Dwa tygodnie ankiety umożliwiły nam zebranie 103 wypełnień, co uważamy za całkiem dobry wynik. Przeszliśmy przez wszystkie Wasze odpowiedzi i dziś postaramy się do nich odnieść oraz opowiedzieć o naszych najbliższych planach na bloga.
Kim jesteś czytelniku?
Wypowiedzi na powyższe pytanie zestawiliśmy w postaci wykresów w procentach. Na ich podstawie zobaczycie jakie treści powtarzały się najczęściej.
Statystycznie, naszym czytelnikiem jest… kobieta lub mężczyzna :) To samo mówią nam dane z google analitics, wyniki naprawdę oscylują wokół 50:50. Cieszymy się, że traktujecie nazwę naszego bloga jako ideę, a nie bramkę wejściową. Dokładnie o to nam chodziło — o pokazanie, że IT jest dla wszystkich, wystarczy motywacja, chęci i ambicje. Więcej informacji o Was znajdziecie poniżej :)
Odniesienie się do Waszych sugestii, pytań i próśb
Oj było tych pomysłów naprawdę sporo, więc nie przedłużając, poniżej Wasze idee z naszym komentarzem :)
Więcej treści na temat pracy w IT
Po serii #PierwszaPraca chwilowo robimy sobie przerwę od tego tematu. Zapewniamy jednocześnie, że cykl bliski sercu każdemu, kto wiąże swoją przyszłość z branżą, powróci niebawem na bloga. Czekajcie na ciekawe wywiady z programistami i innymi ludźmi z IT, a także na porady odnośnie pracy. Tych wskazówek na blogu nie zabraknie, teraz zwyczajnie pozwalamy sobie na krótki oddech.
Może seria wpisów na temat tworzenia aplikacji od zera?
W tym zakresie powoli zaczynamy pracę. Naszym wstępnym wyznacznikiem jest, aby z początkiem nowego roku skończyć pewien projekt. Opiszemy w nim jak zaplanować pracę nad własną aplikacją, jak ją zaprojektować i stworzyć od podstaw (w sensie planowania pracy oraz wdrażania projektu w życie) Pokażemy dalszą drogę po osiągnięciu efektu finalnego aplikacji. Więcej informacji nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Wydaje nam się, że będzie to interesująca lektura :)))
Jestem zainteresowana kursem z .NET, JavaScript, Python, Ruby, C…
Wiemy, że nie każdy z Was programuje/chce programować w Javie i istnieje zapotrzebowanie na inne języki programowania. Z drugiej strony, znamy swoje kompetencje i wiemy, jak dużo wiedzy oraz pracy zajęło nam przygotowanie obecnych lekcji z programowania w Javie. Nie jesteśmy w stanie podjąć się stworzenia treści edukacyjnych z innych języków programowania z prostej przyczyny — nie mamy do tego kompetencji. Owszem, pojawiały się pomysły współpracy z programistami z innych języków, po to, aby takie treści stworzyć. Obecnie jednak nie dysponujemy w pełni zaufanymi specjalistami działającymi w powyższych obszarach programowania. Tylko takich ludzi moglibyśmy wpuścić pod skrzydła bloga i zagwarantować Wam, że ich kursy będą na tym samym poziomie, co nasze treści. Reasumując: szkolenia z innych języków nie będą publikowane. Jeszcze jedna ważna uwaga. Może czytasz nas Seniorze w innej technologii? Jak widzisz ‑istnieje zapotrzebowanie na przystępny i praktyczny kurs, który by jej nauczył. Może warto podjąć wyzwanie i zacząć tworzyć pod własnym szyldem?
To co możemy zrobić dla Was, to dzielić linkami do ciekawych kursów, tutoriali czy blogów związanych z IT, jak również zmotywować Was do samodzielnych poszukiwań.
