznesowe” naszemu wspólnikowi :P Przynajmniej ja znam takie przypadki. A to błąd :) I chociażby na takich spotkaniach można posłuchać o biznesowej stronie Start-upu (nie zawsze technologicznego). A umówmy się zrozumienie biznesu naprawdę pomaga w codziennej pracy (a samo buisness awareness jest wymieniane jako jedna z najbardziej pożądanych cech geeka). Warto więc poszukać Mixera organizowanego przez AIP w twojej miejscowości i poznać trochę biznesu (a może też, poznać kogoś z kim zaczniesz swój start-up?)
Dla Twojej technologii
No właśnie, helloł — większość programistów danego języka spotyka się raz w miesiącu by porozmawiać, podzielić nowinkami i wspomóc swoje projekty. Wybierz swój język i znajdź spotkanie blisko Twojej miejscowości.
- Java Users Group
- Python, DjangoGirls
- Ruby, RailsGirls
- JS
- PHP
- .Net (najlepiej wyszukaj od razu dla swojego miasta, dużo grup działa też bezpośrednio przy uczelniach technicznych).
Poza wymienionymi powyżej, możesz sama poszukać na Facebooku lub na stronach z eventami jak np. CrossWeb
Dodatkowo, warto obserwować możliwości hackatonów i warsztatów z programowania (tu warto śledzić profile na fanpage’u GGC i WiT), no i corocznych konferencji. Jest tego naprawdę sporo.
To tyle ode mnie. Jako, że we Wrocławiu czuję się jak u siebie, jako, że programowanie już niedługo będę rozwijać nie tylko po godzinach, ale też w pracy, w końcu będę miała trochę luźniejszy kalendarz.
Teraz czas na wyzwanie dla mnie i dla Ciebie: ruszmy tyłki i do końca stycznia pojawmy się choć na jednym z nich, bo myślę, że nie pożałujemy.
We Wrocławiu jest ku temu naprawdę fajna okazja, bo 19 stycznia rusza GeekWeekWro (program znajdziesz po lewej). Tyle dobrego w jednym tygodniu zdecydowanie motywuje, by coś wybrać!
Polecam serdecznie i do zobaczenia!