Ten wpis to uzupełnienie do kursu Javy pisanego przez Kubę. Wyjątkowo przesunęliśmy lekcję Javy na pt, tak by dać Ci jego podstawy najpierw. Poniżej znajdziesz więc absolutne minimum do pracy z HTMLem.
HTML czyli…
HyperText Markup Language — język znaczników, wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Tak naprawdę, każda strona w sieci go wykorzystuje. Możemy o nim pomyśleć jako o takiej instrukcji dla przeglądarki, która wg niego wyświetla treści.
Uwaga, ważne! Poniższy wpis nie jest w żadnym wypadku kursem tworzenia stron WWW, czy nawet pisania w HTMLu. Chcemy jedynie, byś zrozumiała koncepcje języka, potrafiła skorzystać z bardzo podstawowego formatowania i orientowała się co jest czym w kodzie HTML. Ta wiedza może okazać się przydatna również gdy tworzysz swojego bloga na WordPressie i czasem siada Ci formatowanie.
Co charakteryzuje HTML?
- Dokumenty HTML to zbiór znaczników(tagów), które określają jak ma wyglądać treść
- Każdy tag opisuje inny sposób wyświetlania
- Każdy tag musi być zamknięty, tj. musi posiadać tag otwierający i zamykający (to w prawdzie może być ten sam tag, ale w naszym przypadku nie będziemy tego używać).
Struktura
Dokumenty HTML mają ściśle określoną strukturę, która ułatwia jego przetwarzanie przez komputer. Rządzi się ona kilkoma prostymi zasadami:
- Każdy tag musi być zamknięty, tj musi posiadać tag otwierający i zamykający
- Tagi możemy zagnieżdżać w sobie, tzn. niektóre tagi są wewnątrz innych — tutaj ważne jest zachowanie hierarchii, tzn. jeśli zagnieżdżamy tag B w tagu A, to początek B musi być za początkiem A, a koniec B musi być przed końcem A.
- Nie można mieszać (‘przeplatać’) tagów — tzn. jeśli na tym samym poziomie mamy tagi A i B, to tag A musi zostać zamknięty zanim tag B zostanie otwarty
- dodatkowo określone tagi mogą być wewnątrz innych a inne nie
- dokument powinien być możliwy do przetworzenia jako XML (formalnie jest to tzw. XHTML, natomiast struktura dokumentów HTML na tyle przypomina XML, że możemy stosować zasady XMLa zachowując pełną poprawność w kwestii HTML
Brzmi trochę sztywno, ale zobaczmy na przykładzie:
<html>
<head>
<title>Tytuł</title>
</head>
<body>
<h1>Tytuł Akapitu</h1>
<p>Akapit tekstu</p>
<a href = "http://kobietydokodu.pl">Wejdź na naszą stonę </a>
<ul>
<li>Przykład</li>
<li>Inny Przykład</li>
</ul>
</body>
</html>
Na powyższym przykładzie widzimy od razu kilka standardowych tagów:
- html — główny tag dokumentu, może posiadać jedynie dwa tagi: head i body
- head — tutaj definiujemy wszystkie elementy, które nie są bezpośrednio wyświetlane, np. skrypty, arkusze styli, tytuł strony, słowa kluczowe itp
- title — tytuł strony, który wyświetli się w górnym pasku przeglądarki
- body — w tym tagu umieszczamy wszystkie inne tagi, które odpowiadają za wyświetlanie
- p — paragraf tekstu, wewnątrz wpisujemy po prostu tekst
- h1, h2, h3 — nagłówki 1, 2, 3 poziomu (h1 jest największy)
- a href=“http://adres.pl” — odnośnik do innych adresów w internecie
- ul — lista elementów nienumerowanych (wypunktowanie). Każdy element który ma być wypunktowany w ramach tej listy otaczamy tagiem li
- head — tutaj definiujemy wszystkie elementy, które nie są bezpośrednio wyświetlane, np. skrypty, arkusze styli, tytuł strony, słowa kluczowe itp
Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tagów — jest ich wiele więcej i sama znajomość HTML’a też jest pewną ścieżką kariery (osoba zajmująca się głównie HTMLem i powiązanymi technologiami nazywana jest webmasterem).
HTMLa będziemy używać tylko po to, żeby wyświetlić dane z naszej aplikacji. Nie będziemy dbali o warstwę estetyczną — prywatnie jeśli robimy jakiś projekt, kupujemy zawsze szablon na themeforest.net od osób, które zajmują się tym profesjonalnie. W tym kontekście znajomość HTMLa jest istotna głównie po to, żeby wiedzieć co zmienić w kupionym szablonie.
Jeśli po tym wstępie do HTMLa czujesz niedosyt, w sieci jest wiele świetnych kursów ( np. https://www.udacity.com/course/ud304 , http://www.codecademy.com/courses/web-beginner-en-HZA3b , czy http://www.w3schools.com/html/) z którymi można się zapoznać.
Pomimo tego że testowanie HTMLa jest banalnie proste na własnym komputerze (wystarczy zapisać kod HTML w pliku tekstowym z rozszerzeniem html i otworzyć go za pomocą przeglądarki), istnieją też proste narzędzia dzięki którym możemy edytować kod i od razu podglądać jak wygląda, np http://www.w3schools.com/html/tryit.asp?filename=tryhtml_basic .
Jak sama widzisz, HTML jest całkiem prosty do nauczenia się :) Już w poniedziałek pokażemy Ci jak go wykorzystać w naszej aplikacji webowej!