#01.1 – uruchamianie aplikacji w Eclipse

By 19 grudnia 2014Kurs Javy

Dzisiejsza lekcja jest uzupełnieniem jednej z pierwszych – o tym, jak uruchamiać programy w środowisku Eclipse

Ostatnio otrzymaliśmy sygnały że zdarzają się problemy z realizacją przedstawionych kroków, coś nie działa lub nie zostało do końca wyjasnione. Bardzo dziękujemy za takie sygnały! Pozwalają nam usprawniać kurs i uzupełniać go o informacje których brakuje.

W tym miejscu chciałbym też poprosić o to, że jeśli macie jakiekolwiek problemy związane z Javą czy środowiskiem Eclipse – naprawdę jakiekolwiek – piszcie do nas przez formularz kontaktowy, maile (podane w stopce) czy komentarze – takie uwagi są dla nas bardzo cenne i zawsze staramy się pomóc i wyjasnić :)

Jednocześnie prosimy też o wyrozumiałość – faktycznie część informacji teoretycznych jest pomijana żeby nie ‚zapychać’ lekcji teorią. Dlatego też podajemy odniesienia do dokumentacji w każdej lekcji, aby można było uzupełnić wiedzę lub poszukać to, czego potrzebujemy. Staramy się pomagać Wam w nauce programowania ale właśnie poprzez pokazanie kierunku rozwoju i źródeł, stąd lekcje mogą czasem pomijać pewne aspekty teoretyczne (ale obiecujemy spróbować poprawić sie na przyszłość i np. jawnie wskazywać co nalezy doczytać – gdybyście mieli sugestie jak możemy usprawnić nasze lekcje, duża prośba żebyście dali znać :) )

Po przydługim (ale myślę istotnym) wstępie czas na właściwy temat – jak uruchomić naszą aplikację w środowisku Eclipse.

Przede wszystkim potrzebujemy mieć utworzony projekt i w nim musi znajdować się klasa (plik), którą chcemy uruchomić. Czasem zdarza się, że plik z naszego projektu otworzymy np. przeciągając go do Eclipse, a nie wybierając w jednym z bocznych okien – tak też nie zadziała.

Zakładam, że masz już projekt – jak utworzyć nowy projekt znajdziesz w jednym z linkowanych tutoriali. U nas klasa tego projektu wygląda tak:

Przykładowa klasa

Przykładowa klasa

Oczywiście Twój kod może być inny – zwróć jednak uwagę na ikonkę przy nazwie pliku. Taka ikonka mówi, że jest to klasa Javy z jednego z projektów (i można ją uruchomić). Dla porównania poniżej ten sam plik otworzony z wewnątrz eclipse (po prawej) i z zewnątrz (np. poprzez File -> Open lub przeciągając na edytor; po lewej). Widzisz różnicę?

Ten sam plik otwarty na 2 sposoby

Ten sam plik otwarty na 2 sposoby

Następnie żeby uruchomić taką klasę uaktywniamy okno z kodem (np. klikając w któreś miejsce) a następnie klikamy na przycisk ‚Run’ w głównym oknie:

Przycisk uruchamiania w głównym oknie Eclipse

To dość ważne, ponieważ Eclipse ‚reaguje’ na to, które okno jest aktywne, i jesli aktywna byłaby np. przegladarka pakietów, Eclipse uzna, że chcemy uruchomić plik, który akurat tam jest wybrany. Po kliknięciu powinno pojawić się okno z pytaniem w jaki sposób uruchomić naszą klasę:

Wybór rodzaju uruchamiania naszej aplikacji

Wybór rodzaju uruchamiania naszej aplikacji

Wybieramy pierwszą opcję (Java Application) i zatwierdzamy ‚OK’ . W tym momencie powinno zacząć się coś dziać w prawym dolnym rogu (mogą mrugac rózne napisy, ogólnie Eclipse sprawdza, czy wszystkie zalezności są ok, czy kod nie ma błedów, kompiluje go, po czym uruchamia), a po chwili w oknie konsoli powinien pojawić się wynik działania programu:

