Dzisiaj zapraszamy na wywiad z Tomkiem, który z jednej strony pracuje w dużej firmie, z drugiej hobbystycznie współtworzy produkt zwiazany z RaspberryPi. Tomasz zaczynał od SQL, obecnie programuje w C# i JavaScript oraz po etatowej pracy zajmuje się elektroniką i rozwijaniem własnych produktów ( gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi — link w treści! )
Cykl #kulisy branży IT to seria wywiadów z ludźmi pracującymi w IT. Chcemy pokazać jak szerokie możliwości daje ten sektor, jak różna potrafi być praca i zadania i wyzwania spotykane na co dzień, a przede wszystkim ile satysfakcji może dać praca! To wszystko po to, by zachęcić Cię do spróbowania siebie właśnie w tej branży.
Tomku, pracujesz na stanowisku programisty i prowadzisz własny biznes. Co należy do Twoich obowiązków?
Należę do zespołu, który zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem wewnętrznych rozwiązań w grupie pracuj.pl. Tworzymy w SQLu, C# i JavaScripcie. Po pracy zajmuję się rzeczami związanymi z naszą małą firemką — lightberry.eu, gdzie zajmuję się głównie rzeczami technicznymi np. naszymi stronami, elektroniką, okazyjnie programowaniem w JavaScripcie, bashu i Pythonie.
Jak wyglądał początek Twojej kariery, jak się ona potem rozwijała?
Zacząłem jako programista SQL i zajmowałem się ETLem1 przez pierwsze ok 3 lata mojej kariery jako kontraktor dla PG. Następnie miałem możliwość ( z której skorzystałem :) ) przenieść się do zespołu, który zajmował się C#. Zdecydowanie bardziej mi się to podobało niż SQL, ale niestety moje stanowisko nie było w pełni programistyczne ( musiałem zajmować się także rzeczami związanymi z utrzymaniem aplikacji ) i ponownie skorzystałem z możliwości zmiany pracy.
Aktualnie coraz bliżej mi do full stack developer’a z czego się bardzo cieszę :) . Podczas pracy w PG poznałem Jacka z którym założyliśmy lightberry.eu i zaczęliśmy powoli tworzyć własne produkty i je sprzedawać.
1) ETL — akronim od Extract-Transform-Load, jest to projektowanie procesów któe pobierają dane z jednego systemu, obrabiają je (np. usuwają błędne dane, uzupełniają brakujące informacje, konwertują format itp) a następnie wczytują do systemu docelowego. Najczęściej używa się tego rodzaju operacji do analizy dużej ilości danych (hurtownie danych) ale też do integracji różnych systemó (najczęściej w starszych technologiach, które nie pozwalają na prostą integracje w inny sposób)
Co jest potrzebne, żeby móc pracować jako programista?
Najważniejsze jest to, żeby lubić to, co się robi i ciągle się rozwijać — zawsze da się coś polepszyć, napisać ładniej lub ciekawiej. Nie należy bać się próbować nowych rzeczy i podejmować nowych wyzwań, zwykle tylko wyglądają na trudniejsze niż są w rzeczywistości.
Co jest najważniejsze w kwestii własnego rozwoju w roli, jaką pełnisz?
Lubienie tego, co się robi i interesowanie się tym — wtedy rozwój sam przychodzi. Zawsze warto przeczytać jakaś książkę albo spróbować czegoś nowego tylko dlatego, że jest nowe i niepoznane — po prostu nie ograniczanie się do rozwiązań, które znamy i bycie otwartym na zmiany.
Jak wygląda dzień z Twojej pracy? Z jakimi wyzwaniami zmagasz się w swojej pracy?
Przychodze do pracy chwilę przed 8, jem śniadanie, piję kawę, sprawdzam maila i zabieram się do pisania :) Pracujemy w Scrumie, więc mam swoje zadania i po kolei je wykonuje. Często chodze do naszego biznesu / użytkowników, z którymi konsultuje, jak by chcieli, żeby dana funkcjonalność działała, jeszcze częściej konsultuję coś z naszym działem webdevelopment, żeby to, co napiszę można było ładnie zaprezentować. Większość dylematów i wątpliwości konsultuję z innymi programistami w zespole, którzy zawsze chętnie służą pomocą i dobrą radą. Mamy również code review przed przeniesieniem jakichś zmian do głównego repozytorium — czasem to ja komuś robię review, czasem ktoś mi. Mamy od niedawna stażystę w zespole, któremu przekazuje wiedzę i pomagam mu zgłębić arkana C# i JavaScriptu. Po pracy zajmują mnie głównie sprawy związane z lightberry.eu lub jeśli czas na to pozwala wyjście gdzieś na miasto, do kina czy ze znajomymi — w końcu nie samą pracą człowiek żyje. Jeśli chodzi o problemy, to zarówno w pracy zawodowej jak i we własnej działalności najczęściej głowimy się nad tym, jak napisać coś ładniej kiedy dojdzie wymaganie, które łatką-na-szybko psuje nam dotychczasowy ład :D
Jaką radę dałbyś/dałabyś osobie która zaczyna karierę w IT?
Nie bój się wyzwań zawodowych, bo wszystko jest łatwiejsze, niż wydaje Ci się na początku :) Poza tym, czytajcie książki i piszcie kod :)
Wywiadu udzielił Tomasz Szczerba, Starszy Programista w Grupie Pracuj.pl oraz współtwórca lightberry.eu . Wielkie dzięki za rozmowę!
Jeśli chcesz zadać Tomaszowi pytanie — po prostu skomentuj ten wpis. W celu kontaktu bezpośredniego pisz na [email protected]
Cykl kulisy branży IT szuka bohaterów. Dziękujemy serdecznie za wszystkie dotychczasowe historie i wywiady! Chcesz podzielić się swoją historią i opowiedzieć o swoim zawodzie? Napisz do nas i pomóż nam przedstawić szerokie perspektywy pracy w IT.