Dzięku uprzejmości wydawnictwa Wilga, otrzymaliśmy egzemplarz (a właściwie to 2) recenzencki książki “Dziewczyny kodują. Kod przyjaźni.”, autorstwa Stacia Deutch. W tym wpisie znadziecie recenzje tej książki, oczami programistki, jak i naszej młodszej koleżanki, Pauliny. A na koniec mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania 3 egemplarze tej pozycji.
Powtarzałam to już wielokrotnie, że być może programowaniem zainteresowałabym się ciut wcześniej, jednak w moim otoczeniu nie było nikogo, kto nim się zajmował. I choć komputer miałam od ‘komunii’, to jakoś nie do końca wciągnęłam się świat IT jako dzieciak. Brakowało tego impulsu, który mógł mi pokazać, że programowanie to fajna sprawa.
I tak właśnie można pomyśleć o książce “Dziewczyny kodują”, która nie jest podręcznikiem programowania, a po prostu powieścią dla dzieci.
Pozwólcie, że przekażę głos naszej młodszej autorce tego wpisu, czyli Paulinie, od której dostałam wczoraj takiego maila:
Cześć Ciociu,
książka pt: “Dziewczyny kodują. Kod przyjaźni” była bardzo interesująca. Poznałam ciekawą stronę programowania. Dzięki niej nie są mi już obce takie określenia jak: dane wyjściowe, dane wejściowe, instrukcje warunkowe, pętle i zmienne.
Książka opowiada o czterech koleżankach, które poznały się na zajęciach kodowania prowadzonych przez panią Clark. Maya, Sophia, Erin i Lucy próbowały rozwikłać zagadkę, kto podrzuca Lucy tajemnicze liściki pisane językiem programowania.
Ich ciekawość i chęć odkrycia, kto jest ich autorem spowodowała, że chętnie wspólnie pracowały nad grą, która miała rozwikłać tajemnicę. Bardzo się zdziwiły, gdy odkryły kto wysyłał do nich te listy.
Programowanie jest bardzo ciekawe i chciałabym zostać w przyszłości programistką lub weterynarzem.….ewentualnie można byłoby połączyć jedno z drugim i zostałabym programistką pomagającą zwierzętom :-)
Paulina miała okazję poćwiczyć kiedyś z nami programowanie w Scratch i jeśli tylko będzie miała ochotę, to oczywiście pomożemy jej zostać programistką pomagającą zwierzętom :)
A wracając do książki, jest ona napisana fajnym, prostym językiem, który pozwoli dzieciom przeczytać ją samodzielnie.
Warto dodać, ze jej pomysłodawczynią jest założycielka fundacji “Girls who code”, Reshma Saujani, która w taki sposób odniosła się do samego pomysłu powstania “Dziewczyny kodują. Kod przyjaźni.”:
Kiedy zaczęłam działać w Girls Who Code, zdałam sobie sprawę, że brakuje książek, które by opisywały, jak to jest być dziewczyną — programistką. Zawsze powtarzam, że człowiek nie może stać się kimś, kogo w życiu nie widział. Ani o kim nie czytał. Musimy czytać o dziewczynach takich jak my, żeby odważyć się spróbować w życiu czegoś nowego!
Nie trzeba również obowiać się nadmiaru technicznych treści, bo ksiażka przede wszystkim opowiada o przyjaźni i tylko wplata programistyczne zagadki i pojęcia. W takiej formie na pewno nie zniechęci do nauki programowania, a jeśli dziecko się nim nie zainteresuje, to po prostu przeczyta ciekawą książkę o swoich równieśnikach. I myślę właśnie, że to jest siła tej książki, która po prostu pokazuje, że programowanie to zagadki, które można rozwiązywać z przyjaciółmi. I nawet jeśli młody czytelnik, po skończeniu tej powieści nie wyrecytuje do Was: “chce zostać programistą”, to wydaje mi się, że będzie mu znacznie łatwiej pomyśleć, że programowanie nie jest trudne, i jak tylko będzie miał na to ochotę, to na pewno może spróbować.
Jedyne, czego może brakować, to wykaz materiałów do nauki programowania dla dzieci, które są ogólnodostępne lub informacje gdzie ich szukać. Tak, by zaciekawione dziecko (wspólnie z rodzicami/opiekunami) mogło kontynuować naukę. Od siebie więc odeślemy wszystkich potencjalnych czytelników do naszego wpisu z takim spisem (kliknij tutaj!).
Konkurs
Mamy dla Was 3 egzemplarze powieści Dziewczyny kodują — kod przyjaźni. Aby je wygrać skomentujcie poniższy wpis, i napiszcie, w jaki jeszcze sposób, można “zaszczepić” ciekawość do IT i programowania wsród dzieci (a może macie przykłady z zupełnie innych dziedzin, jeśli tak, to również będziemy je brali pod uwagę). Z zamieszczonych komentarzy w dniu 30.04.2018r wybierzemy 3 najbardziej interesujące i do nich autorów podeślemy książki. Powodzenia!