Konsola - wynik działania programu

Konsola – wynik działania programu

Jeśli nie pojawiła się konsola, możliwe, że jej okno jest zamknięte – wtedy spróbuj ją sama otworzyć za pomocą menu ‚Window’:

Przywracanie zamkniętych okien - menu Window

Przywracanie zamkniętych okien – menu Window

Jeśli w przyszłości chciałabyś ukryć okno, a nie zamknąć je całkowicie, używamy ikonki  Screenshot_9, która powoduje jedynie ukrycie (schowanie do poziomu ikony w pasku bocznym, którą możemy łatwo przywołać z powrotem). Użycie ikonki Screenshot_2 powoduje jego stałe zamknięcie.

Jeśli napotkasz po drodze na inne problemy, zostaw nam komentarz, na pewno spróbujemy pomóc :) I pamiętaj, że jesteśmy tutaj żeby Ci pomóc z programowaniem i Javą – nie ma złych pytań, są tylko niewłaściwe odpowiedzi!

 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 • Zainstalowałem Spring Tools, ale zaraz na starcie pojawił sie komunikat Plug-in
  org.springsource.ide.eclipse.commons.gettingstarted was unable to load class
  org.springsource.ide.eclipse.commons.gettingstarted.dashboard.WelcomeDashboard.
  W czasie rozpakowywania Spring Tools musiałem tez kilkadziesiąt razy ‚skip’-nąć jakieś file, bo wyświetlało mi komunikat, że są password protected. :-(

  W porównaniu z wideo o instalacji nie pytał mnie też od „Select instalation path”.

  Teraz, tak czy siak próbuje utworzyć tę klase Kot, ale nie da się! Tam gdzie mam wybrac source folder, gdy klikam „Browse” , okazuje się, że wyskakuje okienko Source Folder Selection z komunikatem „No entries available”. – nie wiem czy to rezultat powyższych błędów czy jeszcze czegoś innego…

 • Sorry, instalation path pozwolił wybrać, ale nie pytał o wybranie JDK.

 • Ok, nie zawracam głowy, bo udało się zainstalować Springa, ale z użyciem w Eclipse Help/Eclipse Marketplace co jest chyba najlepsze, bo wersja Springa jaką ściągnie będzie chyba dopasowana do tej wersji Eclipse którą akurat mamy zainstalowaną.

  • Z wersją instalacyjną nie mieliśmy do tej pory podobnych problemów, ale instalacja przez Eclipse Marketplace skutkuje zainstalowaniem tych samych pluginów i dodatków, więc powinno działać identycznie. Jeśli chodzi o tworzenie nowej klasy, czy utworzyłeś nowy projekt i czy jest on widoczny w okienku po lewej stronie (‚project explorer’) ?

   • //Z wersją instalacyjną nie mieliśmy do tej pory podobnych problemów, ale
    instalacja przez //Eclipse Marketplace skutkuje zainstalowaniem tych
    samych pluginów i dodatków

    Próbując wygooglować odpowiedź na temat tego komunikatu o błędzie natknąłem się gdzieś na info ( o ile ją dobrze zrozumiałem), że jakiś konflikt z wersjami mógł zaistnieć, a instalując przez Eclipse Marketplace na pewno tego uniknę.

    //czy utworzyłeś nowy projekt i czy jest on widoczny w okienku po lewej stronie (‚project explorer’)
    Tak, ogólnie projekt w Maven już potrafię zainicjować. :-)

 • ” Po kliknię­ciu powinno pojawić się okno z pytaniem w jaki sposób uru­chomić naszą klasę:”

  Nie uruchomiło się…
  Poszło od razu jako Java Appliacation chyba. Spring mi się jednak źle zainstalował?!

 • Serwer

  Witam!

  Po pierwsze świetny blog! Przed kursem przeczytałem, chyba wszystkie artykuły zamieszczone na stronie!