Z drugiej strony, chcemy uzupełnić nasz kurs o technologie, które współpracują z Javą tj. ciekawe frameworki, pluginy, bazy danych, czy np. AngularJS, czyli wzbogacić go o zagadnienia, które przydadzą się w codziennej pracy programistycznej. Będziemy pamiętać równocześnie, by każdy wpis weryfikować pod względem zgodności jego treści z dobrymi praktykami oraz w miarę potrzeby, konsultować jego poprawność ze specjalistą.
Piszcie o tym jak się motywować do pracy, jak efektywnie się uczyć, o rozwijaniu umiejętności miękkich
Super pomysł, na który realnie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Ania ma doświadczenie w pracy z ludźmi i przeprowadzania szkoleń z umiejętności miękkich — taka seria jak najbardziej może pojawić się na blogu.
Moglibyście organizować konkursy z nagrodami/rozdawać nagrody za rozwiązane zadania z programowania
Ten pomysł jest naprawdę fajny, ale ma jedno ograniczenie, a mianowicie…nagrody. Obecnie blog nie jest dla nas żadną formą pozyskiwania pieniędzy, a dotychczas nawiązywane współprace po prostu finansowały siebie. Nie jesteśmy w stanie z własnej kieszeni ufundować Wam nagród (mamy nadzieję, że to zrozumiecie. Nasz czas, który poświęcamy w prowadzenie bloga to i tak ogromny wkład) W przypadku okazji do współpracy z potencjalnymi sponsorami nagród, będziemy się starać pozyskiwać je dla Was. Pojedyncze konkursy książkowe, czy fundujące kurs programowania, już się w przeszłości trafiały.
Zorganizujcie spotkanie z czytelnikami
Ojej, trochę daleko nam od takich inicjatyw. Bylibyśmy raczej mocno speszeni, zapraszając Was na spotkanie z autorami bloga :P Zachęcamy za to do śledzenia nas na facebooku, tam możecie znaleźć informacje o konferencjach, czy spotkaniach, na których się pojawiamy. Jeśli organizujecie jakieś fajne wydarzenie i macie ochotę, byśmy na nim byli, napiszcie! Postaramy się Was odwiedzić.
A może tutoriale video?
W tej kwestii, zanim była ankieta, powstały konkretne propozycje komercyjne. Musieliśmy jednak odmówić. Stworzenie dobrego materiału video zajmuje zwyczajnie bardzo dużo czasu i w perspektywie najbliższego roku na pewno nie będziemy w stanie się przygotowywać. Natomiast sama idea nam się podoba. Na pewno spróbujemy zrobić próbne demo w celu oszacowania nakładów czasu na stworzenie takiego materiału.
Co słychać u Tesli?
Tesla śpi :)
Więcej treści o waszych osobistych doświadczeniach.
Staramy się od czasu do czasu pisać o naszych osobistych przemyśleniach odnośnie IT, czy dzielić się naszymi doświadczeniami. Robimy to jednak dość delikatnie z prostej przyczyny: IT to dla nas sfera profesjonalna i nie chcemy tego zmieniać. Nie jesteśmy więc w stanie opisywać w szczegółach naszych projektów, zespołów czy konkretnych sytuacji. Z drugiej strony, gdy widzimy konkretną wartość w przytoczeniu powyższych informacji, to umieszczamy je na blogu. Stąd wpisy takie jak: czego nauczyło nas blogowanie, czego można nauczyć się od testera, o poszukiwaniach pierwszej pracy, czy o pokorze/ docenieniu siebie. I pewnie osobiste wpisy w tym charakterze nadal będą się pojawiać :)
Więcej o nowinkach z branży
O tym w sumie nie pisaliśmy prawie wcale, ale nakreśla nam się pewien pomysł. Zachęcamy do przeczytania planów ;)
Proszę o rozwiązania do kursu Javy
Wiemy, że już trochę czasu je obiecujemy. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by rozwiązania znowu zaczęły pojawiać się na blogu.
