Zgodnie z obietnicą dzisiaj parę słów o geekowych prezentach dla przyszłych programistów :) Zapraszamy do lektury!
Eksperymenty i zestawy ‘odkrywcy’
Nic nie jest tak fajne i ciekawe dla dziecka jak samodzielne złożenie zestawu, a następnie odkrycie jak coś działa i to coś, co dotyczy otaczającego świata — czy to będzie hodowla kolorowych kryształów, czy mini-elektrownia słoneczna albo filtr do wody, składanie urządzenia w całość a następnie obserwowanie jak to działa świetnie oddziałuje na ciekawość względem otaczającego świata :)
Nie musimy też samodzielnie wymyślać i szukać elementów — są już gotowe w postaci zestawów np. discoveria :)
Lego Mindstorms
Klocki LEGO i do tego programowalne! Czy trzeba dodawać coś więcej ? :D Nie tylko są super zabawą, ale też pozwalają zrobić pierwsze kroki z programowaniem i pomagają wykształcić logiczne podejście do rozwiązywania problemów.
UWAGA: w przypadku posiadania innych geeków w domu warto rozważyć zakup dodatkowego zestawu, żeby dziecko też się mogło pobawić ;)
http://www.lego.com/en-us/mindstorms/?domainredir=mindstorms.lego.com
Zbudujcie własny komputer
Dla nieco starszych dzieci świetną zabawą może byc złożenie własnego komputera — czy to całkowicie od podstaw (na podstawie Raspberry Pi) czy też w bardziej ‘lego-podobnej’ formie (jak np. Kano). Dzięki temu mają okazję zapoznać się nie tylko z podstawami programowania ale też z podstawami elektroniki :)
Obserwacja świata
Tutaj główną składową prezentu jest Twoja kreatywność i umiejętność zarażenia ciekawością świata dookoła :) Dodaj do tego mikroskop czy teleskop, kilka pomysłów na ‘badania’ i wychodzi super prezent! Zresztą mogę się założyć, że nie widziałaś jak wygląda komórka np. Twojej krwi lub skóry pod mikroskopem lub księżyć przez lunetę teleskopu!
Twój czas
To tak naprawdę najcenniejsze, i najbardziej rozwijające co możesz dać dziecku :) Weźcie do ręki książkę i idźcie do lasu tropić po śladach zwierzęta, nazywać gatunki drzew, napiszcie włąsną bajkę/opowiadanie, albo zorganizujcie konkurs na to, kto znajdzie najdłuższe słowo w encyklopedii :)
Albo (opcja ze starszymi dziećmi) zacznijcie się uczyć wspólnie jakiegoś jezyka programowania (np. Ruby czy pythona, dla których jest multum kursów zaprojektowanych pod kątem najmłodszych) z konkursem kto szybciej, lub napiszcie wspólnie grę (krótkiego mini-kursu wypatrujcie na blogu w nadchodzącym roku ;) ) !
I ta ostatnia opcja najbardziej nam się podoba (i strasznie żałujemy, że nasz siostrzeniec jeszcze nie mówi Java, ale wytrwale na to poczekamy!). Mamy nadzieję, że nasz poradnik zainspirował Was do pomocy młodszym członkom rodziny w byciu geekiem, co rozumiemy jako bycie ciekawym świata i najnowszych technologii z jakich można skorzystać.