  Więc tak, mam problem z uruchomieniem aplikacji. Pobrałem Spring Tool, według filmiku, który podaliście. Z jednym wyjątkiem, nie pobrała mi się instalka jak w filmie, tylko archiwum do rozpakowania i po rozpakowaniu nie ma instalki, tylko uruchamia się od razu Eclipse. Niby ok, tworzę projekt i wszystko, ale gdy chce go uruchomić dostaje takie komunikaty na czerwono:

  „sie 06, 2015 1:43:22 PM org.apache.catalina.startup.Catalina load

  INFO: Initialization processed in 787 ms

  sie 06, 2015 1:43:22 PM org.apache.catalina.startup.Catalina start

  INFO: Server startup in 385 ms”

  Po najechaniu na ikonę Run, wyświetla się „Run Provotal tc Server Developer Edition v 3.1”

  • Cześć,
   wygląda na to, że Eclipse nie widzi, że aktualnie otwarty plik jest aplikacją Javy. Upewnij się, że plik, który aktualnie jest otwarty, ma metodę main – wtedy Eclipse poinien zauważyć opcję uruchamiania jako aplikacji Javy.

   • Michal1511

    Dzięki!
    Kompletnie zapomniałem o main ;)

    Pozdrawiam!

 • Problem z uruchomieniem kodu

  Witam, uruchomiłam aplikację i mam komunikat „The selection cannot be launched and there are no recent launches”

 • Marek

  Witam,
  Właśnie rozpoczynam moją przygodę z Java i na początku mam problem z kompilacją. Wydaje mi się, że podążałem wg lekcji 01 oraz 01.1 jednak nie pojawia mi się „run as Java Application”. W załączeniu prtsc z ekranu. Ładnie proszę o pomoc. :)

  • Sądząc po liście metod w outline zapomniałeś o metodzie main ;) Aby móc uruchomić klasę jako aplikację w Javie, musi ona mieć metodę main- powyżej na ekranach możesz zobaczyć przykład, jak taka metoda powinna wyglądać

   • U mnie to samo – metoda Main obecna, ale tylko domyslna opcja run on server. W run as sa wszystkie opcje, ale eclipse rposi o skonfigurowanie tego, a niestety nie mam pojacia co wpisac.

    • Podeślij proszę chociaż print screen z drzewem projektu i metodą main otwartą, bo ciężko domyśleć się co może być źle.

 • Dawid

  Witam.
  Kiedy wciskam ‚Run’ pokazuje mi sie okienko External Tools Configuration. Co mam wybrać jako Location (${workspace_loc:???}) i Working Copy (${workspace_loc:/NewProjekt})? Zwłaszcza chyba z Location mam coś żle, tu trzeba chyba podać jakiś plik bo przycsik Run się nie uaktywnia inaczej. W każdym razie na tą chwilę mam po naciśnięciu Run takie komunikaty:

  Exception occurred executing command line.

  Cannot run program „E:workspaceNewProjektjakiś plik” (in directory „E:workspaceNewProjekt”): CreateProcess error=193, %1 nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32

 • Być może był problem z jakimiś ustawieniami – próbowałeś może starym inżynierskim sposobem usunąć pliki, odinstalować i spróbować jeszcze raz? Czasem niestety to pomaga ;)

 • Marta

  Co mam ściągnąć żeby w ogóle ruszyć? Kompletnie nie wiem od czego zacząć.

 • Pawel

  To jest jakaś masakra z tym kursem. Jedno z drugiego nie wynika. Może i zamysł był dobry ale porażka. W pierwszej lekcji robimy klasę kot w projekcie maven, w drugiej o czapy inne tematy w projekcie Java. Osoba świeża nie ogarnie tego.

  • Nie każdy kurs jest dla każdego, poszukaj materiałów, które będą dla Ciebie bardziej dopasowane. Wiemy jednak, że wielu osobom nasz kurs przypadł do gustu, wszystko kwestia oczekiwań i tego, w jaki sposób lubisz się uczyć ;)