Tych pytań było więcej, ale część z nich jest już wyjaśniona przez nas we wcześniejszych wpisach :) Wejdźcie na dwie podstrony na naszym blogu — jedna z nich dotyczy Kursu Javy, druga Pracy w IT. Tam znajdziecie teksty mówiące o tym, jaki sprzęt wybrać, co z wykształceniem, wiekiem, jak zacząć, jak znaleźć firmę, jak zmierzyć swoje umiejętności … Zachęcamy do lektury i komentowania.
Co to oznacza w praktyce?
Poniższe plany są, mniej więcej , na najbliższy rok.
Po pierwsze, odnośnik do tego, co już na blogu się pojawia:
Kurs Javy zostanie uzupełniony o rozwiązania zadań. Niedługo wznowimy teksty o pracy w IT i wywiady w ramach #KulisyBranży.
Będziemy kontynuować #NiezbędnikJuniora i opisywać w nich podstawowe narzędzia, elementy języka czy teorii potrzebne do zdobycia pierwszej pracy i efektywnej pracy jako Junior. Najbliższe tematy (kolejność losowa): generyki, scrum i metodyki zwinne zarządzania projektami, SQL, GIT, pętle i warunki, praca z prymitywami, wzorce projektowe, SOLID…).Postaramy się też raz w miesiącu opublikować przykładowe zadanie rekrutacyjne wraz z rozwiązaniem.
A i oczywiście, w miarę regularnie, będziemy wrzucać #LazySunday, W najbliższej serii, oprócz luźnych wpisów, postaramy się dorzucić teksty o efektywności osobistej.
Dodatkowo, chcemy na blogu zacząć cykl #PraktycznaJava, w którym będziemy pisać o bardziej zaawansowanych elementach programowania aplikacji webowych, frameworkach, pluginach itp. Wiemy, że nie czytają nas tylko osoby rozpoczynające w branży, więc takie wpisy mogą być dla nich fajnym uzupełnieniem wiedzy i sposobem na jej wymianę.
Planujemy też serię #TeoriaIT (jednak realnie, pewnie zacznie się ona bliżej końca roku), gdzie postaramy się przedstawić trochę rysu historycznego, garść informacji na temat algorytmów itp. Wpisy te powinniście traktować jako ciekawostkę, uzupełnienie wiedzy dla geeka, bo w praktyce bardzo rzadko będziecie musieli bezpośrednio z tej wiedzy korzystać (stąd właśnie taka nazwa).
Na koniec, chcemy na początku każdego tygodnia podsyłać Wam prasówkę z ciekawymi linkami, newsami, osobami z branży IT i krótkim zadaniem z programowania. Pierwsza pojawi się jeszcze we wrześniu. Ot coś ciekawego do kawy na początek tygodnia, związanego z branżą i pozwalającego zaznajomić się z rzeczami, które sami aktualnie przeglądamy. Nie mamy na razie nazwy na ten kącik, ale może nam w tym pomożecie :)
Jeśli chodzi o ilość wpisów, to chcemy, by w każdym tygodniu pojawiał się jeden tekst “techniczny”, #LazySunday i gdy tylko ruszymy z tematem — poniedziałkowa prasówka. Do tego, od czasu do czasu, będą dorzucane materiały o pracy w IT, czy kolejny “wpis techniczny” . Wszystko na miarę naszych możliwości czasowych. Więcej o tym, ile zajmuje nam tworzenie bloga, możecie przeczytać tutaj.
Na koniec chcemy podziękować
Za Wasze zaangażowanie, feedback i pomysły. Stanowią one naprawdę wielką wartość dla naszego bloga, jak i dla nas samych. Wielkie dzięki za jeszcze jedno- pozytywne opinie, podziękowania, testymoniale jakie nam zostawiliście w ankiecie. Dla nas to naprawdę super motywatory, które powinniśmy sobie wydrukować, by dodawały nam siły do codziennego blogowania. Cieszymy się, że chcecie nam pomagać, dopingujecie nas i doceniacie za to, co robimy. Piątka za taką porcję pozytywnej energii. Poniżej kilka próbek tego, jak potraficie nas zagrzewać do pracy: